1mOd 13 grudnia w Atlasie Sztuki można oglądać wystawę związana z twórczością urodzonego w Łodzi, pierwszego polskiego laureata Oscara – Zbigniewa Rybczyńskiego.

Przeddzień otwarcia w łódzkiej filmówce, na wydziale operatorskim, którego jest absolwentem, odbyło się czterogodzinne spotkanie z artystą, na którym opowiedział o swoich większych realizacjach i projektach. Największą sławę przyniosły mu realizacje wideoklipów dla muzyków takich jak Johna Lenona – Imagine czy zespołu Pet Shop Boys –  Opportunities. W 1983 roku został laureatem Oscara za film Tango jako najlepszy film krótkometrażowy.

Ściany Atlasu Sztuki wypełniają w większości ryciny, jak u Leonarda da’Vinci z odręcznymi szkicami, projektami, patentami i schematami obrazującymi kolejne pojawiające się koncepcje w twórczości Zbigniewa oraz instalacja pozwalająca na porównanie dwóch rodzajów perspektywy. Wyboru prac dokonał Józef Robakowski, który wraz ze Zbigniewem Rybczyńskim współtworzył łódzkie środowisko artystów sztuki video i performance w latach 70.

joomplu:65301

Jednym z projektów jest autorskie rozwiązanie  oprogramowania do nanoszenia refleksów na postacie i obiekty sfotografowane na tzw blueboxie dające cienie zgodne z barwami naniesionego cyfrowo tła i otoczenia wirtualnego.

Do niedawna Zbigniew Rybczyński zarządzał Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu lecz przez wykryte przez niego samego nieprawidłowości w zarządzaniu finansami został odwołany ze stanowiska dyrektora CETA. Wystawa potrwa do 2 lutego 2014 roku.

/fot. Jacek Kozłowski + mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
maljedw
Malarstwo na jedwabiu i nie tylko… (foto)
IMG_8109
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier 2013 – dzień 1 (foto)
ms222
„Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku. Przemieszczenia” w ms2 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*