Znamy gwiazdy 41. YAPY

yapa41Znamy już wszystkie gwiazdy, które wystąpią podczas 41. OSPPT Yapa. Na łódzkiej scenie pojawią się zarówno najmłodsi przedstawiciele piosenki studenckiej: Albo i Nie, Basia Beuth, czy Chwila Nieuwagi, jak i wybitni artyści związani z poezją śpiewaną – między innymi Jerzy Filar, Olek Grotowski i Robert Kasprzycki. Mocnym punktem Przeglądu będzie z pewnością występ legendy polskiego folku i muzyki etnicznej – Orkiestry św. Mikołaja. Na Yapę po kilku latach powraca też zespół Plateau, który zasłynął z „Projektu Grechuta” – wspaniałych, autorskich aranżacji utworów Marka Grechuty.

11 marca w Łodzi odbędzie się wyjątkowy festiwal. Już po raz 41 spotkają się na nim miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku. Spotkają się, żeby wspólnie słuchać muzyki, grać i śpiewać. Yapa to największe takie wydarzenie w Polsce i jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju. Jego początki sięgają lat 70., kiedy w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego „PŁazik” Politechniki Łódzkiej zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Od tamtego czasu Yapa wpisuje się w kalendarz jako jedna z najważniejszych imprez kulturalnych zarówno w Łodzi jak i w Polsce. Zmiany miejsc organizacji imprezy, wyzwania związane z rozwijającą się techniką estradową i z dostępnymi środkami przekazu, a wreszcie zmiana ustroju Państwa nie przeszkodziły w organizowaniu kolejnych edycji. YAPA zaczęła żyć własnym życiem, zdobywając popularność w środowiskach akademickich, turystycznych i harcerskich w całej Polsce.

Dzisiejsza Yapa w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70. Teraz to duży festiwal, w którego organizacji uczestniczy ponad 100 wolontariuszy (członków SKT „PŁazik”, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi). Dzisiaj, aby zadowolić publiczność, nie wystarczy już improwizacja z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak. Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi. Informacja na temat rezerwacji noclegów dostępna jest na stronie festiwalu w zakładce „Noclegi”.

Tegoroczny festiwal zapowiada się naprawdę wyjątkowo i zaspokoi nawet najbardziej wymagającą widownię. Na scenie pojawią się zespoły, które w ostatnich latach przyciągały na Yapę rzeszę wielbicieli (Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Kuśka Brothers, Caryna), artyści, którzy świętowali
swój triumf na Yapie (Chwila Nieuwagi, Basia Beuth, Daniel Gałązka), a także zaskakujące duety, które można usłyszeć tylko na Yapie – Olek Grotowski i Zuzanna. Wśród wykonawców pojawią się wręcz legendarne formacje, dzięki którym na szlakach, w bazach studenckich czy schroniskach możemy śpiewać niezliczoną liczbę piosenek – Seta, Mikroklimat, Jerzy Filar, Orkiestra św. Mikołaja. Wisienką na torcie będzie występ wykonawców, których nie trzeba nikomu przedstawiać – Roberta Kasprzyckiego i grupy Plateau. Yapa to też miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co
roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. Zgłoszenia organizatorzy przyjmują do 3 marca.

ZESPOŁY I WYKONAWCY 41. OSPPT YAPA

Robert Kasprzycki – poeta, muzyk, kompozytor. Niezwykła postać polskiej piosenki autorskiej. Już na debiutanckiej płycie „Niebo do wynajęcia” dowiódł, że potrafi swoją twórczością zainteresować także odbiorców nie będących fanami tego gatunku. Doskonale nawiązuje kontakt z publicznością, która nie pozwala mu zejść ze sceny.

Jerzy Filar – prawdziwa ostoja poezji śpiewanej. Posługując się gitarą, harmonijką ustną i swoim niepowtarzalnym chrapliwym głosem, wydobywa głębię z tekstów swoich i Jacka Cygana. Osobowość sceniczna, duże poczucie humoru i niezwykła wokalistyka – oto cechy sukcesu jego koncertów.

Plateau – ich styl muzyczny cały czas ewoluuje, ale jak sami przyznają to głównie połączenie rockowych dźwięków z najlepszymi tradycjami piosenki poetyckiej. Na scenie muzycznej zasłynęli z „Projektu Grechuta” – rewelacyjnych autorskich aranżacji utworów Marka Grechuty. Na koncertach zapewniają dawkę młodzieńczej energii, fantastycznych i zróżnicowanych kompozycji oraz niezapomnianą atmosferę.

Olek Grotowski – nietuzinkowa postać z nietuzinkowymi utworami. Kompozytor i wykonawca wierszy Andrzeja Waligórskiego i Artura Andrusa. Ma niebywałe umiejętności interpretacyjne. Jego specjalnością są satyryczne aranżacje bez cenzury, a teksty zawsze mają podwójne dno, ukryty sens i niosą ze sobą dużo życiowej prawdy.

Orkiestra św. Mikołaja – to znaczący kawałek historii polskiego folku. Rozpoznawalną cechą grupy jest akustyczne brzmienie i niezwykła różnorodność instrumentów – od cymbałków i mazanki po skrzypce i harfę klawiszową. Swoje inspiracje czerpią z muzyki słowiańskiej, łemkowskiej i huculskiej. Zespół doceniony i nagradzany w całej Europie, gdzie zagrał blisko 2000 koncertów.

Chwila Nieuwagi – niezwykle charyzmatyczny zespół łączący w sobie żywiołowość folkloru prosto z Górnego Śląska, klimatycznego jazzu i nastrojowej piosenki poetyckiej. Podczas koncertów kipią energią i są jednymi z ulubieńców wybrednej Yapowej publiczności.

Daniel Gałązka – zdobył nagrodę publiczności na Yapie w 1998 roku. Teraz znów zagra na naszej scenie razem z zespołem. Ich muzyka to „jazzująco, poetycko, wielobarwnie malowanie świata z krainy łagodności”. Sami twierdzą, że ich twórczość jest w pełni autorska. Grali i grają na wielu przeglądach i festiwalach, trzy lata temu wystąpili nawet na Woodstocku.

Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn – młody kolektyw muzyczno– kabaretowy. Na scenie potrafią zaskoczyć nietuzinkowym dowcipem i abstrakcyjną poezją. Z dużą dozą dystansu śpiewają o codzienności, radości i niespełnionej miłości. Niezwykły kontakt z publicznością zapewnił im już przychylność Yapowiczów.

Kuśka Brothers – piszą o sobie, że grają mieszankę szanto, punku, folku i metalu. Na scenie są nieprzewidywalni i naprawdę żywiołowi. Yapowa publiczność wie, że „gdy zagra Kuśka to sama skacze nóżka”.

Albo i nie – laureaci OSPPT Yapa 2015. Ich kariera nabrała tempa, wydają właśnie drugą płytę. Zespół składa się z czwórki panów, którzy czarują nie tylko głosami, ale i wyglądem. Na koncertach nie skaczą, ale zarażają pozytywną energią.

Basia Beuth – tworzy i wykonuje wspólnie z zespołem utwory z pogranicza ballady i piosenki poetyckiej, którym towarzyszy żywy, radosny akompaniament z elementami folku, jazzu, funky, a czasem bluesa. Znana z pięknego głosu, wrażliwości i burzy loków. To ona zaczarowała publiczność Yapy w 2009 roku i otrzymała nagrodę Grand Prix.

Seta – studencka Ekipa Turystyczno–Artystyczna powstała w 1976 roku. To oni są autorem piosenek tworzących nurt piosenki turystycznej. Ich utwory żyją nie tylko na scenie, ale i w schroniskach, na szlakach, rajdowych ogniskach, a przede wszystkim w sercach publiczności i wielbicieli piosenki turystycznej.

Mikroklimat – jako zespół grają piosenki balladowe z elementami jazzu, bluesa i muzyki folkowej. Ich specjalnością jest piosenka pozytywna znana doskonale Yapowej publiczności. Połączenie aranżacji chóralnych i kompozycji na pianinie potrafi przenieść w inny świat.

Caryna – prawdziwa słowiańska dusza. Grają od 2008 roku, a rzeszę fanów zdobyli nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Mieszanka charyzmatycznych bałkańskich rytmów oraz nostalgicznych polskich i rosyjskich ballad.

Zuzanna – najmłodsze objawienie wśród artystów piosenki autorskiej. Specjalistka od ballad. Niezwykle utalentowana, muzyczny samouk. Tworzy autorskie kompozycje, gra na akordeonie, fortepianie i gitarze. Na zeszłorocznej Yapie oczarowała publiczność, za co otrzymała II nagrodę.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Jeden komentarz do “Znamy gwiazdy 41. YAPY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *