Znamy laureatów XXI Międzynarodowego Konkursu im. K. Bacewicza w Łodzi

Po sześciu dniach przesłuchań XXI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi jury wyłoniło zwycięskie zespoły. Wręczenie nagród i Koncert Laureatów odbyły się w niedzielę 10 kwietnia w Sali Koncertowej łódzkiej Akademii Muzycznej. Zwyciężyło „Albéniz Trio”, czyli Javier Rameix (fortepian), Luis María Suárez (skrzypce) i Paula Brizuela (wiolonczela). Koncert Laureatów i wszystkie przesłuchania Konkursu są dostępne na kanale YouTube organizatora – Akademii Muzycznej w Łodzi: youtube.com/akademiamuzycznalodz.

Hiszpańsko-holenderskie „Albéniz Trio” zachwyciło interpretacjami Tria Es-dur nr 2 D. 929 Franza Schuberta w pierwszym etapie (dwie części) oraz Tria a-moll Maurice’a Ravela w drugim etapie. Podczas Koncertu Laureatów w jego wykonaniu zabrzmiała ponownie muzyka Schuberta. Artyści „Albéniz Tria” w ubiegłym roku odnieśli podobny sukces – zdobyli pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Granadzie (Anton Garcia Abril International Chamber Music Competition, 2021). Koncertują wspólnie w Europie i Stanach Zjednoczonych od 2017 roku. W Polsce występowali po raz pierwszy, ale nie ostatni. Na Konkursie im. Kiejstuta Bacewicza zdobyli – poza pierwszą nagrodą (8 000 zł dla każdego członka zespołu) – również nagrodę pozaregulaminową w postaci koncertu kameralnego ufundowanego przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina. Jak opowiadał po Koncercie Laureatów pianista Javier Rameix, zwycięski zespół ma w planach nagranie płyty z kompletem triów fortepianowych Hiszpana Joaquina Turiny. Projekt związany z twórczością Turiny artyści planują dopełnić serią koncertów w Europie, które będą połączeniem muzyki i multimediów.

Kolejne konkursowe laury zdobyli polscy muzycy. II nagrodę otrzymało skrzypcowo-fortepianowe trio w składzie: Marcin Koziak (fortepian), Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak (skrzypce). Temu triu przypadła w udziale również pozaregulaminowa nagroda – recital dla najlepszego polskiego zespołu ufundowany przez Fundację Ars Iuventutis. Przyznano również dwie III nagrody ex aequo. Ich laureatami zostali: „Upbeat Piano Trio” w składzie Mateusz Krzyżowski (fortepian), Adam Suska (skrzypce) i Maria Leszczyńska-Thieu (wiolonczela) oraz „Capaltome Duo”, które tworzą Tomasz Białynicki-Birula (fortepian) i Alicja Olekszak (klarnet).

Zdobywczynie wyróżnienia – Rozalia Kierc i Maria Moliszewska z „Romarie Piano Duo” uhonorowano dodatkowo nagrodą w postaci koncertu z Radomską Orkiestrą Kameralną oraz nagrodą za najlepsze wykonanie utworu polskiego – Pearl of Wisdom Pawła Łukaszewskiego. Kolejny laur za najlepsze wykonanie polskiej muzyki przypadł w udziale duetowi, w którym grają pianista Paweł Popko i klarnecista Piotr Thieu-Quang. Nagrodzono ich za wykonanie kompozycji Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego (Duo op. 47).

„Wygrała muzyka i to jest najwspanialszy wynik, jakiego można sobie życzyć na konkursie muzycznym” – podsumował sześć dni przesłuchań dr hab. Michał Drewnowski, juror i dyrektor Konkursu, kierownik Instytutu Muzyki Kameralnej w łódzkiej Akademii. W tym roku konkursowe zmagania oceniali: Łukasz Błaszczyk, Massimiliano Caldi (Włochy/Polska), Michał Drewnowski, Alexander Hintchev (Bułgaria), Agata Igras, Yair Kless (Izrael/Austria), Włodzimierz Zalewski i Sylwia Michalik (sekretarz). Na zakończenie Konkursu prof. Łukasz Błaszczyk – przewodniczący jury – mówił: „Cieszę się, że Koncert Laureatów był potwierdzeniem naszego werdyktu. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali się jak dojrzali artyści, muzycy godni bycia laureatami Konkursu im. Kiejstuta Bacewicza, bo nasz Konkurs jest ważnym rozdziałem historii muzyki kameralnej, co potwierdza lista laureatów dotychczasowych edycji”.

W pierwszym etapie jury oceniało uczestników podzielonych na dwie kategorie: oddzielnie duety instrumentalne i wokalne oraz w drugiej kategorii tria, kwartety i kwintety. W drugim etapie zespoły klasyfikowane były łącznie. Do Konkursu mogły przystąpić ansamble, których średnia wieku w dniu rozpoczęcia imprezy nie przekraczała 30 lat.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Związku Artystów Wykonawców STOART.

Fot. Dariusz Kulesza / Akademia Muzyczna w Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *