ZYWA_PLAKATCentrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Fabryka Równości zapraszają na pierwszą w Łodzi Żywą Bibliotekę.

Żywa Biblioteka to projekt promujący ideę tolerancji i poszanowania praw człowieka. – Odchodzimy jednak od szablonowych, podręcznikowych metod, zastępując je bezpośrednią i szczerą rozmową. Wychodząc z założenia, że najbardziej boimy się i odrzucamy to, czego nie znamy, mamy zamiar stworzyć bezpieczną przestrzeń do poznawania Inności – mówią organizatorzy.

Pomysł jest prosty – przez jeden dzień organizujują Żywą Bibliotekę, na którą składają się Żywe Książki – osoby wyróżniające się ze społeczeństwa, a przez to często wykluczane i obarczane stereotypami. Każdy może stać się czytelnikiem – wystarczy przyjść, zarejestrować się i dostać kartę biblioteczną. Następnie można wypożyczyć wybraną Książkę i porozmawiać z nią przez 30 minut. Wszystkie pytania są dozwolone, oczywiście z poszanowaniem zasad kultury osobistej i szacunku do drugiej osoby.

Sam pomysł Żywej Biblioteki narodził się w Danii, gdzie grupa młodych ludzi skupionych wokół organizacji „Stop Przemocy” w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowała Human Library. W ciągu ponad 10 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w 45 krajach na świecie. Żywa Biblioteka będzie pierwszą łódzką edycją, realizowaną we współpracy z organizacją Human Library, sprawującą opiekę nad projektem i czuwającą nad jakością Żywych Bibliotek we wszystkich krajach.

– Pragniemy udostępnić czytelnikom zróżnicowane i ciekawe Książki, prezentujące różne aspekty wykluczenia: ze względu na narodowość i wyznanie, ze względu na niepełnosprawność i chorobę, ze względu na orientację seksualną czy ze względu na styl życia. Żywa Biblioteka w Łodzi odbędzie się 16 listopada 2013r. w Międzynarodowy Dzień Tolerancji.  Zapraszamy od 12 do 18 do Niebostanu, ul. Piotrkowska 17.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ksiazki
Literatura – październik 2016
LizbonaKydrynski
Spotkanie z Marcinem Kydryńskim
Thubron_1
Colin Thubron w Małej Literackiej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*