Ziemia obiecana w Teatrze Sztuki Ludowej w Pekinie

29-30 czerwca oraz 1 lipca 2018 r. w Teatrze Sztuki Ludowej w Pekinie (Beijing People’s Art Theatre), w ramach Międzynarodowego Festiwal Teatru Sztuki Ludowej w Pekinie (Beijing People’s Art Theatre International Festival), zostanie zaprezentowana „Ziemia Obiecana” zrealizowana przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Międzynarodowy Festiwal Teatru Sztuki Ludowej w Pekinie jest programową marką, zarządzaną przez Centrum Wykonawcze Teatru Sztuki Ludowej w Pekinie od 2011 r. Co roku Teatr zaprasza krajowych i zagranicznych partnerów oraz grupy do wystawienia swoich klasycznych spektakli. Jest to okazja nie tylko dla chińskich praktykantów teatralnych, aby nauczyć się czegoś od nowych partnerów, ale również pokazać chińskiej publiczności wspaniałe spektakle z całego świata. W przeciągu już 8 lat działania, marka festiwalu stała się bardzo rozpoznawalna, tak dla przemysłu jak i dla publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem chińskiego przemysłu dramaturgicznego. Festiwal gościł już spektakle z takich krajów jak: Rosja, Izrael, Francja, Wielka Brytania, Białoruś, Polska, Rumunia, Litwa, Serbia i kilku innych. W związku z tym Teatr Sztuki Ludowej w Pekinie ustanowił już mocno siatkę międzynarodowej współpracy i kooperacji z artystami i organizacjami, co przekłada się na jego coraz większą rozpoznawalność. Stołeczny teatr stał się już pierwszym wyborem dla wielu pierwszej klasy teatrów z całego świata jako miejsce do prezentowania swoich spektakli.

W Teatrze Sztuki Ludowej w Pekinie, z Polski prezentowały się już: W 2015 roku “Dziady” w reż. Michała Zadary z Teatru Polskiego we Wrocławiu, w 2016 roku “Król Lear” w reż. Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Współpraca z Teatrem w Pekinie nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ze strony Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, w ramach Programu Azja:

„Celem Programu Azja jest szerzenie wiedzy i wzmacnianie zainteresowania współczesną kulturą polską w regionie Azji. Program realizowany jest poprzez stałą obecność polskich artystów na kluczowych festiwalach oraz w najważniejszych instytucjach kulturalnych Chin, Korei Południowej, Japonii, Wietnamu i Indii. W ramach Programu Instytut wspiera także bezpośrednią współpracę polskich artystów z artystami i środowiskami twórczymi w regionie.

Program Azja współpracuje z licznymi partnerami instytucjonalnymi. W Chinach są to m.in. Forbidden City Concert Hall, Beijing Concert Hall, Beijing People’s Art Theatre, China Shanghai International Arts Festival. W Korei Południowej do kluczowych partnerów należą: Arts Management Services, Seoul Arts Center, Gwangju Biennale, Seoul Performing Arts Festival, Busan Film Festival, Korea Foundation. Z partnerów IAM w Japonii wspomnieć należy: Festival/Tokyo, Museum of Contemporary Art Tokyo, Metropolitan Museum of Photography in Tokyo (Japonia). W innych krajach IAM współpracuje np. z HK International Film Festival, HK Arts Festival (Hongkong); Kochi Biennale Foundation (Indie) czy Hanoi Conservatory of Music (Wietnam). Program Azja odpowiada za treści publikowane w portalu Culture.pl w językach chińskim, japońskim i koreańskim oraz prowadzi od kilku lat osobne profile w mediach społecznościowych w Korei, Chinach i Japonii.” (Karol Templewicz, Menedżer Programu Azja)

ZIEMIA OBIECANA (Władysław Reymont)
adaptacja: Michał Kmiecik
reżyseria: Remigiusz Brzyk
scenografia i kostiumy: Iga Słupska, Szymon Szewczyk
muzyka: Jacek Grudzień, Marcin Zorak Szymański
asystent reżysera: Adam Kupaj
inspicjentka: Agnieszka Choińska
premiera: 4 grudnia 2015 r., Duża Sala

występują: Beata Kolak, Kamila Salwerowicz, Joanna Król (gościnnie), Delfina Wilkońska (gościnnie), Wojciech Bartoszek, Dymitr Hołówko, Gracjan Kielar, Dariusz Kowalski, Konrad Michalak, Adam Mortas, Wojciech Oleksiewicz, Krzysztof Pyziak, Bartosz Turzyński, Michał Bieliński (gościnnie), Adam Kupaj (gościnnie).
statyści: Agnieszka Choińska, Beata Łuczak, Bożena Kobierzycka, Krystyna Meczkulska, Radosław Pietrasiak, Michał Jeziorski, Robert Kędzierski, Piotr Malec, Grzegorz Pawłowski, Adam Sobczyński, Marek Szymański

Michał Kmiecik – dramaturg, autor adaptacji tak pisze o spektaklu: „Ziemia obiecana to opowieść o tym, jak rodzi się potwór. O rodzącym się mieście, rodzącym się przemyśle i krwiożerczym kapitalizmie. O przemysłowych potentatach i ich niewolnikach, którzy całymi wsiami ciągnęli do miasta, za pracą i polepszeniem swojej sytuacji. Wbrew obiegowej opinii bohaterem powieści Reymonta nie jest trzech młodych wilczków, którzy chcą wystartować własny biznes. Bohaterem Ziemi obiecanej jest Łódź, rodzące się miasto wielkich fabryk, wielkich fortun, wielkich pałaców i wielkiej nędzy. Potwór, który składa obietnicę lepszego życia i który nie jest w stanie jej spełnić. Spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka jest opowieścią o ostatnich chwilach tego świata. Na kartach powieści Reymonta, tak bezlitośnie portretującej „miasteczko Łódź”, wśród opisów nędzy i gniewu oderwanych od pługa chłopów, skąpanych we krwi fabrycznych maszyn, w pełnych arogancji monologach fabrykantów, da się słyszeć preludium „Łodzianki” z 1905 roku. Ziemia obiecana to spektakl o buncie, o niesprawiedliwości, która osiąga masę krytyczną i o świecie, który zaczyna trzeszczeć”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *