Zielony Budżet Obywatelski w Łodzi

Co roku dzięki Budżetowi Obywatelskiemu przestrzeń miasta zmienia się zgodnie z pomysłami i oczekiwaniami mieszkańców. Od kilku lat jednym z największych obszarów zmiany są parki i zieleńce w mieście. W 2022 na terenie łódzkich obszarów zielonych, w niemal 30 miejscach w Łodzi, powstaną nowe place zabaw, nasadzenia czy hotele dla ptaków.

 

W tym roku zwiększą swoją atrakcyjność takie tereny, jak Stawy Jana, Stawy Stefańskiego czy Młynek. Na Stawach Jana wymieniony zostanie piasek na plaży, zmodernizowane zostanie boisko do siatkówki plażowej, pojawi się także nowe stanowisko dla ratowników (plaża będzie także rozbudowana na Stawach Stefańskiego). Ciekawym projektem będą nowe nasadzenia na tym terenie, nawiązujące do charaktery dworskiego Stawów. Pojawi się tam jesion wyniosły, świerk zwyczajny, czy brzoza brodawkowata. Wszystkie gatunki zostały tak dobrane, żeby zapewnić bioróżnorodność w tym miejscu. Na Stawach Jana pojawi się także specjalna ławka do karmienia i przewijania niemowląt. To jeden z kilku projektów „Mamy przestrzeń dla mam”, które wygrały w ubiegłym roku i pozwolą na postawienie takich ławek, nie tylko na Stawach Jana, ale też: w Parku Julianowskim, w Parku Reymonta, czy w Parku Sielanka.

 

Z kolei w Parku na Młynku realizowane będą aż 3 projekty, dotyczące kolejno: placu zabaw, strefy street workout (do ćwiczeń kalisteniki) oraz parku przeszkodowego dla dzieci i dorosłych nazwanego „Ninja”.

 

W projektach łodzian pojawiają się takie miejskie tereny zielone, jak Stawy Jana, Stawy Stefańskiego, Młynek, Park Podolski, czy inne duże i znane tereny. Ale mieszkańcy chcą także powstawania nowych skwerków, zieleńców, czy parków kieszonkowych.  I tak np. w rejonie ulic Kusocińskiego – Króla – Bandurskiego powstaną „Ogrody na zieleńcu”. Nasadzenia drzew liściastych i iglastych, wytyczone nowe alejki, dostawienie ławek i koszy na śmieci, znacznie poprawi atrakcyjność tego terenu dla mieszkańców. Powstanie tutaj także mały plac zabaw dla dzieci.

 

Ciekawym projektem jest także „Utworzenie Strefy Gier Towarzyskich” na Nowym Złotnie. Na terenach zielonych w okolicach ulicy Cedry pojawią się: stoły do gry w tenisa, w piłkarzyki czy w szachy. Teren będzie ogólnodostępny i pozwoli na aktywne spędzanie czasu przez okolicznych mieszkańców.

Place zabaw zostaną utworzone lub doposażone w nowe sprzęty w miejscach: Młynek, na osiedlu Bałuty-Doły, na Teofilowie pojawią się trampoliny, na Karolewie-Retkini Wsch., na skwerze przy Jarzynowej na Mani, w centrum Andrzejowa, w Parku im. Struga (os. Bałuty Centrum), w Parku nad Jasieniem, Parku im. 3 Maja, w Parku Podolskim.

 

Bardzo ciekawy projekt powstanie w okolicach Aquaparku Fala. Owalny, zielony tunel o długości 300 metrów, złożony z roślin i kwiatów, którym będą mogły przejść jednocześnie trzy osoby dorosłe i dwoje dzieci. Rośliny tworzące tunel mają mieć kwiaty wiosną i kolorowe liście jesienią.

 

W sumie nowości i zmiany w łódzkich parkach, dzięki BO, dotyczą prawie 30 miejsc. W zestawieniu tym nie zostały uwzględnione projekty zakładające jakiś rodzaj aktywności, mające charakter tymczasowy, takie jak letnie koncerty, zajęcia, czy kina plenerowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *