balkon_w_biurze_1932_kolega_Stanislaw_WyznikiewiczByła obok Jerzego Giedroycia najważniejszą postacią Instytutu Literackiego. Nazywana „strażniczką i westalką paryskiej »Kultury«”, utrwaliła się we wspomnieniach wielu wybitnych ludzi pióra i przedstawicieli opozycji demokratycznej w PRL i na emigracji, którzy odwiedzali Maisons-Laffitte. Przez długie lata niewiele jednak wiedziano o jej losach w czasach przed powstaniem „Kultury”, a szczególnie mało o latach, które spędziła w Łodzi. Dopiero pod koniec życia światło na ten okres rzuciły wywiady, których Zofia Hertz udzieliła Izie Chruślińskiej i Elżbiecie Sawickiej.

Zofia Hertz (1910–2003) w Łodzi spędziła osiemnaście lat pomiędzy 1921 a 1939 rokiem. Przypadła na nie niechętnie wspominana przez nią „trudna młodość”, ale też formacyjne doświadczenia, które kształtowały jej charakter. W mieście nad Łódką ukończyła szkołę średnią – Prywatne Gimnazjum Humanistyczne Romany Konopczyńskiej-Sobolewskiej, zdobyła zawód referenta notarialnego, jako pierwsza kobieta w Polsce zdając w 1933 r. egzamin uprawniający do wykonywania profesji notariusza, w Łodzi wreszcie poznała i poślubiła Zygmunta Hertza, z którym przeszła przez wojenne doświadczenia zsyłki i katorżniczej pracy w radzickiej Maryjskiej Republice Autonomicznej, a potem szlak bojowy II Korpusu Armii gen. Andersa.

Wystawa Zofia Hertz. Z Łodzi do Maisons-Laffitte przypomina nie tylko łódzki epizod biografii „strażniczki i westalki paryskiej »Kultury«”, ale również jej późniejsze losy, utrwalone we wspomnieniach samej bohaterki oraz ludzi, którzy ją znali. Wystawie towarzyszyć będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku kamienicy przy Placu Wolności 2, gdzie Zofia Hertz w latach 1929–1939 pracowała jako referentka notarialna kancelarii rejenta Apolinarego Karnawalskiego. 

Projekt jest wspólną inicjatywą redakcji „Kroniki miasta Łodzi”, Domu Literatury w Łodzi oraz Izby Notarialnej w Łodzi.

18 czerwca

godz. 14:00 – odsłonięcie tablicy poświęconej Zofii Hertz przy Placu Wolności 2 w Łodzi.
godz. 18:00 – wernisaż wystawy Zofia Hertz. Z Łodzi do Maisons-Laffitte w Domu Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17 oraz dyskusja z udziałem Izabelli Chruślińskiej, Anny Olszewskiej i dr Małgorzaty Ptasińskiej

Kuratorzy wystawy: Marcin Kieruzel, Grzegorz Krzymianowski
Tablicę poświęconą Zofii Hertz ufundowała Rada Izby Notarialnej w Łodzi, autorem projektu jest prof. Kazimierz Karpiński. Wystawa została sfinansowana przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Partnerzy: Muzeum Miasta Łodzi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pod-jezyk-wkladam-slowo
Prezentacja antologii współczesnej poezji austriackiej w Domu Literatury
Peter Gizzi „Pieśni progowe” – spotkanie z udziałem autora i Kacpra Bartczaka, tłumacza książki
cortazar_donetu
Mała Literacka – czytanie performatywne Cortazara

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*