Zimna wojna z trzema nominacjami do Oscarów
Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego otrzymała trzy nominacje do Oscarów – w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria i najlepsze zdjęcia. Gala przyznania nagród odbędzie się 24 lutego.
Wydarzenia pokazane w Zimnej wojnie rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.
Film wyprodukowany przez łódzki Opus Film ma jednak niewielkie szanse na statuetkę, gdyż murowanym kandydatem w każdej z tych kategorii jest Roma Alfonso Cuaróna. Obraz ten może być prawdziwą rewelacją oscarowej nocy i zdobyć statuetki zarówno w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, ale także w kategorii najlepszy film.
Zimna wojna dotychczas otrzymała 24 nominacje do różnorakich nagród filmowych i zdobyła 15 statuetek (m.in. Złota Palma dla najlepszego reżysera w Cannes, Nagroda Najlepszego Europejskiego Filmu roku Europejskiej Akademii Filmowej).
Roma zgarnęła zdecydowanie bardziej prestiżowe tytuły – 40 nominacji i 23 nagrody (m.in. dziesięć nominacji do Oscara, Złoty Glob w kategorii najlepszy film zagraniczny i reżysera, Złoty Lew w Wenecji dla najlepszego filmu, Critics’ Choice w kategorii najlepszy film, reżyseria, najlepszy film zagraniczny, najlepsze zdjęcia, Satelity w kategorii m.in. najlepszy film zagraniczny, najlepszy reżyseria).
Paweł Pawlikowski o miano najlepszego reżysera zmierzy się z Spike Lee (Czarne bractwo. BlackKKKlansman), Yorgosem Lanthimosem (Faworyta), Adamem McKayem (Vice) i wspomnianym Alfonso Cuarónem (Roma – nominowanym również w kategorii najlepsze zdjęcia). W kategorii najlepsze zdjęcia Łukasz Żal walczyć będzie również z Faworytą (Robbie Ryan), Narodzinami gwiazdy (Matthew Libatique) i Werk ohne Autor (Caleb Deschanel). O Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny walczą również Kafarnaum (Liban), Werk ohne Autor (Niemcy) oraz Złodziejaszki (Japonia).