ANIMARKT Stop Motion Forum to jedno z ważniejszych wydarzeń branży animacji na świecie. Za jego sprawą w Łodzi – osobiście lub online – pojawią się twórcy związani z takimi produkcjami jak „Pinokio” Guillermo Del Toro, „Kurier Francuski” Wesa Andersona, „Ratatouille” Brada Birda czy „Kubo i dwie struny” Travisa Knighta. Znamy program szóstej edycji ANIMARKT, w którym oprócz biznesowych konsultacji i mistrzowskich warsztatów nie zabraknie pitchingowej rywalizacji twórców z całego świata oraz spotkań z reprezentantami uznanych studiów Strange Beast, Passion Animation czy Beast Animation w ramach nowej Talents Fair.

Organizowany po raz szósty ANIMARKT jest jedynym branżowym wydarzeniem na świecie, które integruje środowisko filmu poklatkowego. To właśnie na forum nawiązują się biznesowe relacje, międzynarodowe kooperacje, a młodzi twórcy mają niecodzienną okazję zaprezentowania własnych projektów przed swoimi mistrzami. Tu rodzą się doceniane przez krytyków i publiczność filmy.

W tym roku, zespół MOMAKIN zdecydował się zrealizować ANIMARKT w formacie hybrydowym – spotkania w Łodzi uzupełni wirtualna platforma, dzięki której forum będzie dostępne dla użytkowników z najdalszych zakątków świata.

Korzystając z zeszłorocznych doświadczeń działania online postanowiliśmy nie rezygnować z osobistego spotkania w przestrzeniach EC1 Łódź – Miasto Kultury, ale wzmocnić je narzędziami internetowymi. – mówią Paulina Zacharek i Agnieszka Kowalewska-Skowron, twórczynie forum – Tym samym dajemy możliwość uczestniczenia w forum tym, którzy ze względu na ograniczenia geograficzne czy restrykcje związane z COVID-19 nie mogliby się pojawić w Polsce – dodają.

ANIMARKT Stop Motion Forum 2021 rozpocznie się 7 grudnia i potrwa pięć dni. Jego program składa się z trzech głównych sekcji: MASTERS, PITCHING i BUSINESS.

W ramach MASTERS odbędą się między innymi trzy lekcje mistrzowskie. Jedną z nich poprowadzą Jim Capabianco i Kat Alioshin – odpowiedzialni za produkcję pełnometrażowego „The Inventor”, opowiadającego o życiu Leonarda da Vinci. Jim Capobianco to nominowany do Oscara scenarzysta, związany z Walt Disney Animation Studio przy „Królu Lwie”, a następnie z Pixar Animation Studios, gdzie miał wpływ na losy wielu animacji, w tym na takie kinowe przeboje jak „Ratatouille” „Toy Story 2” czy „Finding Nemo”. Z kolei Kat Alioshin pracowała jako członek ekipy filmowej przy „The Nightmare Before Christmas” oraz „Koralina i tajemnicze drzwi”.

Lekcja mistrzowska „„Jak sprawić by działało?” Omówienie praktycznego podejścia do modelowania i oświetlenia w produkcji poklatkowej” będzie spotkaniem z Adamem Jonesem – współtwórcą poklatkowych projektów „Koralina i tajemnicze drzwi” czy „Kubo i dwie struny” oraz z Susanna Jerger, która odpowiadała za miniaturowe plany zdjęciowe do najnowszego filmu Wesa Andersona „Kurier Francuski”. Oboje pracują przy „Pinokiu” w reżyserii Guillermo Del Toro, który ma wejść do kin w 2022 roku.

Mistrzowskie warsztaty z animacji postaci poprowadzi Marcos Valin, który pracuje głównie przy filmach pełnometrażowych, współpracując z Timem Burtonem, Wesem Andersonem czy Travisem Knightem. Kolejny z warsztatów – dla młodych twórców chcących poznać sposoby efektywnego poszukiwania producenta do swoich projektów przygotowuje Zofia Jaroszuk, która na co dzień pracuje dla nagradzanego studia Animoon i pełni obowiązki producenta oraz kierownika produkcji. Temu tematowi poświęcony będzie również panel dyskusyjny. O współpracy między twórcą a producentem mówić będą: Gábor Osváth (członek European Film Academy, założyciel studiów Filmfabriq i Boddah), Jean-François Le Corre (producent „Memorable”, założyciel studia Vivement Lundi!).

Jako że ANIMARKT to spotkanie sztuki filmowej z biznesem, szczególne miejsce w programie zajmuje właśnie sekcja BUSINESS, która umożliwia branżowe spotkania networkingowe z udziałem najbardziej decyzyjnych osób w branży. To w jej ramach odbędzie się Talents Fair – nowy punkt programu ANIMARKT. Przegląd portfolio przybliży młodym twórcom system selekcji pracowników w studiach filmowych. Rozmowy poprowadzą: Becky Perryman ze Strange Beast (współtworzyli „The Headspace Guide to Sleep and Headspace Guide to Meditation” z Netflixem), Erika Forzy z Passion Animation (twórcy między innymi postaci zespołu Gorillaz) czy Dorien Schetz z Beast Animation (odpowiedzialni za produkcję nagradzanych filmów krótkometrażowych, takich jak „Oh Willy…” czy średniometrażowy „This Magnificent Cake”). Rekrutacja do tej części forum trwa i zakończy się 30 listopada 2021 r.

Program ANIMARKT to także „Ask the Expert” oraz prezentacje pełnometrażowych filmów i seriali „Show me your project” czy blok „Meet your partner” w tym roku nastawiony na dialog chilijskich reprezentantów z europejskimi producentami.

W sekcji PITCHING o nagrody powalczy w tym roku 15 projektów z całego świata. Na najlepsze z nich czekają: voucher o wartości 60 000 złotych do wykorzystania we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), 2000 euro do wydania na produkcję w jednym z krajów Grupy Wyszehradzkiej, rezydencja artystyczna w argentyńskiej Unquillo czy akredytacja na Międzynarodowy Market Filmowy MIFA we Francji w 2022 roku.

Aby wziąć udział w forum należy się zarejestrować i wybrać formę uczestnictwa. Uczestnictwo w ANIMARKT online wymaga jednorazowego zakupu biletu o wartości 10 EUR. Wszystkie wydarzenia stacjonarne są bezpłatne, konieczne jest jednak okazanie Certyfikatu COVID UE.

ANIMARKT Stop Motion Forum jest dofinansowane ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Głównymi partnerami ANIMARKT Stop Motion Forum 2021 są EC1 Łódź – Miasto Kultury i Łódź Film Commission.

Wydarzenie jest organizowane przez MOMAKIN, firmę łączącą świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji, która specjalizuje się w projektach stop motion. Wspiera projekty animacyjne na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania przez produkcję, aż po dystrybucję. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kultura Dostępna w październiku
zanimowani4
Zanimowani #4 w 6. dzielnicy
Samochodowe „Przebojowe kino Radia ZET” w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*