Już w najbliższą sobotę Łódź opanują kultowe Maluchy – ponad 200 pojazdów z całej Polski przyjedzie aby wziąć udział w jednym z najważniejszych zlotów miłośników tych małych autek. Błyszczące klasyki, podrasowane rajdówki czy nadgryzione zębem czasu Fiaty do niedawna stojące na przyblokowych parkingach – każdy z nich ma swoją fascynującą historię, którą będzie można poznać!

Fiat 126p jest autem wyjątkowym – zaprezentowany niemal 50 lat temu we Włoszech jako pojazd miejski, w naszym kraju przejął rolę auta dla ludu. Niestraszne mu były rodzinne wakacje nad morzem, codzienne dojazdy do pracy czy transport materiałów budowlanych. Malucha posiadał niemal każdy, niemal każdy mógłby też opowiedzieć historię, gdzie to auto odgrywa jedną z głównych ról. Z tego powodu Fiaciki mają ogromne rzesze fanów – niemal każdy uśmiecha się na ich widok, wielu wracają wspomnienia a niektórzy piszą nowy rozdział w historii pojazdu, tym razem jako auta zabytkowego, uświetniającego zloty miłośników pojazdów historycznych.

Zlot w Łodzi, organizowany bez przerwy od 11 lat, na stałe wpisał się do kalendarza imprez motoryzacyjnych. Jak mówi Paweł Kawiński, pomysłodawca i główny organizator spotkania:
Zlot, który organizujemy jest przede wszystkim spotkaniem ludzi których połączyły wspólne zainteresowania, momentem w którym można wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o przygodach z Maluchem czy zebrać opinie. Pierwszy zjazd miał miejsce w 2010 roku, na 10 rocznicę zakończenia produkcji auta. Od tego czasu przybyło wielu nowych uczestników, jednak są tacy z którymi spotykamy się co roku. Fiat 126p jest autem kultowym i wywołuje same pozytywne emocje, dlatego oprócz spotkania we własnym gronie obowiązkowym punktem jest pokaz pojazdów na rynku Manufaktury i parada ulicą Piotrkowską. Niech różnokolowe Maluchy obudzą wspomnienia i wywołają uśmiech na twarzach Łodzian!

Przez niemal 30 lat produkcji Fiat 126p doczekał się wielu wersji, które choć na pierwszy rzut oka nie różnią się wiele, dla miłośników są tematem na wielogodzinne rozmowy i porównania. Jak mówią Agnieszka i Jacek Pietrasikowie, współorganizatorzy spotkania:
Do Łodzi przyjadą niemal wszystkie wersje kultowych Maluchów. Zobaczymy zarówno auta z pierwszych lat produkcji, popularne modele z lat 80-tych czy produkowane w latach 90-tych eleganty. Nie zabraknie również perełek – Bosmali Cabrio, limitowanych wersji eksportowanych na zachód Europy nazwanych Red czy Brown oraz aut po tuningu przypominającym estetykę końca XX wieku. Maluchy są tak różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Na co można liczyć przybywając na łódzki zlot? Jak mówi Piotr Miłek, współorganizator wydarzenia:

Na początku wszyscy spotykamy się na Motodromie przy ul. Drewnowskiej. Tam odbywają się zawody sportowe, gdzie każdy uczestnik może spróbować swoich sił w jeździe na czas po specjalnie wytyczonym torze. Następnie, około godziny 15 udajemy się na Rynek Włókniarek Łódzkich w Manufakturze. W tym miejscu odbywa się najważniejsza część zlotu dla odwiedzających – pokaz Małych Fiatów, szczelnie wypełniający przestrzeń między budynkami dawnej fabryki Poznańskiego. Ostatnim punktem spotkania jest parada ulicą Piotrkowską, która odbędzie się około godziny 19.

21 rocznica zakończenia produkcji Fiata 126p odbywa się w sobotę, 18 września i jest organizowana przez Pawła Kawińskiego przy pomocy Automobilklubu Łódzkiego oraz klubu miłośników Fiata 126p Terytorium 126p. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanny Zdanowskiej oraz patronatem Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Program Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2018
festiwalwrozb
XXXI Festiwal Zdrowia, Wróżb i Niezwykłości
rolkomania
Rolkomania w Atlas Arenie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*