zajakiegrzechydobreybozePamiętają państwo postać giermka Jacquouille’a z filmu Goście, goście, w którego postać wcielił się Christian Clavier? Bardzo długo polscy widzowie nie oglądali tego francuskiego aktora na dużym ekranie. Teraz jest idealny czas, by po dwudziestu latach móc ponownie roześmiać się w jego towarzystwie.

Film Za jakie grzechy, dobry Boże? jest komedią, której podstawą jest… rasizm. Tym samym, reżyser Philippe de Chauveron odwołał się do wielokulturowości Francji, która jest mieszanką narodowości. Czy istnieje szansa na pogodzenie konserwatywnych Francuzów z krwi i kości z imigrantami – przedstawicielami innych ras i wyznań? Z doświadczenia wiemy, że o porozumienie w tej kwestii nie jest łatwo. Nie wspominając już o wybraniu przez cztery córki na towarzyszy swojego życia Żyda, Chińczyka, Araba i Afrykańczyka…

Claude (Christian Clavier) i Marie (Chantal Lauby) są zamożnym małżeństwem, wydającym za mąż swoje trzy córki. Jednak Claude, żyjący w myśl konserwatyzmu i gaullizmu oraz Marie, będąca oddana kulturze religii katolickiej, nie mogą w pełni pogodzić się z wyborem ich ukochanych córek. Pierwszym niezadowoleniem są śluby w ratuszu, ponieważ rodzice pragną tradycyjnego w ich rodzinie sakramentu kościelnego. Następnie dochodzi do niezrozumiałego dla Claude’a obrzezania jego wnuka i nie mających końca uszczypliwości przy rodzinnym obiedzie. Powodują one liczne sprzeczki pomiędzy rodzicami a zięciami, a także wśród samych mężów córek. Jedyną pociechą dla rodziców jest ostatnia z córek, która wyjdzie za mąż za „czystego” Francuza, katolika. Mimo wszystko i ona zakocha się w… Murzynie.

Komedia ta, choć dotyka wrażliwej kwestii rasizmu, odnalazła złoty środek na przedstawienie historii w sposób zabawny, i co ważniejsze – moim zdaniem – nikogo nie urażający. Półtorej godziny spędzamy z dosyć przewidywalnymi wydarzeniami, ale za to wypełnionymi dobrym humorem i przykuwającym uwagę Christianem Clavierem. Uważam, że oprócz solidnej dawki śmiechu, film ten powinien pozostawić w widzach także więcej empatii i tolerancji.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakat_plemie
Plemię – recenzja
autor_widmo
Autor Widmo – recenzja
zupelnieinnyweekend
Zupełnie inny weekend – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*