Złote Maski 2009/2010 rozdane: Jaracz tryumfuje

Dybuk w Teatrze im. S. Jaracza - laureat Złotej MaskiW sezonie 2009/2010 na sceny łódzkich teatrów trafiło kilkanaście nowych przedstawień. Czerwiec to czas na podsumowania. Nie tylko jest to ostatni miesiąc przed wakacyjną przerwą, gdy można zaznać kulturalnej rozrywki zasiadając w teatralnym fotelu, ale jest to również czas na przyznawanie corocznych Złotych Masek – nagród łódzkich recenzentów dla najlepszych spektakli.

W tym roku tryumfował Teatr im. S. Jaracza, kolejny raz udowadniając, że poziom, który reprezentuje, jest tym najwyższym, na ogólnopolską skalę. Jaracz „zgarnął” najwięcej wyróżnień, w tym to najważniejsze – za najlepsze przedstawienie sezonu. Złota Maska za spektakl „Dybuk” Szymona Anskiego w reżyserii Mariusza Grzegorzka powędrowała w ręce dyrektora naczelnego teatru, Wojciecha Nowickiego i dyrektora artystycznego, Waldemara Zawodzińskiego.

Złote Maski otrzymali też aktorzy Teatru im. S. Jaracza: Milena Lisieckia za rolę Agafii w spektaklu „Według Agafii” na podstawie „Ożenku” Mikołaja Gogola,  Andrzej Wichrowski za rolę Ojca w „Kotkce na rozpalonym, blaszanym dachu” Tennessee Williamsa oraz Bronisław Wrocławski za kreację Iwana Iljicza w przedstawieniu „Przypadek Iwana Iljicza” na motywach opowiadania „Śmierć Iwana Iljicza” Lwa Tołstoja. Doceniona została również tegoroczna debiutantka Agnieszka Więdłocha, którą można było zobaczyć w „Dybuku”, „Nad” i „Survivalu„.

„Dybuk” Teatr im. S. Jaracza

Jakby tego było mało, Złota Maska za reżyserię i scenografię także przyznana została za realizację, którą zobaczyć mogliśmy w Jaraczu. Trafiła ona do Agaty Dudy-Gracz za spektakl „Według Agafii” na podstawie „Ożenku” Mikołaja Gogola.

Złotą Maską za przedstawienie w teatrach lalkowych może poszczycić się w tym roku Teatr Lalki i Aktora Pinokio. Łódzcy recenzenci docenili spektakl „Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni” według opowiadań Bruno Schulza przyznając mu nagrodę.

Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Teatr Studyjny w Łodzi uhonorowane zostały Maską specjalną, co podkreśla tym samym prestiż i wysoki poziom łódzkiej Filmówki.

Uroczystość przyznania Złotych Masek nie jest jednak tylko pretekstem do chwalenia. Co roku przyznawana jest także antynagroda – Czarna Maska, która ma na celu zmotywowanie jej „laureata” do podniesienia i dbania o poziom artystyczny oraz, mówiąc wprost, poprawy. W tym roku na taką naganę zasłużył sobie Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka.

W tym roku Złote Maski przyznawali: Renata Sas („Express Ilustrowany”), Małgorzata Karbowiak („Kalejdoskop”), Joanna Rybus („Gazeta Łódzka”), Piotr Grobliński (portal Reymont.pl), Dariusz Pawłowski i Łukasz Kaczyński („Polska. Dziennik Łódzki”) oraz Michał Lenarciński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *