zwariowac„Zwariować ze szczęścia” to włosko-francuski komediodramat w reżyserii Paolo Virzì, który również wraz z Francescą Archibugi napisał scenariusz. Film drogi traktuje w wrażliwy i pogodny sposób o dwóch kobietach, które uciekają ze szpitala psychiatrycznego. W polskich kinach obraz pojawił się 10 marca bieżącego roku.

Maniakalna Beatrice (Valeria Bruni Tedeschi) mieszka w „psychiatryku” Villa Biondi. Hrabina chętnie dyryguje pozostałymi pacjentkami, zachowuje się jak darczyńca instytucji, opowiada historie znanych osobistości z życia polityki i kultury, przy czym nie do końca wiadomo co tak naprawdę dzieje się w rzeczywistości. Również wydaje się, że nie dokładnie zdaje sobie sprawę z własnej sytuacji, myśli, że regulamin domu jej nie dotyczy i nie socjalizuje z innymi pensjonariuszkami. Donatella (Micaela Ramazzotti) natomiast jest w poważnej depresji i bardzo dobrze wie o swojej sytuacji. Kiedy przychodzi po próby samobójstwa w Villy, Beatrice podaje się za lekarkę. Ostatecznie kobiety zostają dobrym przyjaciółkami, dopełniają się – jedna bezustannie mówi i druga spokojnie słucha.

Kiedy nie zostają odebrane z pracy, jadą autostopem do miasta, najpierw żeby zrobić zakupy, z czasem podróż zamienia się w ucieczkę – znajdują syna Donatelly i byłego kochanka Beatrice. Jej zarozumiałość i bogactwo pomysłów „załatwia im” miejsca w samochodach i kolacje w eleganckich restauracjach. W podróży pojawiają się problemy, z którymi kobiety walczą, ich przeszłość i przyjaźń, która pomiędzy nimi się tworzy.

Szczególnie historia Donatelly, jej depresja i ciężka sytuacja rodzinna są emocjonalnie przygnębiająca. Dramat jest równocześnie filmem afirmujący życie i przede wszystkim nigdy się nie nudzi. Zawiłe opowieści i gorączkowy pośpiech Beatrice pociąga za sobą ostre tempo akcji, odtwórczynie głównych ról grają wspaniale. Oglądamy, jak w ich świecie pełnym absurdalnych i bezładnych pomysłów rozwija się prawdziwa przyjaźń. Akcja rozgrywający się na pięknej Toskanii w lecie, traktuje o problemach psychicznych. Obraz jest zatem poważny, ale nie zbyt ciężki. „Zwariować ze szczęcia” można obecnie obejrzeć w Kinie Charlie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Over the limit – recenzja
wielkigatsby
Wielki Gatsby – recenzja
felixnet
Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*