Dwunastu nowych stypendystów Prezydent Miasta Łodzi otrzymało wsparcie w wysokości 10 tys. zł na realizację swoich projektów.

– Stypendia pozwalają wielu młodym ludziom często po raz pierwszy zrealizować projekty artystyczne już na poziomie profesjonalnym, są bardzo ważnym elementem rozwoju kultury w naszym mieście, rodzą pozytywny ferment artystyczny, pokazują osobom wchodzącym na ścieżkę pracy twórczej, że mogą być dostrzeżone, wsparte, promowane nawet w tak trudnym okresie dla artystów jak teraz, bo chociażby poprzez nasze miejskie media społecznościowe pokazywać będziemy te projekty, będziemy ułatwiać kontakty z mediami, wspierać młodych twórców. Gratuluję Państwu świetnych projektów, widziałam się z jednym z artystów – stypendystów, znakomitym młodym saksofonistą Markiem Kądzielą i na jego ręce symbolicznie, w czasie pandemii takie gratulacje dla wszystkich Państwa złożyłam. Niecierpliwe wszyscy czekamy na Wasze realizacje artystyczne, powodzenia – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Warto dodać, że stypendium kilka lat temu otrzymał m.in. redaktor naczelny Plastra Łódzkiego – w kategorii literatura.

Kacper Zaorski-Sikora – „Nieoczywiste piękno. Działania malarskie w przestrzeni miejskiej Łodzi” – Projekt ma na celu ukazanie malarstwa jako medium żywego, wpisującego się w kontekst miejsca, z którym wchodzi w interakcje, nadaje mu nowe znaczenie, ożywia. Zainteresowanie działaniami artystycznymi osób niebędących na co dzień odbiorcami sztuki wysokiej, przechodniów na ulicy, społeczności lokalnej. W przestrzeni pracowni powstaną prace malarskie abstrakcyjne, figuratywne oraz instalacje malarskie i asamblaże z elementów znalezionych. Następnie zostaną one umieszczone w przestrzeni miejskiej (za pomocą instalacji w przestrzeniach zdegradowanych, pustostanach oraz obrazów multimedialnych wyświetlanych na wybranych ścianach, obiektach). Rejestracja procesu zostanie każdorazowo upowszechniona w sieci.

Karol Szlawski – „Ziemia Obiecana A.D. 202X” – Projekt „Ziemia Obiecana A.D. 202X” zakłada napisanie tekstu dramatycznego, na podstawie którego zrealizowany zostanie spektakl przez kolektyw GRUPA TARTAK. Nie będzie to współczesna adaptacja powieści Reymonta, a próba zastanowienia się nad motywacją dzisiejszych trzydziestolatków, którzy traktują miasto Łódź jako miejsce, gdzie spełniają się marzenia. Wszystko zostanie podlane rock`n`rollowym sosem, doprawione solidną szczyptą czarnego humoru i wymieszane jak w prawdziwej łódzkiej zalewajce. W realizacji scenicznej wystąpią m.in. Dagmara Mrowiec-Matuszak, Adrianna Mrowiec, Paweł Erdman, Paweł Paczesny, Dasiek Kwiatkowski, Małgorzata Witkowska, Michalina Rodak. Scenografią oraz choreografią zajmie się Milena Czarnik, a muzykę skomponuje Rafał Matuszak – znany z zespołu COMA.

Magdalena Prochasek-Jakubowska – „Dalszy ciąg sztuki jutro odegrany zostanie” – Jest to, składająca się z pięciu odcinków, opowieść audio w formie artystycznego podcastu. Projekt opowiada historię początków istnienia teatru instytucjonalnego w mieście Łodzi. Przygląda się ówczesnym artystom, ludziom kultury oraz widzom. W nagraniach biorą udział aktorzy łódzkich teatrów dramatycznych.

Anna Furkałowska – muzyka Furkot, terkot, zgrzyt, melodia, śmiech, głosy, gadanie, szuranie, granie, wzdychanie – rytm miasta. W ramach projektu powstanie audioprzewodnik po ul. Piotrkowskiej ze specjalnie na ten cel skomponowaną muzyką i udźwiękowieniem, przenoszącymi słuchaczy w klimat dawnej Łodzi. Dedykowana kompozycja inspirowana zarówno dźwiękami miasta, jak i dziełami wybitnych łódzkich kompozytorów, pozwoli poznać Łódź w zupełnie nowy sposób. Dodatkowo projekt zakłada szereg działań promocyjnych i animacyjnych, jak specjalny fabularyzowany spacer, warsztaty dla dzieci, koncert finałowy i działania promocyjne w Internecie we współpracy z partnerami zadania – łódzkimi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi.

Maciej Kądziela – muzyka ,,Koncert na saksofon Improwizowany i trio fortepianowe” – doktorant na naszej Akademii Muzycznej, jest wybitnym młodym saksofonistą jazzowym. Kształcił się w Polsce i Danii. Od niedawna prowadzi na Akademii zajęcia ze studentami. Stypendium otrzymał na skomponowanie Koncertu na Saksofon Improwizowany i trio fortepianowe. W roku 2021 saksofon liczyć będzie dokładnie 180 lat od jego powstania. Czyni go to wciąż stosunkowo nie odkrytym lecz jednocześnie bardzo popularnym instrumentem poprzez wiele różnorodnych walorów brzmieniowych które posiada. Założeniem głównym jest skomponowanie koncertu saksofonowego, który odbiega od konwencji związanych zarówno z formą, jak i z tradycyjnym zastosowaniem saksofonu w jazzie. Koncert będzie się składał z 6 utworów i powstanie we współpracy z wybitną polską pianistką Katarzyną Pietrzko i jej triem fortepianowym. Maciej Kądziela mówi: Nowatorskie podejście do saksofonu jest dla mnie jako łodzianina z wyboru ważne bo pokazuje jak klimat miasta, w którym się realizuję artystycznie i naukowo, miasta awangardy, wpływa na myślenie artystyczne. Jeden z niewielu polskich muzyków wyróżnionych w magazynie Downbeat.

Aleksandra Wysokińska – „Więc kocham twą urodę złą…” – Projekt opiera się na audiowizualnej dokumentacji mniej reprezentatywnych i medialnych obszarów Łodzi. Bazując na osobistym archiwum powstającym od 2014 roku i doświadczeniu nabytym w toku jego tworzenia autorka chce uchwycić ducha przemian dokonujących się dynamicznie w ostatnich latach na terenie miasta. Będzie to jednak spojrzenie krytyczne, obejmujące jak najszersze spektrum zjawisk społecznych. Działania obejmą pracę z archiwum, powstanie nowych fotografii oraz nagranie rozmów z mieszkańcami. Efektem będzie powstanie ogólnodostępnej strony internetowej oraz wystawa fotograficzna.

Ewelina Hajda – „Nowa kompozycja na marimbę solo, audio-playback i video” – Jest to, składająca się z pięciu odcinków, opowieść audio w formie artystycznego podcastu. Projekt opowiada historię początków istnienia teatru instytucjonalnego w mieście Łodzi. Przygląda się ówczesnym artystom, ludziom kultury oraz widzom. W nagraniach biorą udział aktorzy łódzkich teatrów dramatycznych.

Ponadto stypendia jeszcze otrzymali:
Sara Kozłowska – taniec
Maria Krasnodębska – sztuki wizualne
Karolina Zajdel – teatr, edukacja kulturalna i artystyczna
Magdalena Skrzypczak – literatura
Karolina Gębka – sztuki wizualne

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2255
592. Urodziny Łodzi – piątek (foto)
Tylko w łódzkim zoo: trzy małe wydry pokazują się światu (wideo)
fds11_097
Festiwal Dobrego Smaku 2011 – Cammino najlepsza (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*