Złoty Peugeot – premiera książki z serii Kryminalna Łódź

1 grudnia premiera pierwszego na polskim rynku kryminału graciarsko-motoryzacyjnego! „Złoty Peugeot” Marcina Andrzejewskiego zabiera nas w lata 70. i absurdalno-śmieszne czasy środkowego Gierka, dodając w akcji liczne samochody z epoki, które stanowią główny element fabuły. Akcja kryminału dzieje się w Łodzi.

„Złoty peugeot” Marcina Andrzejewskiego, pierwszy na polskim rynku „kryminał motoryzacyjny”. Wywołuje mnóstwo sentymentów i wspomnień u każdej łodzianki i łodzianina – opisuje lata 70. i czasy śmiesznych absurdów epoki środkowego Gierka. Fabuła toczy się w śródmieściu Łodzi, ale zahacza też o okolice miasta, a nawet ówczesne Zakopane – skromny mechanik samochodowy musi zmierzyć się z niespodziewanym śledztwem, które przerasta nie tylko jego, ale i milicję. Na szczęście w działaniach pomaga urocza pani doktor… 

Powieść zawiera liczne smaczki, wspomina cały legion miejsc dziś już nieistniejących, lecz zapisanych w pamięci wielu mieszkańców – Balaton, Hortex, fabrykę Polmo, dawną ulicę Włókienniczą i Piotrkowską pełną autobusów. Nasuwa wiele skojarzeń z książkami młodzieżowymi z tamtej epoki. Przy tym zawiera – co rzadkie w dzisiejszych czasach – ilustracje narysowane przez autora.

 

Marcin Andrzejewski tak mówi o swoim kryminale: „Chciałem stworzyć hołd dla książek ukochanych w dzieciństwie – Nizurskiego i Nienackiego, Lema, a także komiksów i filmów z czasów PRL. Nasyciłem zatem podstępnie akcję różnymi nawiązaniami i smaczkami. Przy okazji chciałem rozbawić czytelnika ciętymi dialogami i stworzyć obraz tamtych czasów widziany przez przeciętnego, choć dość oryginalnego bohatera. Jest nim mechanik samochodowy pracujący w kiepskich regionach śródmieścia Łodzi, który spotyka w swoim warsztacie cały przekrój społeczny – cinkciarzy i kombinatorów, dziennikarzy, partyjniaków i milicjantów, ale także i ludzi z szemranego półświatka. Pełna gama. Miałem też hucpiarską ambicję napisania najlepszych pościgów w historii polskiej literatury – tylko czytelnik może sprawdzić, czy mi się to udało”.

 

Książka ukazuje się pod znaną serią „Kryminalna Łódź” Wydawnictwa Kusiński. Wcześniej ukazały się w tym zestawie „Kukiełki” Piotra Jarmołowicza i Jacka Kusińskiego, oraz „Tramwaj Tanfaniego” Marcina Andrzejewskiego, który otrzymał nagrodę Złotego Ekslibrisu Biblioteki im. Piłsudskiego za najlepszą powieść o Łodzi ostatniego roku.

Wsiądźcie do „Złotego peugeota” żeby z sentymentem objechać znane z dzieciństwa łódzkie miejsca.

 

 

Premiera odbędzie się 1 grudnia 2022 roku o 18.00 w Księgarni PWN (ul. Więckowskiego 13, Łódź).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *