Spotkanie pokoleń, odnajdywanie więzi, rozmowy o przemijaniu i dostrzeganie piękna w niedoskonałości – o tym opowiada najnowszy spektakl przygotowany przez Senioralną i Młodzieżową grupę warsztatową Teatru CHOREA. Premiera „Złotej nici” odbędzie się w tę sobotę, 27 sierpnia o g. 18.00, w czasie trwającej XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy.

Jedną z propozycji na drugi, ostatni już, weekend trwającego Festiwalu będzie „Złota nić” – spektakl z udziałem młodzieży i seniorów – uczestników warsztatów teatralnych w Teatrze CHOREA.

Dla nas to nie jest spektakl, a raczej forma spotkania osób, które dzieli ogromna przepaść pokoleniowa – mówi Janusz Adam Biedrzycki z kolektywu twórczego. – W trakcie pracy nad spektaklem „Złota nić” inspirowaliśmy się japońską filozofią wabi-sabi, która mówi o harmonii i docenieniu tego, co dalekie od perfekcji. To spektakl, który jest także moją pracą w ramach stypendium artystycznego Miasta Łodzi.

Magda Paszkiewicz, Janusz Adam Biedrzycki i Wiktor Moraczewski, którzy jako kolektyw stworzyli spektakl, podkreślają, że chcieli skonfrontować ze sobą dwie grupy, które na co dzień się mijają i wydawać by się mogło, nie mają szansy na znalezienie ze sobą porozumienia.

Podczas prób okazało się jednak, że te grupy czują się ze sobą bardzo dobrze i wszelkie nieporozumienia oraz wątpliwości przekuwają w niezwykłą, twórczą pracę – wyjaśnia Wiktor Moraczewski.

„Złota nić” to także rozmowy o re­la­cjach i o tym, jak rysy i pęk­nię­cia w ży­ciu człowieka, stwa­rza­ją go na nowo i przy­bie­ra­ją szla­chet­ne od­cie­nie, po­wo­du­jąc, że sta­je­ się sil­niej­szy. Twórcy starają się pokazać, że w prze­mi­ja­niu nie ma nic złe­go, a jest to jedynie na­tu­ral­na część ży­cia, w którym każdy upadek i blizny są nowym doświadczeniem i spoiwem.

Spektakl przygotowany został także z myślą o środowisku. Scenografia i kostiumy, autorstwa Kingi Kubiak, są pomyślane według koncepcji zero weste. Na scenie pojawiają się rekwizyty, które znajdowały się w magazynach, zostały przetworzone lub zostały podarowane przez osoby, które odpowiedziały na apel-zbiórkę teatru. Grupa przygotowała także niespodziankę dla wielbicieli muzyki teatralnej. Józef Uzdowski, kompozytor, po premierze spektaklu udostępni wszystkie utwory, które pojawią się w przedstawieniu, na platformach streamingowych m.in. Spotify, iTunes czy Tidal.

Ostatni weekend Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy

W ostatnich dniach trwania XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Retroperspektywy nie zabraknie też innych teatralnych emocji i premier. W czwartek o g. 19.00 na scenie zobaczyć będzie można spektakl Teatru Kana – „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” oraz posłuchać koncertu zespołu „Polski Piach”, który zagra w ramach trwającego równolegle projektu LDZ Alternatywa. W piątek, 26 sierpnia, o g. 18.00 Teatr Pod Fontanną zaprezentuje spektakl „Głód”. O g. 20.00 odbędzie się polska prapremiera spektaklu „BovaryFundacji od Wschodu do Zachodu, we współpracy z Gostner Theater na podstawie „Pani Bovary” Gustawa Flauberta. W sobotę natomiast publiczność będzie mogła wziąć udział w spotkaniu „Włącz się! – sieciowanie teatrów niezależnych” oraz w spotkaniu autorskim wokół premiery książki „Rodowicz – Teatr – Droga” wydawnictwa Żywosłowie będącej podsumowaniem 50-lecia pracy artystycznej dyrektora artystycznego Teatru CHOREA i Festiwalu – Tomasza Rodowicza. Wieczorem odbędzie się koncert przygotowany przez Warszawskie Towarzystwo Sceniczne – „Little Thunder. Św. Katarzyna ze Sieny”. Ostatni dzień, niedziela 28 sierpnia, to pokaz najmłodszej grupy Teatru CHOREA – „Sklep z dobrym humorem” przygotowany z myślą o widzach w wieku 5+. Natomiast o g. 19.00 zostanie pokazany spektakl „Lem vs. P.K. DickTeatru Łaźnia Nowa z Tomaszem Schuchardtem i Janem Jurkowskim.

Szczegółowy program Festiwalu znaleźć można na stronie internetowej www.retroperspektywy.com. Bilety można zarezerwować za pośrednictwem formularza internetowego dostępnego na stronie festiwalu oraz telefonicznie: +48 506 103 207, od poniedziałku do piątku, w godzinach 11.00-17.00 lub zakupić przez portal e-wejściówki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
terapiaiteatr
IX Spotkania Teatralne „Terapia i Teatr”
nowaklasyka
Nowa Klasyka Europy 2014 – informacje
98_konkurs_choreograficzny
V Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*