Zatoka delfinów – recenzja

zatokadelfinowPrzerażający, bo prawdziwy. Jeden z najlepszych filmów dokumentalnych zeszłego roku, nagrodzony Oscarem, pojawił się właśnie w kinach.

 
Zatoka delfinów opowiada o miasteczku Taijii w Japonii, w którym corocznie dokonuje się rzezi kilkunastu tysięcy bezbronnych delfinów. Film jednak nie ogranicza się do wioski i jej rybaków, atakuje cały japoński rząd, organizację mającą rzekomo walczyć o bezpieczeństwo zwierząt i innych, którzy nie widzą w tym problemu.

Głównym bohaterem opowieści jest Rick O’Barry, legendarny treser delfinów z serialu Flipper, który obecnie walczy o wolność tych zwierząt. Poznajemy go jako starszego wiekiem paranoika, który opowiada s-f o miasteczku Taijii. Jednak z czasem okazuje się, iż to co mówił jest prawdą – tu morduje się tysiące delfinów, tu na obcych patrzy się z nieufnością, trzeba się kamuflować, aby nie zostać aresztowanym.

Jak dla mnie najbardziej wstrząsające są dwie sceny – jedna ukazująca rzeź delfinów z ukrycia (krew pojawiająca się w całej zatoce) oraz fragment opowiadający o toksyczności ich mięsa i pomyśle darmowego przekazywania go japońskim szkołom.

Zatoka delfinów opowiada o grupie aktywistów – twórców filmu, którzy chcieliby, aby cały świat zobaczył i wstrząsnął zastanym stanem. W dużej mierze udało im się to dzięki otrzymaniu Oscara za najlepszy film dokumentalny. Ostry to film, czasami ogląda się go jak kino akcji (podchody, montaż ukrytych kamer,  zabawa w kotka i myszkę z lokalnymi władzami). Nie dla mocno wrażliwych, bo dużo w nim zwierzęcej krwi.

 

2 komentarze do “Zatoka delfinów – recenzja

 • 21 maja 2010 o 19:26
  Bezpośredni odnośnik

  Osobiście jestem wstrząśnięta tym co robią ludzie z Japonii. Te biedne zwierzęta cierpią a oni się tylko śmieją i liczą pieniądze 🙁 To jest ŻAŁOSNE!!! Reżyser filmu bardzo dobrze zdemaskował ich poczynania. Mam nadzieję, że ludzie przejrzą na oczy dzięki temu filmowi. A zainteresowanych odnoszę do stronki na facebooku (oczywiście jeśli macie konto XD): http://www.facebook.com/Zatoka.Delfinow?ref=ts .

  Odpowiedz
 • 12 czerwca 2011 o 14:13
  Bezpośredni odnośnik

  JEden z najlepszych filmów dokumentalnych jakie widzialam,polecam go każdemu. Sama myślałam ze bedzie zamulasty ale nawet wfilmie dokumentalnym dzieje sie akcja.Pozdrawiam i jeszcze raz polecam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy