Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego w Artkombinacie

Z okazji 600-lecia przyznania praw miejskich miasta Łodzi pragniemy przypomnieć sylwetkę jednego z najciekawszych i najwybitniejszych łodzian Jana Karskiego. Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego organizuje polską premierę spektaklu z nominowanym do Oscara Davidem Straithairnem. Spektakl pokazywany będzie w 4 miastach: Łodzi, Warszawie, Poznaniu oraz Krakowie. Łódzka premiera Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego odbędzie się dnia 29 stycznia 2023 o godz. 19:00 w Artkombinat Scena Monopolis.

O sylwetce Jana Karskiego, jego nieprzejednanej postawie, wpływie na historię świata oraz o samym spektaklu do Państwa dyspozycji jest Szymon Pawlak, historyk, stypendysta Georgetown University współpracujący z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego.

 

Jan Karski – był rodowitym łodzianinem. Właściwie nazywał się Jan Kozielewski. Urodził się 24 kwietnia 1914. Tutaj ukończył gimnazjum i liceum, mieszkał na ul. Kilińskiego. Jako kurier Podziemnego Państwa Polskiego alarmował wolny świat o sytuacji w okupowanej Polsce i zagładzie narodu żydowskiego. Z narażeniem życia wielokrotnie przedzierał się z tajnymi informacjami przez okupowaną Europę. Chrześcijanin, człowiek sumienia, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski i amerykański patriota. Kawaler najwyższych odznaczeń: Virtuti Militari, Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności oraz Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Profesor Uniwersytetu Georgetown. Autor książek: Tajne Państwo, Wielkie Mocarstwa wobec Polski: 1919-1945 od Wersalu do Jałty.

W Łodzi jest wiele miejsc związanych z Janem Karskim m.in. na ul. Wojska Polskiego 83/Park Ocalałych – Ławeczka Jana Karskiego na kopcu pamięci w Parku Ocalałych i tablica na Pomniku Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. ul. Jana Karskiego – dedykowana Wielkiemu Polakowi, obywatelowi Polski i USA, Honorowemu Obywatelowi Łodzi. Przy tej ulicy znajduję się m.in. CH Manufaktura.

Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego, to więcej niż spektakl o niezwykłym losie kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Przedstawienie stawia pytania o postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości i krzywdy. Mobilizuje do brania odpowiedzialności i zaangażowania w sprawy społeczne. Łódzka premiera jest szczególna. W Łodzi Jan Karski urodził się i wychowywał, tu budowała się jego nieprzejednana postawa. Premiera odbędzie się dwa dni po Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Jana Karskiego zagra David Straithairnnominowany do Oscara za film Good night and Good Luck, znany także z filmów Lincoln i Nomadland. Jego kreacja w tym przedstawieniu została oceniona przez krytyków jako wybitna. Straithairn będzie do nas mówił słowami jednego z największych polskich bohaterów. świadka II wojny światowej i zagłady, posłańca prawdy z okupowanej Europy do Wolnego Świata. W tym szczególnym momencie, gdy po sąsiedzku toczy się wojna w Ukrainie, uniwersalne przesłanie Karskiego brzmi szczególnie mocno i odnosi się do każdego z nas.

Sztuka zaprasza widza do zgłębienia własnej duszy. Czy robimy wystarczająco dużo, żeby pomagać innym? A może zbyt dużą uwagę przywiązujemy do tego, co nas dzieli?

Washington Post 

Współautor i reżyser spektaklu Derek Goldman to wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny i dramaturg, v-ce przewodniczący Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Współscenarzystą jest Clark Young. Monodram powstał w Laboratory for Global Performance and Politics Uniwersytetu Georgetown, w którym przez 40 lat wykładał Jan Karski, przy wsparciu Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation.

 

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego prowadzi działalność od 2012 roku upowszechniając wartości uosabiane przez swojego patrona. Misją Fundacji jest popularyzacja współczesnego wymiaru dziedzictwa Jana Karskiego, a tym samym potrzeby zachowania najwyższych standardów służby publicznej, obrony praw człowieka i budowania relacji społecznych opartych na tolerancji i otwartości. Fundacja prowadzi działania w trzech obszarach: edukacji obywatelskiej, upamiętnianiu Jana Karskiego i jego wartości, budowaniu stosunków i relacji ze środowiskami bliskimi idei Patrona. Spektakl objęty honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, Laboratory for Global Performance and Politics, MONOPOLIS, Artkombinat Scena w Łodzi, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy,  Teatr Variete w Krakowie oraz Miasto Stołeczne Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań, Muzeum Historii Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *