stokiZ okazji 90. rocznicy powstania Łódzkich Wodociągów w zabytkowym zbiorniku wody na Stokach zjawił się specjalny gości:  William V Lindley – potomek inżyniera Williama Heerleina Lindleya, projektanta systemu zaopatrywania Łodzi w wodę pitną oraz odprowadzania ścieków.  W katedrze na Stokach gościli też: Aleksander Brejtkopf, który wylicytował podczas ostatniej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zwiedzanie zabytku na Stokach oraz profesor Ryszard Żelichowski – autor monografii rodu Lindleyów.

Zbiorniki wody zaprojektował na początku XX wieku  angielski inżynier William Heerlein Lindley. Zaproponował on władzom Łodzi zbudowanie w jednym z najwyższych punktów miasta (260 m n.p.m.) zespołu zbiorników na wodę pitną. Powstała w ten sposób naturalna wieża ciśnień, z której  rurami woda trafia siłą grawitacji do domów położonych poniżej zbiorników. Różnica poziomu między lustrem wody, a najniższym punktem zasilanym z sieci wodociągowej w Łodzi wynosi 90 metrów.

Wysokie koszty inwestycji spowodowały, że pierwsze dwa zbiorniki, o pojemności 15 milionów litrów każdy, zbudowano w latach 1935–1937. Dwa kolejne po II wojnie światowej w latach 1949-53.

joomplu:97408

Są zbudowane ze specjalnej wodoodpornej cegły  na planie kwadratów o boku 60 m. Na sklepienie każdego ze zbiorników składa się 100 kopuł podtrzymywanych przez 81 kolumn. „Las kolumn” z łukowo -żebrowymi sklepieniami  przypomina wyglądem gotyckie katedry – stąd nazwa „podziemna katedra na Stokach”.

Woda do zbiorników jest tłoczona z 19. studni głębinowych oraz w niewielkiej ilości z ujęcia w Tomaszowie Mazowieckim na rzece Pilicy. W przypadku teoretycznej, jednoczesnej awarii wszystkich ujęć wody dla Łodzi, jej zapas w zbiornikach może zaspokoić potrzeby miasta przez 24 godziny. Te unikalne w skali Europy, zabytkowe obiekty inżynierskie nie są na co dzień dostępne dla zwiedzających. Są bowiem wypełnione wodą. Raz na dwa lata poddawane są remontowi  wówczas można w pełni zobaczyć i docenić kunszt ich budowniczych.  

/fot. Sebastian Szwajkowski

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Obraz_142
Zombie Walk Łódź 2010 (foto+wideo)
psy_028
Międzynarodowa wystawa psów rasowych – maj 2010 (foto+wideo)
IMG_1518
Folkowy korowód na Piotrkowskiej (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*