ZOFO w Muzeum Pałac Herbsta

zofoW sobotę, 16 września o godz. 17 w Muzeum Pałac Herbsta wystąpi niezwykły duet fortepianowy ZOFO. Wstęp wynosi 8 zł.

Duet ZOFO, dzięki współczesnemu repertuarowi i współpracy z utalentowanymi kompozytorami z całego świata, śmiało wyznacza nową ścieżkę i wybija się na tle zespołów grających muzykę na cztery ręce.

Już w najbliższą sobotę w Muzeum Pałac Herbsta będziemy mieli okazję poznać projekt zespołu pod tytułem ZOFOMOMA, na który będzie się składać 15 skomponowanych specjalnie dla ZOFO utworów muzycznych (premiera całego projektu planowana jest na 2018 i będzie miała miejsce w Los Angeles, podczas koncertu w Pałacu Herbsta usłyszymy 12 z planowanych kompozycji). Autorem każdego z nich jest kompozytor wywodzący się z innego kręgu kulturowego, który za punkt wyjścia wybrał inspirujące go dzieło plastyczne, reprezentacyjne dla kraju jego pochodzenia. ZOFO zabiera więc odbiorców w 60-minutową audiowizualną podróż dookoła świata, w której muzyce towarzyszą obrazy. W ten sposób poznajemy Ziemię nie jako podzieloną geograficznie planetę, ale jako krainę ludzi wyrażających swoją różnorodność i oryginalność przez muzykę i sztuki plastyczne, które w ZOFOMOMIE tworzą nierozerwalną całość i wzajemnie się uzupełniają.

Nazwa zespołu to skrót od orkiestry na dwadzieścia palców (gdzie ZO oznacza liczbę 20, a FO to skrót od „finger orchestra”). Od 2009 roku, kiedy uznani pianiści solowi Eva-Maria Zimmermann
i Keisuke Nakagoshi połączyli siły tworząc duet ZOFO, grupa nieustannie zachwyca publiczność talentem i oryginalnym repertuarem, występując od nowojorskiej Carnegie Hall aż po Tokyo. Nominowani do nagrody Grammy i uhonorowani nagrodą Steinway Artist Ensemble, ZOFO skupiają się na twórczości współczesnych kompozytorów i co roku z jednym z nich pracują nad nowym utworem.

Eva-Maria Zimmermann i Keisuke Nakagoshi wierzą, że duet pianistyczny to najbardziej intymna forma przekazu dla muzyki kameralnej, w której twórczość dwóch muzyków, grających na instrumencie swoje indywidualne części, wspólnie tworzy złożoną i piękną choreografię dźwięku na cztery ręce.

ZOFOMOMA nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego the Van Dyke Family Foundation.

ZOFOMOMA program:
„Le Bassin d’Argenteuil”, kompozytor: Gilles Silvestrini (1961, France), artysta: Claude Monet (dzięki uprzejmości Musée d’Orsay, Paris)
„The arrival of implacable gifts”, kompozytor: Carl Vine (1954, Australia), artysta: James Gleeson (dzięki uprzejmości Art Gallery of New South Wales)
„Dancing with the Torah at Mount Meron”, kompozytor: Avner Dorman (1975, Israel), artysta: Reuven Rubin (dzięki uprzejmości Rubin Museum Tel Aviv)
„Fangor”, kompozytor: Paweł Mykietyn (1971, Poland), artysta: Wojciech Fangor „SM 34”, (dzięki uprzejmości Gallery Stefan Szydłowski)
„Untitled Skeleton”, kompozytor: Jonathan Russell (1979, USA), artysta: Stormie Mills (London street art)
„Street Solace”, kompozytor: I Wayan Gde Yudane (1964, Indonesia), artysta: I Made Budhiana
„Holy Peaks of Chichibu at Spring Dawn”, kompozytor: Kenji Oh (1982, Japan), artysta: Yokoyama Taikan (dzięki uprzejmości The Museum of the Imperial Collections )
„Wendung”, kompozytor: Cécile Marti (1973, Switzerland), artysta: Verena Marti-Buchmann
„Inspector’s Scrutiny”, kompozytor: Sahba Aminikia (1981, Iran), artysta: Nicky Nodjoumi (dzięki uprzejmości Taymour Grahne Gallery, New York)
„Night Sea”, kompozytor: Samuel Carl Adams (1985, USA), artysta: Agnes Martin, Night Sea, 1963, dzięki uprzejmości The Doris and Donald Fisher Collection z the San Francisco Museum of Modern Art © Estate of Agnes Martin / Artists Rights Society (ARS), New York
„Paisaje”, kompozytor: Pablo Ortiz (1958, Argentina), artysta: Eduardo Stupia
„Viajeros”, kompozytor: Keyla Orozco (1969, Cuba), artysta: Douglas Pérez Castro (dzięki uprzejmości von Christierson Collection, London)
“Promenade Theme”, kompozytor: Keisuke Nakagoshi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *