IMG_3121W środę, 25 kwietnia, w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury zorganizowano wieczór wspomnień o Zbigniewie Dominiaku. Zmarły w 2002 roku poeta kończyłby 65 lat.

Wieczór składał się z kilku części. Zaczął się od filmu dokumentalnego z udziałem autora. Potem przedstawiono sylwetkę laureata Nagrody im. Zbigniewa Dominika dla tłumacza literatury polskiej na języki obce. Został nim Andrej Chadanowicz z Białorusi. Kolejnym elementem było czytanie wierszy Dominiaka, a także tekstów, których był inspiracją. Wśród czytających znaleźli się m. in. Krystyna Stołecka, Zbigniew Nowak, Andrzej Strąk, Leszek Engelking i Korad W. Tatarowski. Nie zabrakło także dyskusji, wtrętów i anegdot dotyczących samego poety, a także toastu z okazji jego urodzin.

Środowe spotkanie to element całorocznych obchodów nieoficjalnego (Miasto nie wyraziło na to zgody) Roku Zbigniewa Dominiaka w Łodzi. 26 maja odbędzie się finał X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Moje świata widzenie” im. Zbigniewa Dominiaka, a miesiąc później spotkanie z Chadanowiczem w Łodzi. Pod koniec roku planowana jest publikacja audiobooka z wierszami bohatera wieczoru. Od pewnego czasu w ŚFK-DL można oglądać także niewielką wystawkę poświęconą autorowi.

joomplu:35338

Zbigniew Dominiak (1947-2002) – poeta, krytyk literacki, dziennikarz. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. W czasach PRL-u związany z opozycją demokratyczną, pisywał m.in. do niezależnego kwartalnika literackiego „Puls”. Opublikował tomy wierszy: Identyfikacje (1981), Od okna do okna (1991), Światło złej nocy (1993, nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek), Siedem wierszy z Aliną i Różą (1997) i Itinerarium (1998), zbiór szkiców krytycznoliterackich W poza siebie (1992) oraz monografię Lecha Wałęsy ogłoszoną w szwajcarskiej serii „Der Friedens-Nobelpreis von 1901 bis heute” (1993). W 1996 wspólnie ze Zbigniewem Nowakiem stworzył miesięcznik społeczno-kulturalny „Tygiel Kultury” i opracował jego koncepcję merytoryczną.

Zobacz także:

Kawiarnia Literacko-Muzyczna: Joanna Małgorzata Przybylska + Rebelia ESM (foto)

Andrzej Pilipiuk – spotkanie z autorem (foto)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
23lipca_111
Viva Flamenco 2011: Flamenco i inne tańce wierszem (foto)
Wystawa poświęcona życiu i twórczości kardynała Stefana Wyszyńskiego
29112012_001
Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*