Zazielenimy plac Wolności. Posadzimy tu dające cień drzewa, żywopłoty, trawniki, na których będzie można się pobawić lub przysiąść i odpocząć. Z ronda wykorzystywanego dziś przez tramwaje i samochody zmienimy to miejsce w zieloną przestrzeń przyjazną mieszkańcom i turystom.

Plac Wolności jest absolutnie wyjątkowy. To jedyny w Polsce ośmioboczny plac i jeden z trzech na świecie  (Octogon w Budapeszcie i Octagon w Dunedin). W XIX wieku był to handlowy rynek Nowego Miasta, w XX natomiast zaczął zyskiwać na znaczeniu, jako ważny punkt komunikacji miejskiej. Lata 20-ste XXI wieku przyniosą placu Wolności inną, niezwykle istotną zmianę.

– Plac Wolności jest wyjątkowy ze względu na swój kształt, ale też z tego powodu, że jest tu mało ludzi. Place miejskie mają taką funkcję, że tu się powinni ludzie spotykać, że powinni chcieć tu przychodzić. Dlatego takim głównym celem w projektowaniu, który przyświeca tej rewitalizacji jest to, żeby to było miejsce przyjazne mieszkańcom i turystom – tłumaczy architekt Małgorzata Borys, jedna z autorek koncepcji przebudowy.

– Po przebudowie w ramach programu rewitalizacji, na plac Wolności będziemy mogli przyjść z kocem, rozłożyć go na trawie i odpoczywać tu w cieniu drzew. Kiedy jakiś czas temu pokazaliśmy Państwu koncepcję remontu placu Wolności, zobaczyliście na wizualizacjach dwa rzędy drzew. To była znacząca zmiana, ale zielony potencjał placu jest większy. I pracownia, która przygotowuje właśnie projekt wykonawczy, ten potencjał wydobywa – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

Jakie są efekty prac architektów? 1/5 powierzchni placu będzie zielona. Mowa tu nie tylko o drzewach, ale także o gazonach i trawnikach. Dzięki temu po południowej stronie placu, od Piotrkowskiej powstanie skwer. Zieleń będzie służyła nie tylko wypoczynkowi, ale także klimatowi, drzewa dadzą cień, a trawniki i gazony zatrzymają wodę.

– Na placu będą na pewno zieleńce, będą trawniki i krzewy. Będzie też ponad sześćdziesiąt drzew I zgodnie ze standardami łódzkimi będą to drzewa wysokie. On już w momencie posadzenia będą miały około osiem metrów wysokości, więc już tego dnia, kiedy się tu pojawią na placu Wolności będzie widoczna różnica – zapowiada Małgorzata Borys.

– Plac zostanie także przygotowany do organizacji okolicznościowych jarmarków, budki będą mogły stanąć wokół pomnika Kościuszki oraz pod elewacjami kamienic. W tych miejscach zostaną wyprowadzone przyłącza prądu – dodaje Hanna Zdanowska.

Ruch kołowy zostanie przerzucony na północną stronę placu. Ten zabieg uniemożliwi tramwajom zawracanie na pl. Wolności, dlatego wybudujemy prawoskręt z ul. Nowomiejskiej w Północną do krańcówki w parku Staromiejskim.

Kiedy architekci dopracują już każdy szczegół przebudowy placu, ogłosimy przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Zielony plac będzie gotowy wiosną 2023 roku. Przez cały czas remontu utrzymany zostanie ruch tramwajowy.

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_1839
Wege Piknik w Parku Źródliska (foto)
fireshow
Carnavalia 2011 – Fire Show (foto)
WOŚP 2021 w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*