Zbigniew Libera. Płaska rzeczywistość w Atlasie Sztuki (foto)

glowne

Płaska rzeczywistość to druga wystawa Zbigniewa Libery w Atlasie Sztuki. Pierwszym projektem artysty zrealizowanym w łódzkiej galerii była wystawa Mistrzowie i Pozytywy prezentowana ponad 9 lat temu.

Zarówno Mistrzowie, jak i Pozytywy spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem widzów i krytyki. Po premierowym pokazie w Atlasie Sztuki prace Zbigniewa Libery pokazane zostały w Luksemburgu, Sopocie, Wrocławiu, Marsylii, Poznaniu, Płocku, Paryżu, Sofii, Regensburgu, Budapeszcie, Ann Arbor, Pradze (dwukrotnie), Bratysławie, Koszycach, Berlinie, Białymstoku, Zielonej Górze, Zagrzebiu, Dreźnie i Warszawie (w wielu miejscach oba projekty razem, czasami tylko jeden projekt).

Płaska rzeczywistość to nowy projekt Zbigniewa Libery, w którym artysta w ironiczny sposób odwołuje się do fotografii reklamowej. W tekście towarzyszącym wystawie prof. Marta Leśniakowska zauważa, że Zbigniew Libera „chce wykazać prawdziwość teorii płaskiej rzeczywistości. Posługuje się w tym celu nie tyle samochodem jako kanonicznym produktem kultury modernistycznej, ile jego obrazem.

DSC_7542

Rzeczywistość jest płaska, powiada Libera, bo widzimy ją zapośredniczoną przez obraz, który dokonuje stereotypizacji widzenia. A skoro tak, to co się stanie, gdy podejmie się próbę restytucji tego obrazu w rzeczywistość trójwymiarową, która jest u źródła obrazu? I jak ta zrestytuowana rzeczywistość będzie się prezentować? Inaczej mówiąc: jaki będzie wynik takiej hiperkonstruktywistycznej konwersji?”.

Zdaniem Bożeny Czubak, autorki drugiego tekstu publikowanego w tym katalogu, a także kuratorki wystawy Płaska rzeczywistość, „Zbigniew Libera w najnowszym projekcie ów spłaszczony świat rekonstruuje w trzecim wymiarze, przywracając widzeniu jego niewidoczne obszary„. Kuratorka wystawy wskazuje także, że w najnowszej pracy „Libera rozwija wątki, które podejmował w swoich wcześniejszych realizacjach dotyczących kultury konsumpcyjnej oraz mechanizmów widzenia i sposobów percepcji otaczającej nas kultury wizualnej”. W katalogu wystawy opublikowano także rozmowę Bożeny Czubak ze Zbigniewem Liberą.

W dotychczasowej historii Atlasa Sztuki Zbigniew Libera jest drugim (obok Ilyi i Emilii Kabakov) artystą, którego zaproszono do ponownego pokazania swojej indywidualnej wystawy.

Wszystkich zainteresowanych jak wygląda płaska rzeczywistość według Zbigniewa Libery, zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Atlasa Sztuki.

Wystawę można podziwiać do 14.04.2013

Źródło: LINK

***

Zbigniew Libera (ur.1959) – polski artysta, autor instalacji i wideoinstalacji, fotografik i performer, twórca obiektów artystycznych. Od 1979 roku studiował na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia te przerwał po roku i związał się ze środowiskiem łódzkiego „Strychu”. Jego pierwsza wystawa ukazała się wiosną 1982 roku na „Strychu”. Zbigniew Libera jest uznawany za prekursora sztuki krytycznej, tzw. sztuki ciała oraz estetyki queer, którą wprowadził pod koniec lat 80. w swoich fotograficznych autoportretach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *