Interakcja_z_uczniami_-_IV_LO_im._Emilii_SczanieckiejPolsat Viasat History przywraca historię do życia w szkołach – za nami nietypowe lekcje w łódzkich liceach. W 2014 roku jedynie niecałe 6% maturzystów w województwie łódzkim wybrało historię jako jeden z przedmiotów na egzaminie maturalnym . Historia w szkole staje się nudnym obowiązkiem dla uczniów, a przecież to jej znajomość kształtuje tożsamość narodową i świadomość kulturową młodych ludzi.

Jak zatem rozbudzić w młodzieży zainteresowanie historią? Receptą mogą być ciekawe, edukacyjne programy telewizyjne oraz nietypowe i inspirujące lekcje. Dlatego 1 października w XXI LO im. Bolesława Prusa oraz IV LO im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, odbyły się pokazowe, multimedialne lekcje historii w ramach objętej patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej akcji społecznej Polsat Viasat History – „Przywracamy historię do życia w szkołach”.

Z początkiem roku szkolnego, Polsat Viasat History powołał do życia przełomową inicjatywę „Przywracamy historię do życia w szkołach”. Patronat nad tą akcją edukacyjną objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramówce Polsat Viasat History codziennie emitowane jest bezpłatne pasmo edukacyjne, zawierające wyselekcjonowane programy dopasowane  do programu nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych. Można je oglądać od poniedziałku do piątku o godz. 14:30, przez cały rok szkolny – od września 2014 do czerwca 2015. Pozwoli to młodzieży na różnych etapach edukacji (w różnych klasach szkół ponadgimnazjalnych), uzupełnić luki w wiedzy historycznej i przekonać ją, że historia to nie tylko fakty i daty ale przede wszystkim fascynujące opowieści z przeszłości.
Jednym z etapów realizacji misji edukacyjnej Polsat Viasat History są nowoczesne i  nietypowe lekcje historii, które mają na celu rozbudzenie zainteresowania młodzieży tym przedmiotem, a także zachęcenie przyszłych maturzystów do podejmowania historii na egzaminie dojrzałości. Dlatego w środę, 1 października, w dwóch łódzkich liceach Polsat Viasat History zorganizował niezwykle inspirujące zajęcia, które poprowadził Paweł Kudzia – dziennikarz i pasjonat historii, autor inspirujących opowieści o prawdziwych historiach i prawdziwych bohaterach, który jak nikt inny łączy postaci i zdarzenia, pokazując zupełnie nowe oblicze historii.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani tą inicjatywą i korzyściami, jakie może ona przynieść polskim uczniom. Chcemy nie tylko ułatwić im naukę historii wykorzystując  obecnie najpopularniejsze dla nich źródła informacji – telewizję i Internet – ale także pokazać, że przedmiot ten może być fascynujący i opowiedziany w nietypowy sposób, rozbudzający wyobraźnię i zachęcający do poszukiwania i poznawania nieznanych im faktów historycznych.” – mówi Urszula Marzec, Marketing & PR Manager Poland, Viasat World Ltd.

Story z history.PL/Dług, czyli kosy w kosmosie – Właśnie pod takim tytułem odbyły się lekcje w łódzkich szkołach. To nietypowa opowieść o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w błyskotliwy sposób nawiązująca do historii, różnych postaci i faktów z XVII, XVIII i XIX wieku oraz wydarzeń współczesnych. Podczas lekcji zostały wykorzystane techniki multimedialne, fragmenty filmów i innych nagrań. Taka forma zaciekawiła uczniów i zainspirowała do dalszych poszukiwań nieznanych im faktów historycznych – Wow! Nie znaliśmy wielu faktów! Opowieść była inspirująca. Musimy koniecznie o tym wszystkim poczytać i dowiedzieć się jeszcze więcej. – mówili po spotkaniu licealiści.

Jak prowadzę story z history.PL? Łączę prawdziwe zdarzenia i bohaterów z różnych czasów w realny proces. Następnie tworzę do tego procesu story z perspektywy efektów, do których on doprowadził i opowiadam je poprzez inspirujące spotkanie z pogranicza historii, geografii, kultury i popkultury., oczywiście wchodząc w interakcję z uczniami. Któregoś razu moje opowieści  tak zainteresowały przedstawiciela pewnej firmy, że stwierdził, iż jego syn musi koniecznie posłuchać ich w szkole. Tak zrodził się pomysł inspirujących spotkań z  gimnazjalistami, licealistami i studentami. Gdy Polsat Viasat History zaproponował mi współpracę przy projekcie „Przywracamy historię do życia w szkołach”, od razu wiedziałem, że moje spotkania doskonale wpisują się w tę inicjatywę i chętnie włączyłem się do działań. – mówi Paweł Kudzia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Pomnik Misia Colargola w Łodzi (foto)
2010-06-27_19-12-51
Piknik Funduszy Europejskich w Manufakturze (foto)
PA091322
Light Move Festival 2015 w EC-1 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*