Brochocka_Katarzyna_photo_Marcin_NiewirowiczZakończył się II etap Konkursu Kompozytorskiego na Operę „Człowiek z Manufaktury”, organizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi. Od 5 do 29 stycznia w Internecie (na stronie www.operalodz.com), a od 20 do 29 stycznia również w łódzkiej Manufakturze można było głosować na ulubionego kompozytora.

W ciągu 25 dni oddano w sumie 53 022 głosów (420 głosów oddała Publiczność Teatru Wielkiego 5 stycznia, w dniu koncertu „Człowiek z Manufaktury”; 52 602 głosów oddano w Internecie), co świadczy o ogromnym zainteresowaniu konkursem. Przedstawiamy szczegółowe wyniki:

    Katarzyna Brochocka: 42 849 głosów
    Rafał Janiak: 8 209 głosów
    Kamil Cieślik: 1 233 głosów
    Aleksander Nowak: 731 głosów

Zgodnie z regulaminem konkursu do III etapu może przejść 2 kompozytorów, z których jeden będzie wskazany przez Jury, a drugi przez Publiczność. A zatem już wiadomo, że w związku z największą ilością głosów oddanych w Internecie do ścisłego finału przechodzi Katarzyna Brochocka.

Jakiego kompozytora wybrało Jury – dowiedzą się Państwo w czwartek, 2 lutego o godzinie 18.30. Przed spektaklem operowym „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego w reżyserii Pawła Szkotaka na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbędzie się oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień 4 kompozytorom, z udziałem dyrektora naczelnego Pawła Gabary, dyrektora artystycznego Wojciecha Rodka oraz dyrektora Manufaktury Sławomira Murawskiego i dyrektor marketingu Manufaktury Moniki Długosz‑Łempickiej.

Przypominamy, że do konkursu zgłosiło się 40 kompozytorów z Polski i zagranicy. W I etapie na podstawie nadesłanych partytur Jury wybrało utwory 4 kompozytorów: Katarzyny Brochockiej, Kamila Cieślika, Rafała Janiaka i Aleksandra Nowaka. 5 stycznia w Teatrze Wielkim w Łodzi odbył się koncert, podczas którego soliści, chór i orkiestra TWŁ pod dyrekcją Wojciecha Rodka, ze specjalnym udziałem Małgorzaty Walewskiej, zaprezentowali 4 fragmenty konkursowych kompozycji. Koncert został zarejestrowany i utwory są dostępne w Internecie (na stronie www.operalodz.com w zakładce Konkurs).

III etap – ścisły finał konkursu – odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi na inaugurację sezonu 24 września 2017 roku, ze specjalnym udziałem Małgorzaty Walewskiej (w partii Zofii), Wojciecha Pszoniaka (w roli Przybysza) oraz solistów, chóru i orkiestry TWŁ pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Jury wybierze wtedy laureata Grand Prix, który skomponuje całą operę. Mecenasem konkursu i fundatorem nagród jest łódzka Manufaktura.

W jury zasiadają: światowej sławy kompozytor prof. Krzysztof Penderecki (twórca oper wystawianych na kilku kontynentach), śpiewaczka operowa prof. Urszula Kryger (dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi), menedżer kultury Elżbieta Penderecka (prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, dyrektor Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena), kompozytorka Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach), dyrygent dr Wojciech Rodek (dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi) oraz dyrygent i chórmistrz dr hab. Maciej Tworek (adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie). Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest scenarzysta i reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
madagascar
Casting do musicalu Madagaskar – przygoda musicalowa
lipowehistorie1
Projekt Lipowe Historie – weź udział
kabaret5
Kabaret Ramol w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*