zdzinek14 grudnia 2016 roku o 18.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. „Zdzinku, kim ty chcesz w życiu zostać”, scenariusz i reżyseria: Aleksandra Rek, zdjęcia Jeremi Grzywa (Czas: 50 minut). Wstęp wolny.

Film dokumentalny o życiu Zdzisława Jaskuły-zmarłym w ubiegłym roku poecie, reżyserze, dyrektorze Teatru Nowego w Łodzi. Reżyserka przedstawia sylwetkę artysty przez pryzmat jego żony- znanej tłumaczki Sławy Lisieckiej. Dokument to zabawna opowieść o życiu Jaskuły na słynnej ulicy Wschodniej, obraz wypełniają anegdoty opowiadane przez sąsiadów, przyjaciół i znajomych Zdzisława. Film nie jest zapisem biograficznym, jest raczej próbą uchwycenia najważniejszych momentów w życiu poety, który uznawany był za postać barwną i kontrowersyjną. W dokumencie autorzy skupiają się przede wszystkim na wątkach rodzinnych, a także na wątkach dotyczących działalności opozycyjnej Zdzisława Jaskuły oraz roli, jaką odegrał w życiu teatralnej Łodzi. Obraz nie jest laurką na cześć zmarłego artysty, w filmie nie brakuje scen przedstawiających Jaskułę jako człowieka trudnego, skupiającego się na sobie i swojej pracy.

W dokumencie występują m. in. Andrzej Seweryn, Joanna Podolska, Sławomir Sulej, Jerzy Jarniewicz, Piotr Bikont. Zdjęcia były kręcone w Łodzi i w Krakowie. Produkcja powstała w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta Łodzi. Obraz niedługo trafi na ekrany TVP S.A.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
letnikin
Letni Kinematograf Rozrywkowy 2013
Premiery kinowe – grudzień 2021
Polski punkt widzenia – malarskość filmu 2.0

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*