Z wewnątrz na zewnątrz w Centrum Dialogu (foto)

DSCF2398W poniedziałek, 4 maja w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Parku Ocalałych zorganizowano otwarcie wystawy Z wewnątrz na zewnątrz. Poświęcona jest ona pogromowi listopadowemu z 1938 roku, znanym bardziej pod nazwą Noc Kryształowa.

Otwarciu współtowarzyszyły przemówienia gości z Niemiec, przytaczających historię wydarzeń z 1938 roku. Z racji terminu otwarcia wystawy, który pokrył się z dniem pogrzebu prof. Władysława Bartoszewskiego, który odgrywał bardzo dużą rolę w budowaniu mostów w stosunkach polsko-niemiecko-żydowskich, przybyli uczcili jego pamięć minutą ciszy.

Wystawa zawiera raporty z ponad 20 krajów z całego świata, ukazujące oddźwięk z jakimi spotkały się wydarzenie Nocy Kryształowej oraz sposób w jaki zyskały one zasięg globalny.

joomplu:89778

Noc Kryształowa to wydarzenia z przełomu 9 i 10 listopada 1938. Wtedy to w pogromie zainicjowanym przez niemieckie władze państwowe oraz nazistów zginęło 91 osób narodowości żydowskiej, zniszczono setki mieszkań, domów, sklepów do nich należących oraz cmentarz żydowski. W obozach koncentracyjnych osadzono wówczas 20-30 tys. Żydów. Istnieją dwie teorię nt. nazwy „Noc Kryształowa”. Pierwsza z nich głosi, że niemieckie ulice po wydarzeniach były zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów. Zaś druga z nich opowiada się za „krystalizacją”, czyli chęci oczyszczenia narodu niemieckiego z innych narodów, a przede wszystkim Żydów. Wydarzenie zostało określone również innymi nazwami: „noc hańby”, „pogrom listopadowy”, „dzień tłuczonego szkła”, „noc kryształowa Rzeszy”, „niemiecka noc” czy „noc Żydów”.

Ekspozycja przygotowana z Niemczech jest już od dawna dostępna w Berlinie oraz Wrocławiu, a od wczoraj jest dostępna w Centrum Edelmana przy ul. Wojska Polskiego 83. Można ją oglądać do 30 czerwca 2015. Czynna w godzinach: poniedziałek: 9 – 20 , wtorek – piątek: 9 -17 , sobota – niedziela: 14 – 18 oraz podczas wydarzeń w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *