004zonaOd 8 do 25 maja w Szklarni Szkoły Filmowej można oglądać ekspozycję Marii Apoleiki pt. Zona. Na całość składają się fotografie, malarstwo, artefakty. Wernisażowi towarzyszył performance w wykonaniu Oli Kozioł i Suavasa Lewego.

Zona to teren, który przestał być integralną częścią tkanki miejskiej. Był, ale nie jest. Coś splajtowało, coś się zanieczyściło, komuś skończyła się werwa, bądź pieniądze, skutkiem czego pewien obszar staje się nieoczekiwanym, śródmiejskim rezerwatem.

– Lokalną Zonę odkryłam stosunkowo niedawno- rok temu. Mimo, że duża i tylko oddalona kilkadziesiąt metrów od mojego domu, przez lata nie miałam świadomości jej istnienia, gdyż otaczają ją szczelnie mury, płoty, garaże i zakłady produkcyjne – mówi autorka. – Dostałam się do niej, gdy złomiarze ukradli fragment otaczającego jej płotu. Tajemniczy ogród, do którego przechodzi się przez popsutą siatkę, a później idąc w wąskim przesmyku miedzy budynkami po rurach ciepłowniczych. Zona urzekła mnie bogactwem form, tekstur i tym, jak subtelnym przemianom podlega pod wpływem pogody, pory roku i ingerencji przybyszy z zewnątrz. Zwiedziłam ją dokładnie snując się z moim czujnym i rozumnym psem. Obydwoje obserwowaliśmy i badaliśmy nie przeszkadzając sobie nawzajem.

joomplu:89921

Maria Apoleika urodzona w roku wybuchu elektrowni w Czarnobylu, zajmuje się lustracją, malarstwem, fotografią, czasem animacją. Pochodzi z Gdańska, ale od 10 lat mieszka w Łodzi. Od kilku lat zajmuje się dokumentowaniem swojego najbliższego otoczenia – Starego Polesia. Ma psa i ogródek warzywny.

/fot. Anita Andrzejczak

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2lipca_067
Madonny i Archanioły z Andyjskiego Altiplano (foto)
KOMA w Galerii ASP (foto)
IMG_0210
Witold Łuczyński w BOK Lutnia (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*