Złote Maski sezonu 2016/17 (foto)

IMG_3335_kopiujW niedzielę, 24 września w Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się coroczna gala rozdania Złotych Masek, tym razem za sezon 2016/2017. W tym roku kapituła obradowała w składzie: Izabella Adamczewska (Gazeta Wyborcza), Małgorzata Karbowiak i Łukasz Kaczyński (Kalejdoskop), Renata Sas (Express Ilustrowany) i Dariusz Pawłowski (Dziennik Łódzki).

Złotą Maskę za najlepszy spektakl w sezonie 2016/2017 przyznano Teatrowi im. Stefana Jaracza w Łodzi za „Czarownice z Salem” Arthura Millera w reżyserii Mariusza Grzegorzka, który również otrzymał podczas gali nagrodę za najlepszego reżysera. Przedstawienie powstało we współpracy z łódzką Szkołą Filmową. Kolejną Złotą Maskę dla „Salem” otrzymał Ireneusz Czop, tym razem była to nagroda za najlepszą rolę męską.

Za najlepsze role żeńskie wyróżniono dwie aktorki – Agnieszka Więdłocha za rolę Abigail Williams w spektaklu „Czarownice z Salem” oraz Iwona Bielska za rolę Zofii Komedowej w spektaklu „Komeda” Jarosława Murawskiego i za rolę Wzmożkowej w spektaklu „Wiele demonów” Jerzego Pilcha, koprodukcjach Teatru Nowego w Łodzi i Teatru IMKA w Warszawie.

Złotą Maskę za najlepsze kostiumy i dekoracje wręczono Izabeli Stronias za spektakl „Semele” Georga Friedricha Händla, koprodukcji Teatru Wielkiego w Łodzi, Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.  Złotą Maskę za najlepsze kostiumy przyznano także Annie Chadaj za spektakl „Lamaila” Macieja Pawłowskiego w reżyserii autora na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.

Złotymi Maskami za najlepsze spektakle w teatrach lalkowych wyróżniono Teatr Pinokio w Łodzi za przedstawienie „B@jki robotów” Stanisława Lema do scenariusza Martyny Lechman i w reżyserii Darii Kopiec oraz Teatr Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi za „Księga dżungli” Rudyarda Kiplinga do scenariusza i w reżyserii Bernda Ogrodnika.

Złota Maska za najlepszy debiut aktorski w sezonie przypadła Maciejowi Musiałowskiemu za rolę Huwa Prossera w spektaklu „Diabeł, który…” Johna Osborne’a Teatru Studyjnego w Łodzi. Złotą Maską za najlepsze wydarzenie na scenie off uhonorowano V Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy pod hasłem: Teatr naznaczony muzyką, przygotowany przez Teatr Chorea w Łodzi.

Kapituła przyznała poza tym dwie Nadzwyczajne Złote Maski. Pierwszą dla ks. Waldemara Sondki za „konsekwentne, przy udziale repertuaru na niezmiennie wysokim poziomie artystycznym i intelektualnym, budowanie od 30 lat marki Teatru Logos w Łodzi”. Drugą zaś dla Teatru Wielkiego w Łodzi i Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana za „przywrócenie scenie i literaturze operowej Złotego Runa Aleksandra Tansmana, które stało się wydarzeniem o randze światowej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *