IMG_4300Do 2 września br. w przestrzeni Centralnego Muzeum Włókiennictwa można podziwiać pokonkursową IV Ogólnopolską Wystawę Rękodzieła Artystycznego – Z nici Ariadny.

Zgromadzono na niej 130 twórców, którzy zgłosili 419 prac. Najwięcej, bo 161 prac wykonanych zostało w technice haftu krzyżykowego i półkrzyżykowego. W technice koronki szydełkowej 112 prac, koronki czółenkowej – frywolitce 38 prac, kilka w technice koronki klockowej, haftu płaskiego, angielskiego, hardanger, filetu, mereżki i dzianiny – szydełkiem i na drutach. Pojawiły się prace (pojedyncze egzemplarze) wykonane w technikach – koronki weneckiej, Janina i haftu ze Schwalm oraz patchworku.

– Bogaty i różnorodny zespół nadesłanych prac został wnikliwie oceniony przez Jury. Jak zawsze zwracano uwagę na technikę ich wykonania oraz artystyczną wymowę – mówi Barbara Bator, kurator wystawy. – Po kilkukrotnych przeglądach zdecydowano ostatecznie zakwalifikować do wystawy 336 prac 126 autorów. W ich realizacji, zgodnie z regulaminem uczestnictwa w wystawie, była użyta w co najmniej 80% nić produkowana przez Ariadnę Fabrykę Nici.

joomplu:35871

Na ekspozycji zaprezentowanej w CMW można zobaczyć zestaw pięknych koronek czółenkowych (frywolitek), klockowych i szydełkowych, bardzo dobre hafty na filecie. Znakomitą gamę haftów, wśród których na szczególną uwagę zasługują te o charakterze ludowym (chusty czepcowe) oraz serwety zdobione haftem typu hardanger. Świetne są realizacje serwet wykonanych na drutach. Dodatkowo kilka ciekawych propozycji biżuterii, ładnych strojów, a także ozdoby choinkowe i zabawki.

/na podstawie mat.pras.

Zobacz także:

Pasiak – polski styl wzornistwa ludowego (foto)

Z Kanwą przez 10-lecie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

11 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej (foto)

Monumentalny batik Doroty Wielkosielec (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6638
Triennale Tkaniny w oczach Młodego Widza (foto)
DSCF2616
Zaczarowany ogród w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)
PL_PortLodz_20170316_PortFashionDays_mapka
Port Fashion Days

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*