5._komediopisanieZnamy wyniki piątej edycji „Komediopisania” – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów dramatopisarskich w kraju. Jury przyznało trzy nagrody główne oraz jedno wyróżnienie. W tym roku werdykt był niemal jednogłośny, nie było wątpliwości co do wyboru laureatów spośród około 250 nadesłanych prac – mówi przewodnicząca jury, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi i pomysłodawczyni  konkursu Ewa Pilawska.

Ogólnopolski konkurs na napisanie współczesnej komedii, objęty honorowym patronatem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, to jedna z głównych inicjatyw Polskiego Centrum Komedii Teatru Powszechnego w Łodzi. Konkurs „Komediopisanie”, jak i pozostałe projekty Centrum mają na celu zachęcenie polskich twórców do prac nad uszlachetnieniem polskiej komedii poprzez stworzenie jej współczesnego, oryginalnego języka a także nowoczesnego stylu jej inscenizowania – mówi dyrektor Powszechnego.

Komisja (w składzie Ewa Pilawska – przewodnicząca jury, prof. Dobrochna Ratajczakowa, dr Dominika Łarionow, Łukasz Drewniak, Paweł Szkotak, Piotr Dzięcioł) przyznała następujące nagrody:
I nagrodę w wysokości 20 000 zł sztuce „Woody Allen ukradł mi dowcip” autorstwa Jakuba Wojnarowskiego
II nagrodę w wysokości 15 000 zł sztuce „Wykapany zięć” autorstwa Krzysztofa Kędziory
III nagrodę w wysokości 10 000 zł sztuce „I że Cię nie opuszczę” autorstwa Piotra Chrzana
oraz wyróżnienie w wysokości 5 000 zł sztuce „Komedia nieco kryminalna” autorstwa Pawła Szumca

To chyba była najlepsza edycja Komediopisania. Konkurs wzięli przebojem młodzi, debiutujący autorzy. Konkurs ujawnił z całą mocą, że wciąż podejmowane są próby odświeżenia konwencji komedii i teatru absurdu. Język bohaterów wydaje się być coraz lepiej skonstruowany i dokładniej podsłuchany. Tematyka obyczajowa całkowicie przesłoniła polityczną. Sprawy lokalne są ważniejsze od globalnych. W centrum uwagi polskiej komedii jest dziś rodzina. No i zawsze aktualne problemy życia, miłości i śmierci – mówi krytyk teatralny i członek jury Łukasz Drewniak.

Do tej pory laureatami konkursu byli m.in. Juliusz Machulski, Paweł Mossakowski, Dominik W. Rettinger, Jarosław Jakubowski, Fred Apke, Przemysław Jurek, Michał Kmiecik i Radosław Paczocha. Sztuki nagrodzone w konkursie miały swoje prapremiery na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi, w Teatrze Telewizji i na deskach innych teatrów, były tłumaczone na języki obce i przesłane do krajowych i zagranicznych agencji dramaturgicznych, a także opublikowane w wydanej przez Polskie Centrum Komedii „Antologii współczesnej polskiej komedii”.

– Teksty przesyłane na „Komediopisanie”, nie tylko te, które zostały nagrodzone, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, również wśród młodych twórców. Żyją własnym życiem. Na przykład jedna ze sztuk zgłoszonych na „Komediopisanie” kilka lat temu, „Dryl” Wojciecha Bruszewskiego, została opublikowana w „Dialogu”, zainteresowała młodą reżyserkę Martę Streker współpracującą z Krystianem Lupą czy Michałem Zadarą. W listopadzie planujemy prapremierę sztuki autorstwa jednej z najważniejszych postaci polskiej awangardy w reżyserii Streker – mówi Ewa Pilawska.

Reżyser i członek konkursowego jury Paweł Szkotak twierdzi, że nie byłoby w polskim teatrze fali nowych tekstów, gdyby nie konkursy dramaturgiczne. „Komediopisanie” to jeden z najważniejszych konkursów dramaturgicznych w Polsce. Jest on szczególnie ważny dlatego, że dotyczy komedii, gatunku niedocenianego i zaniedbanego. A przecież wszyscy chyba chcielibyśmy, żeby na polskich scenach prezentować sztuki, które nawiązują do naszego rodzimego poczucia humoru. Uważam, że zamiast adaptować komedie angielskie, powinniśmy oddawać głos polskim autorom – mówi Paweł Szkotak.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
LSTORY-dk-2463
Łódź Story – nowa wersja (foto)
200 000 zł z Ministerstwa Kultury na XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
36. Festiwal Szkół Teatralnych – werdykt

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*