IMG_2873Jednym z najciekawszych, a zarazem najmniej dostępnych łódzkich zabytków to zbiornik wody pitnej, zwany „podziemną katedrą” na Stokach. Praktycznie cały czas zalany jest wodą i raz na trzy lata jedna z jego części jest czyszczona – wtedy można zrobić w jego wnętrzach zdjęcia.

Zbiorniki wody pitnej dla Łodzi zaprojektował na początku XX wieku angielski inżynier William Heerlein Lindley. Zaproponował on władzom Łodzi zbudowanie w jednym z najwyższych punktów miasta (260 m n.p.m.) zespołu zbiorników na wodę pitną. Powstała w ten sposób naturalna wieża ciśnień, z której dzięki sile grawitacji woda spływa do domów położonych poniżej zbiorników. Różnica poziomu między lustrem wody w „podziemnej katedrze”, a najniższym punktem zasilanym z sieci wodociągowej w Łodzi wynosi 90 metrów.

joomplu:114772

Wysokie koszty inwestycji spowodowały, że pierwsze dwa zbiorniki, o pojemności 15 milionów litrów każdy, zbudowano w latach 1935–1937. Dwa kolejne po II wojnie światowej w latach 1949-53. Są zbudowane na planie kwadratów o boku 60 metrów ze specjalnej wodoodpornej i wytrzymałej na ciśnienie cegły. Na sklepienie każdego ze zbiorników składa się 100 kopuł podtrzymywanych przez 81 kolumn. „Las kolumn” z łukowo-żebrowymi sklepieniami  przypomina wyglądem gotyckie katedry – stąd nazwa „podziemna katedra na Stokach”.

joomplu:114781

Woda do zbiorników jest tłoczona z 19. znajdujących się na terenie Łodzi i poza miastem studni głębinowych oraz w niewielkiej ilości z ujęcia w Tomaszowie Mazowieckim na rzece Pilicy. W przypadku teoretycznej, jednoczesnej awarii wszystkich ujęć wody dla Łodzi, jej zapas w zbiornikach może zaspokoić potrzeby miasta przez 24 godziny. Te unikalne w skali Europy, zabytkowe obiekty inżynierskie nie są na co dzień dostępne dla zwiedzających. Są bowiem wypełnione wodą. Raz na dwa lata poddawane są czyszczeniu i konserwacji, wówczas można w pełni docenić precyzję oraz kunszt wykonania.

Zobacz także:

Zwiedzanie zbiorników na Stokach (foto)

Podwodny film ze zbiornika na Stokach (wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9085_kopia
Plastry Kultury 2016 rozdane (foto)
gieda_rzeczy_dawnych_i_osobliwoci_20171126_1402686155
XXXII Ogólnopolska Giełda Rzeczy Dawnych i Osobliwości (foto)
zamrazamy_013
Flash Mob – obŁódź się! (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*