„Znajdę Cię” filmem otwarcia Festiwalu Transatlantyk

„Znajdę Cię” w reżyserii ikony amerykańskiej kinematografii Marthy Coolidge będzie filmem otwarcia dziewiątej edycji Festiwalu Transatlantyk. 12 lipca 2019, podczas uroczystej gali zostanie pokazany w Polsce po raz pierwszy. To hollywoodzki film, inspirowany losami Polaków z lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku, z niezwykłą muzyką Jana A. P. Kaczmarka i przepięknymi fragmentami klasyki.

Festiwal Transatlantyk jest jednym z najciekawszych międzynarodowych wydarzeń filmowych organizowanych w Polsce. Od czterech lat festiwal odbywa się w Łodzi. Filmowy wymiar miasta, zarówno ten historyczny, jak i współczesny, jest dla nas dużą inspiracją – komentuje Jan A. P. Kaczmarek. To jest punkt wspólny festiwalu i filmu „Znajdę Cię”, którego akcja dzieje się częściowo w Łodzi.
Film wyreżyserowała Martha Coolidge, pierwsza i jedyna prezes w spódnicy Amerykańskiej Gildy Reżyserów (DGA), autorka takich kultowych filmów jak: „Historia Rose” z Laurą Dern, „Dziewczyna z doliny” z Nicolasem Cagem, „Angie” z Giną Davis, „Wschodząca gwiazda” z Halle Berry i Klausem Marią Brandauerem, „Książę i ja” oraz kultowych seriali – „Strefa mroku” czy „Seks w wielkim mieście”.

Robert Pułaski oraz Rachel Rubin mają zaledwie po 10 lat, kiedy spotykają się w szkole muzycznej.
W wielokulturowej Łodzi, mieście tętniącym życiem i przeżywającym w okresie międzywojennym wielki rozkwit, czas płynie pozornie beztrosko w kręgach ziemiańsko-burżuazyjnych, do których należą Robert i Rachel. Obydwoje żyją muzyką i marzą o tym, że wystąpią kiedyś razem na scenie prestiżowego Carnegie Hall w Nowym Jorku. Nie spodziewają się, że wybuchnie wojna, która ich bardzo doświadczy…

Dużą część „Znajdę Cię” nakręcono w Łodzi i w Krakowie. Film posiada znakomitą międzynarodową obsadę.
Głównych bohaterów zagrali przystojny i obdarzony pięknym głosem Leo Suter – wschodząca gwiazda z Wielkiej Brytanii oraz młoda i utalentowana Adelaide Clemens – Australijka mająca już za sobą kilka wyjątkowych ról w filmach takich jak: „Wielki Gatsby” czy „Generacja Hmm”. W role Roberta i Rachel jako dzieci wcielili się Ursula Parker z Nowego Jorku oraz Sebastian Croft z Londynu.

W kluczowych rolach drugoplanowych wystąpili: Stellan Skarsgård – ulubiony aktor Larsa von Triera, znany szerszej publiczności między innymi z „Piratów z Karaibów“ i „Mamma Mia“ oraz Connie Nielsen, odtwórczyni głównej roli w „Gladiatorze” i Królowa Hippolita w „Wonder Woman” oraz Stephen Dorff, bohater takich filmów jak „Wieczny łowca”, „Między miejscami”.

Na ekranie ujrzymy także plejadę polskich aktorów: Małgorzatę Kożuchowską, Weronikę Rosati, Macieja Zakościelnego, Jacka Braciaka, Karolinę Porcari, Marcina Czarnika, Lecha Mackiewicza, Mirosława Zbrojewicza, Ewę Błaszczyk, Monikę Dryl, Katarzynę Michalską, Janusza Germana, Kamila Kulę, Redbada Klynstrę. Zobaczymy też ponad 4000 statystów.

W amerykańską produkcję filmową zaangażowane są również inne polskie nazwiska: Marek Dobrowolski – Amerykanin z polskimi korzeniami odpowiedzialny za całość production design, a wspierali go tak wybitni polscy scenografowie jak Magdalena Dipont oraz Robert Czesak. Na czele działu operatorskiego stoi amerykański artysta polskiego pochodzenia – Alexander Gruszyński. Głównymi producentami są Zbigniew John Raczyński, polsko – kanadyjski biznesmen i producent filmowy, zainspirowany życiem swojej rodziny w przedwojennej Łodzi, gdzie „polskość” oznaczała symbiozę czterech kultur oraz Bożenna Intrator, polsko – amerykańska scenarzystka, pisarka i tłumaczka.

Pierwszy zarys historii filmu „Znajdę Cię” został nakreślony po polsku przez producenta Zbigniewa Raczyńskiego, później rozwinięty i napisany po angielsku w formie scenariusza przez Bożennę Intrator.

Scenariusz: David S. Ward i Bożenna Intrator
Producenci: Zbigniew John & Łukasz Raczyńscy, Bożenna (Bo) Intrator, Fred Roos
Zdjęcia: Aleksander Gruszyński
Production Design: Marek Dobrowolski
Kostiumy: Elżbieta Radke
Montaż: Eric Sears, Richard Chew, Paul Seydor
Muzyka: Jan A. P. Kaczmarek
Dźwięk: Michael Minkler

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy