zawzgorzamiPo pięciu latach od sukcesu Czterech miesięcy, trzech tygodni i dwóch dni, Cristian Munglu powraca z nowym filmem – Za wzgórzami.

Za tytułowymi wzgórzami, w małym prowincjonalnym rumuńskim miasteczku, mieści się klasztor prowadzony przez klika sióstr, bezgranicznie oddanych swojemu ojcu – przywódcy duchowemu, zwanego przez nich „Papą” (Valeriu Andriuta). Siostry nadzwyczaj oddane pracy oraz służbie Bogu, żyją w ascetycznych warunkach i odgradzają się od złego oraz grzesznego świata zewnętrznego. Wśród nich jest młoda dziewczyna – Voichita (Cosmina Stratan), wychowanka domu dziecka, która by nie być samotną wybrała życie w klasztorze.

Ciche, spokojne oraz harmonijne funkcjonowanie sióstr zakłóca przybycie buńczucznej Aliny (Cristina Flutur), przyjaciółki z dzieciństwa Voichity. Alina, darząca ją miłosną fascynacją, pragnie zabrać Voichitę z klasztoru, by resztę życia spędziły razem. Widząc niechęć ukochanej przyjaciółki do jej zamiarów, odepchnięcie oraz niezgodę na jej herezje, zostaje owładnięta przez – zdaniem sióstr – szatańskie siły. By zapobiec destrukcyjnym działaniom dziewczyny oraz uwolnić ją od złych mocy, siostry wraz z „Papą” podejmują próby dość drastycznych i nieszczęśliwych w skutkach egzorcyzmów.

Za wzgórzami pokazuje przede wszystkim różne rodzaje zła, które dla opozycyjnych stron znaczą co innego. Dla Aliny niepojęta jest wiara oraz bezkrytyczne oddanie swojej przyjaciółki niczym niepopartym i nieudowodnionym dogmatom. Ta zaś widziana jest przez klasztorne społeczeństwo jako wcielenie szatana, które poddane jest próbie wypędzenia z jej duszy średniowiecznymi, wręcz drastycznymi metodami. W końcu trzecia odsłona zła, prezentująca się w życiu świeckiej ludności, przesiąkniętej pracą, pieniędzmi oraz zdradą. Jedyną iskierką, płomykiem nadziei na pomoc oraz wyzwolenie z opętania jest Voichita, której działania przychodzą, ale za późno.

Kino_CHARLIE_logo_kina

Seans obejrzany, dzięki uprzejmości Kina Charlie. Polecamy i zapraszamy!

Więcej recenzji na Plastrze Łódzkim!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
thelma
Thelma – recenzja
wielkigatsby
Wielki Gatsby – recenzja
fusi
Kamera Akcja: Fusi – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*