strazacy1Strażacy na co dzień ratują ludzkie życie i mienie. A co pewien czas sprawdzają swoją formę, rywalizując w ekstremalnych zawodach… W najbliższy weekend, od piątku (25-26 września) na rynku Manufaktury odbywać się będzie czwarta edycja Firefighter Combat Challenge (FCC), międzynarodowych zawodów strażackich. Będzie na co popatrzeć.

Do udziału w rywalizacji, odbywającej się w ramach cyklu zawodów o Puchar Komendanta Głównego PSP, łódzcy strażacy zaprosili kolegów z innych miast i państw. Zawody toczyć się będą w trzech kategoriach: indywidualnie, w tandemach i sztafetach. W konkurencji indywidualnej zawodnicy będą mieli do pokonania pięcioetapowy tor przeszkód, a zaczną od wbiegnięcia z dziewiętnastokilogramowym obciążeniem na wieżę o wysokości 12 m (62 schody) i wciągnięcia na jej szczyt dwóch węży strażackich (około 20 kg). Następnie, uderzając młotem, będą przesuwać ciężar umieszczony na suwnicy (70 kg). W konkurencji „slalom i podawanie wody” uczestnicy muszą przebiec pomiędzy pachołkami, nie przewracając ich, podnieść i przeciągnąć linię gaśniczą zakończoną prądownicą, a następnie strącić strumieniem wody wyznaczony cel. Zmagania indywidualne zamknie przeciągnięcie ważącego 80 kilogramów manekina na dystansie około 30 metrów. Na wykonanie wszystkich zadań zawodnicy będą mieli maks. 6 min, najlepsi robią to w ok. 1,30 min.

W konkurencjach drużynowych strażacy zmierzą się między innymi w sztafecie. Maksymalnie pięcioosobowe zespoły będą wykonywać takie same ćwiczenia jak w konkurencji indywidualnej. Nie będą jednak mieli na sobie masek, a jedynie butle na plecach. W sobotę po godzinie 18 po raz pierwszy w historii FCC odbędzie się bieg nocny. 30 najlepszych zawodników w rywalizacji indywidualnej łódzkich FCC będzie walczyć o 10 nagród finansowych, ufundowanych przez sponsora tytularnego, Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego. Sportowej rywalizacji będzie towarzyszył pokaz sprzętu strażackiego, a najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił na torze – mini odpowiedniku prawdziwej trasy, jaką podczas zawodów pokonywać będą najtwardsi strażacy, do startu będą ubierani w małe mundurki strażackie i hełmy, każdy dostanie słodki upominek.

Firefighter Combat Challenge, którego organizatorem jest Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi ma długą historię, chociaż nie od początku sportową. W 1975 roku, Sports Medicine Center z Uniwersytetu Maryland otrzymał zlecenie na badania „Zależność między zadaniami strażackimi, a fizyczną wydolnością”, które miałyby opisać fizyczne wymagania stawiane zawodowym  strażakom. Duża część tych badań oparta była na pięciu kolejno wykonywanych zadaniach, zaczerpniętych z codziennej służby strażaka. Koncepcja opracowana na potrzeby badań do dziś funkcjonuje, jako instrument selekcji dla przyjmowanych do pracy i jako roczny test sprawności fizycznej. W 1991 roku to, co miało być tylko testem sprawności fizycznej przerodziło się w rywalizację dziś znaną pod nazwą Firefighter Combat Challenge rozgrywaną najpierw jako zawody stanowe, następnie ogólnoamerykańskie i niedługo później ogólnoświatowe, a także jako kilkadziesiąt krajowych imprez na całym świecie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
frufest
FRU Festiwal – Polski Festiwal Kontakt Improwizacji
skazonabaza
Skażona Baza – Run or Death
kontakt13
Międzynarodowy Festiwal Wolontariatu Kontakt 2013

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*