IMG_1644Położony pomiędzy ulicami Kilińskiego i Sienkiewicza, na wysokości Pasażu Schillera, Park im. Henryka Sienkiewicza to zarazem jeden z najpiękniejszych, a także najważniejszych łódzkich parków.

Jego powierzchnia wynosi 4,4 ha. Wybudowano go w 1896 roku (oddano do użytku trzy lata później) jako trzeci park publiczny w naszym mieście. To tutaj przechadzał się Julian Tuwim. To tu odbywają się coroczne pokazy wystawy kwiatów nawiązujące historią do kompozycji Wojciecha Salwy, o których wspominał Tuwim w Kwiatach polskich.

Wreszcie – to tu znajdują się: komiksowy mural namalowany z okazji 22 edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, mniejsze i większe rzeźby w tym pomnik Plastusia – chyba najciekawszy projekt Łodzi Bajkowej. Muzeum Przyrodnicze wraz z obeliskiem upamiętniającym jej założyciela, Ośrodek Propagandy Sztuki, Szkoła Podstawowa nr 173 przy której działa pływacki klub MKS Trójka. A tuż obok kolejna szkoła, do której przez wiele lat uczęszczał wspomniany już Julian Tuwim.

joomplu:76913rzeźba Plastusia – autor pomnika Marcin Mielczarek

Pierwotnie park otrzymał nazwę Ogrodu Mikołajewskiego, potocznie nazywany był Świętokrzyskim. Imię Henryka Sienkiewicza nadano w 1916 r. po śmierci noblisty. W parku tym za pomniki przyrody zostało uznanych dziewiętnaście drzew oraz głaz narzutowy. Co do drzewostanu znajdziemy tu m.in. kasztanowce białe, lipy drobnolistne, buki zwyczajne, klony pospolite, platany klonolistne, wiązy pospolite czy topolę czarną.

Warto dodać, o czym zapewne wiele osób już nie pamięta, że w 2009 roku w parku Sienkiewicza powstało pierwsze w Łodzi miejsce, w którym można swobodnie wygłaszać swoje poglądy – w tym organizować wiece, debaty oraz spotkania powyżej 15 osób bez uzyskiwania specjalnych zezwoleń. 

joomplu:53592

Oprócz wspomnianej wystawy kwiatowej oraz wystaw w budynku OPS i Muzeum Przyrodniczym w parku organizowane są m.in. pokazy capoeiry, turnieje koszykarskie, a także w tym roku finał Latającego Domu Kultury.

Zobacz także:

Zieleń Łódzka: Park Piastowski (foto)

Zieleń Łódzka: Park Moniuszki (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kraina wschodnich przysmaków w „górnej” Piotrkowskiej
IMG_9449
Insekt – nowy bar na Piotrkowskiej (foto)
Restauracja Phở by Lilly Tran

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*