EC1 Łódź – Miasto Kultury ogłasza wyniki drugiego naboru Łódzkiego Funduszu Filmowego 2022. Spośród zgłoszonych projektów wybrano te, które otrzymały najwyższą liczbę punktów według 3 kryteriów: walorów artystycznych, przygotowania produkcji od strony ekonomiczno-realizacyjnej oraz efektu regionalno-promocyjnego. Fundusz finansowany jest w całości ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Środki konkursowe zostaną podzielone na realizację dwóch filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Wśród najlepiej ocenionych tytułów znalazł się jeden projekt fabularny oraz jeden animowany:

Film fabularne

  1. Święto ognia, reż. Kinga Dębska

producent Opus Film Sp. z o.o.

Wkład koprodukcyjny w wysokości 320 000,00 zł netto

20-letnia Nastka urodziła się z porażeniem mózgowym. Jej świat to głównie okno w pokoju, przez które widzi ulicę i obserwuje otoczenie. Jej  siostra Łucja jest ambitną tancerką Baletu Narodowego. Wkrótce po tym jak Łucja zdobywa wymarzoną główną rolę, ulega poważnej kontuzji. Próbuje ukryć ten fakt, ale konsekwencje podjętej decyzji doganiają ją w trakcie premiery spektaklu. Nastką opiekuje się Poldek – ojciec dziewczyn, który nigdy nie skonfrontował się z żałobą po żonie. W życiu rodziny pojawia się ekstrawagancka sąsiadka Józefina. Dzięki niej życie całej trójki zostaje skierowane na zupełnie nowe tory.

Filmy animowane

  1. Ziemniaki, reż. Marcin Podolec

producent Yellow Tapir Films Sp. z o. o.

Wkład koprodukcyjny w wysokości 50 000,00 zł netto

Ojciec przez cały okres dorastania syna przekonuje go, że wszystko jest dla niego możliwe, że niczego mu w życiu nie będzie brakować. Syn, kiedy dorasta, wciąż próbuje sprostać nabudowanym przez lata oczekiwaniom. W finale potrafi jednak odciąć się od ojcowskiego schematu. Gdy jego własna córka popełnia błąd, nie widzi w tym nic złego. Dobrze jest czasem odpuścić – sobie i innym.

W 2022 roku Łódzki Fundusz Filmowy obchodzi jubileusz: 15’lecie istnienia. Jest najstarszym funduszem filmowym w Polsce, przez lata wsparł ponad 100 projektów. Wśród nich są takie tytuły jak nominowane do Oscarów W ciemności Agnieszki Holland, Ida oraz Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego, wyróżniony w Cannes Sweat Magnusa von Horna, czy ostatni film Andrzeja Wajdy Powidoki. Fundusz konsekwentnie wspiera także debiuty, m.in. tak znakomite pozycje jak Zabij to i wyjedź z tego miasta (reż. Mariusz Wilczyński – premiera na Berlinale), Cicha ziemia, (reż. A. Woszczyńska – premiera na Festiwalu Filmowym w Toronto), czy Anatomia (reż. A. Janowska – premiera na Festiwalu Filmowym w Wenecji).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Junior_Se_Ma_For_Muzeum_Animacji
Se-ma-for Film Festival: dzień 2 (foto)
DSC05398
Październik powstaje w Łodzi
meszaros1
Rozmowa z Mártą Mészáros – przewodniczącą jury Forum Kina Europejskiego

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*