Zróbmy sobie koncert Neda Rothenberga/ Kazuhisy Uchichasiego/Juliana Sartoriusa na Bałutach

Ciągoty i tęsknoty wracają do organizowania koncertu w formule „zróbmy sobie koncert”. Bałuty usłyszały m.in.: Mikołaja Trzaskę , Charlesa Gayla , Marca Ducret, Samuela Blasera, Gilada Hekselmana, Kena Vandermarka, Hamida Draka i Neda Rothenberga.
 
Na 27 i 28 stycznia 2022 r o g.20.00  zaplanowano koncert Trilateral Commission – nowego tria światowej klasy improwizatorów – Neda Rothenberga, Kazuhisy Uchihashi’ego i Juliana Sartoriusa. Każdy z nich wnosi do zespołu  osobisty język muzyczny, natychmiast rozpoznawalny dla tych, którzy znają ich twórczość.  Ned Rothenberg i Kazuhisa Uchihashi współpracują od ponad 30 lat, Ned  grał  z tuwiańską śpiewaczką Sainkho Namtchylak. Sartorius i Rothenberg pracowali w trio z genialną szwajcarską pianistką Sylvie Courvoisier. 'Komisja Trójstronna’ to pierwszy raz, kiedy ta trójka będzie razem tworzyć muzykę – zapowiada się na wyjątkowo twórcze połączenie.
 
Na koncert 28 stycznia oprócz tria Trilateral Commission zagrają Ksawer Wójciński, Marcel Baliński i Paweł Sokołowski.
 
Co musi się stać, żeby koncert się odbył ?
Musimy zebrać przynajmniej 50 osób, które kupią cegiełkę. Koszt cegiełki na jeden dzień: 60 PLN, Koszt „pakietu” dwudniowego to 100 PLN.
Numer konta:
77 1140 2004 0000 3002 7504 0537
Michał Rupniewski
z dopiskiem koncert i dla kogo .
Zróbmy to razem!
Ważne Covid-19 
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich
prosimy o wzięcie ze sobą europejskiego certyfikatu szczepień (może być w telefonie), ewentualnie zaświadczenia przechorowania Covid-19 w ciągu ostatnich trzech miesięcy lub negatywny wynik badania RT-PCR wykonanego nie dawniej niż 48h przed wydarzeniem. Prosimy o okazanie powyższych dokumentów przy wejściu na wydarzenie.
 
Trilateral Commission przyjedzie do Łodzi, do Ciągot, na dwudniową rezydencję. Ponieważ muzyka swobodnie improwizowana nie zna granic, w jednym z tych dni zapowiada się także udział gości specjalnych. „Komisja trójstronna”  wzbogaci się o trzech muzyków z Polski i zagra mieszane sety z udziałem Ksawerego Wójcińskiego (b), Marcela (p) Balińskiego, i Pawła Sokołowskiego (sax).
 
Sylwetki artystów:
Ned Rothenberg to kompozytor/performer zamieszkały w Nowym Jorku. Cieszy się międzynarodowym uznaniem zarówno za muzykę solową, jak i zespołową, prezentowaną od 40 lat na 5 kontynentach. Gra przede wszystkim na saksofonie altowym, klarnecie, klarnecie basowym i shakuhachi (japoński instrument etniczny). Jego praca solowa wykorzystuje rozszerzoną paletę języka dźwiękowego, tworząc własny idiom. Współpracował z Evanem Parkerem, Markiem Ribotem, Ikue Mori, Masahiko Sato, Stevem Nievem, Sylvie Courvoisier i Johnem Zornem. „Ned Rothenberg jest absolutnie fenomenalny… (On) otworzył nowe i niespotykane dotąd możliwości ekspresji dla instrumentów dętych.” Tagespiegel
Kazuhisa Uchihashi to gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Uchihashi wypracował swój charakterystyczny język muzyczny w rocku, jazzie i muzyce improwizowanej. Komponuje szeroko dla filmu, teatru i tańca (m.in. 30 lat pracy z japońską grupą teatralną Ishina). Współpracował z wieloma muzykami, na całym świecie, w tym z Fredem Frithem, Zeena Parkins, Hanem Benninkiem, Shelley Hirsch i Christianem Marclayem. Był współzałożycielem legendarnego japońskiego trio Altered States, działającego od ponad 32 lat, które w latach 90. pracowało również w Ground Zero Otomo Yoshihide’a. Od 2010 roku podróżował do Indonezji, Tajlandii i Chin, aby tworzyć wspólne projekty skupiające się na tożsamości panazjatyckiej. Poznał zespół Senyawa z Indonezji i założyli nowy zespół Mahanyawa. Jego specjalny instrument, daksofon, jest dziełem nieżyjącego już gitarzysty/wynalazcy, Hansa Reichela, który był kreatywnym partnerem Uchihashi.
Julian Sartorius to perkusista, który formuje dźwięki w niespotykane wcześniej kształty. Jego precyzyjne i wielowarstwowe wzorce rytmiczne to zachłanne wycieczki w ukryte tony znalezionych przedmiotów i samodzielnie skonstruowanych instrumentów, wypełniające lukę między barwami organicznymi a idiomem (eksperymentalnej) muzyki elektronicznej. Sartorius ma na swoim koncie liczne solowe albumy, tworzy dzieła sztuki audiowizualnej, współpracuje z muzykami, pisarzami i artystami oraz występuje na żywo w kameralnych miejscach i na festiwalowych scenach. W ostatnich latach Julian Sartorius współpracował m.in. z Matthew Herbertem, Sophie Hunger, Sylvie Courvoisier, Gydą Valtysdottir i Shahzadem Ismailym. Jego niezwykła twórczość perkusyjna znalazła się na aktualnych albumach Kate Tempest i Jamesa Zoo.
Marcel Baliński – pianista, kompozytor, animator kultury. Studiuje kompozycję z Django Batesem w Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii. Lider grupy Marcel Baliński Trio. Współtworzy grupy Jerry & the Pelican System, RASP Lovers i Entropia Ensemble, z którymi wydał albumy w Warner Music Poland, Howard Records i Alpaka Records. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu muzyki alternatywnej i awangardowej Dwa Piętra w Łodzi. Współpracował z m. in. Zbigniewem Namysłowskim, Agą Zaryan, Wojtkiem Mazolewskim i Elektro Camerata Varsoviensis. Chociaż jest silnie zakorzeniony w jazzowym mainstreamie, jego muzyka czerpie inspirację z XX-wiecznego neoklasycyzmu, powojennej awangardy i ze sztuk wizualnych.
Jest Absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Od ponad dekady należy do najważniejszych artystów młodego pokolenia.
Ksawery Wójciński Jest rozpoznawalną postacią na scenie muzyki improwizowanej. Świetnie porusza się w wielu muzycznych światach, współpracując z najwybitniejszymi muzykami sceny improwizowanej z całego świata. Z racji swojego klasycznego wykształcenia sięga również po muzykę dawną. Wójcińskiego można usłyszeć na ponad trzydziestu albumach zarówno w roli lidera jak i sidemana. Do najważniejszych należą płyty nagrane z zespołem Hera, Charles Gayle Trio (Christ Everlasting), Szpilman wraz z Uri Cainem czy też solowy album The Soul oraz Delusions i With all due respect nagrane wraz z braćmi Szymonem (fortepian), Maurycym (trąbka) i perkusistą Krzysztofem Szmańdą. Coraz częściej w swojej twórczości sięga po głos, który stał się świetnym dopełnieniem brzmienia kontrabasu. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami, takimi jak m.in: Charles Gayle, Hamid Drake, Uri Caine, Nicole Mitchell, Satoko Fuji, Alan Bern, Franz Hautzinger, Amir ElSaffar.
Paweł Sokołowski to animator życia kulturalnego, muzyk, filozof. Zgłębia szeroko rozumianą historię kultury, skupiając się na dziejach
europejskiej myśli i sztuki. Od 2000 roku zajmuje się fotografią tradycyjną. Jest absolwentem studium fotografii przy Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 12 roku życia czynnie zajmuje
się muzyką, rozwijając własną stylistykę improwizacji na gitarze oraz saksofonie. Współtwórca składów takich jak Hybrida Conclusio, Dźwięk-Bud, Fale Theta, Kwasy Omega. Współodkrywca idei muzyki prywatnej, a od 2012 roku organizator kolejnych edycji festiwalu Musica Privata.
 
Zróbmy to razem!
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich
prosimy o wzięcie ze sobą europejskiego certyfikatu szczepień (może być w telefonie), ewentualnie zaświadczenia przechorowania Covid-19 w ciągu ostatnich trzech miesięcy lub negatywny wynik badania RT-PCR wykonanego nie dawniej niż 48h przed wydarzeniem. Prosimy o okazanie powyższych dokumentów przy wejściu na wydarzenie.
Link do wydarzenia:
 
Do posłuchania:
Rothenberg w Łodzi:
Julian Sartorius :
 
/fot fb Ciągoty i Tęsknoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *