Ziemia Obiecana A.D. 202X w Monopolis

„Ziemia obiecana” Stanisława Reymonta po 122 latach od jej wydania, nie przestaje inspirować artystów. Pamiętając o literackich losach Karola Borowieckiego, Maxa Bauma oraz Moryca Welta, Karol Szlawski w ramach stypendium artystycznego Prezydent Miasta Łodzi, napisał sztukę teatralną pt. „Ziemia Obiecana A.D. 202X”. Jej premiera odbędzie się 11 listopada na Scenie Monopolis.

 

Sztuka Karola Szlawskiego „Ziemia Obiecana A.D. 202X” nie będzie adaptacją słynnej powieści, a próbą zastanowienia się nad motywacją dzisiejszych trzydziestolatków, którzy traktują Łódź jako miejsce, gdzie spełniają się marzenia. Spektakl to także diagnoza tego pokolenia – zagubionych marzycieli, którzy są pełni nadziei, że świat stoi przed nimi otworem. To opowieść o samotności i powolnym osuwaniu się w ciemność. To także próba zdefiniowania, czy w świecie płytkich wartości „ziemia obiecana” znaczy jeszcze cokolwiek i czy w ogóle można ją znaleźć.

 

Karol Szlawski opisując sztukę, którą stworzył podkreśla: – Ziemia Obiecana da mnie to dzisiaj możliwości. Możliwości, które stwarza miasto. Ale możliwości te ułatwiają, żeby iść w górę, ale też pomagają stoczyć się na dno. Mamy narzędzia i to od nas zależy, w jaki sposób je wykorzystamy. I właśnie o tym jest spektakl.

 

Postacie spektaklu, które pojawią się na scenie to m.in.: Karolina Barbara Borowiecka, która pracuje jako Head of HR w zagranicznej korporacji oraz Anastazja Welt mieszkająca z matką i marząca o karierze DJ-ki. Z kolei Max Baum, jest twarzą popularnego profilu na Instagramie – Lodzermensch. Jest także czarny charakter, czyli wyrachowany Herman. Wszyscy poznali się jeszcze na studiach i chociaż ich drogi rozeszły się na przestrzeni lat, wciąż łączy ich jedno – poczucie wewnętrznej pustki. Na przekór otaczającej rzeczywistości postanawiają otworzyć Fabrykę – klub muzyczny, którego jeszcze w Łodzi nie było. Jednak za sukces muszą zapłacić najwyższą cenę.

 

Spektakl wyprodukowała Grupa Tartak w składzie: Karol Szlawski – tekst, Dagmara Mrowiec-Matuszak – reżyseria, Milena Czarnik – scenografia / kostiumy / choreografia, Rafał Matuszak – muzyka / video.

 

Na deskach Sceny Monopolis będzie można zobaczyć łódzkich i bydgoskich aktorów. Wśród nich znaleźli się: Karolina Barbara Borowiecka – Aleksandra Matlingiewicz, Anastazja Welt – Michalina Rodak (Teatr Polski w Bydgoszczy), Max Baum – Paweł Poczesny (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi), Herman – Paweł Erdman (Teatr Muzyczny w Łodzi), Antoni Muller – Damian Kwiatkowski, Pani Welt – Małgorzata Witkowska, Irenka – Adrianna Helena Mrowiec, Jessie Boyle – Kelly Rivière, Chłopak w klubie – Michał Szostak, Narrator / Kruk – Dagmara Mrowiec-Matuszak.

 

Pokaz przedpremierowy odbędzie się 10 listopada, premiera – 11 listopada o godz. 19:00. Łódzka publiczność będzie mogła zobaczyć także „Ziemię Obiecaną A.D. 202X” 29 listopada.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *