Pierwsze szczegóły 12. edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival. zostały właśnie przedstawione przez organizatora.  W tym roku wydarzenie to odbędzie się w weekend 23-25 września.

Harmonogram festiwalu tworzyć będą trzy segmenty: LMF MUSIC  – świetlna oprawa koncertów; LMF ART – punkt programu, z którego najbardziej słynie Light.Move.Festival, czyli instalacje świetlne, projekcje, iluminacje, trójwymiarowe mappingi; LMF EDU – spotkania ze specjalistami i mówcami.

Łódzka impreza co roku budzi miasto do życia, przemieniając jego przestrzenie w niezwykłe, otwarte galerie sztuki. I właśnie PRZEBUDZENIE wybrane zostało głównym motywem tegorocznej edycji, choć przyjmie ono jeszcze głębszy wymiar. Zadaniem artystów będzie  odnalezienie w pracach punktu zwrotnego, który pozwoli dotrzeć do pełnej istoty twórczej egzystencji.

Jak mówi Beata Konieczniak, Dyrektor Artystyczna Light.Move.Festival – Artyści swoim nowatorskim podejściem, niekonwencjonalną twórczością i wybieganiem w przyszłość są tymi, którzy potrafią obudzić nas ze snu. Sztuka to przebudzenie inspiracji, która otwiera nas na nowe możliwości, pozwala przekroczyć granice, wyrwać z apatii do działania i uwierzyć we własny potencjał.

Na segment LMF ART będą składały się animacje, przestrzenne instalacje świetlne, projekty performatywne, projekcje wielkoformatowe w technologii mapping 2D/3D, prace młodych artystów i debiutantów. Nie zabraknie też projektu w kategorii specjalnej – mowa tu o Mappingu architektonicznym odwołującym się do stylu secesyjnego. Prezentacja projektu cechować się będzie zarówno nową koncepcją, jak i lokalizacją, obejmuąc elewacje dwóch historycznych  budynków: kamienicy przy Piotrkowskiej 147, wyróżniającej się bogatymi zdobieniami oraz kamienicy przy Piotrkowskiej 149, reprezentującej styl eklektyczny. Dzięki mappingowi widzowie będą mogli nie tylko dostrzec kunszt ornamentów, elementów organicznych i roślinnych, ale też przekonają się, jak wypadną one w konfrontacji z nowoczesnymi formami audiowizualnymi.

Centralnym punktem festiwalu będzie ulica Piotrkowska, obejmie on też zabytkowe budynki czy parki. Niektóre z przygotowanych atrakcji odbędą się też na terenie Nowego Centrum Łodzi.

/tekst Agnieszka Adamiak

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Letnie weekendy w Zenicie
Interstone – październik 2019
Dni Piłsudskiego w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*