yapa2017Yapa to wydarzenie niezwykłe. Nie tylko dlatego, że jest najstarszym łódzkim festiwalem, organizowanym niemal bez przerwy od 1974 roku. Również dlatego, że jest największym przeglądem piosenki poetyckiej, studenckiej i folkowej w Polsce. Co roku spotyka się na nim prawie 2 tysiące osób, które przyjeżdżają do Łodzi nie tylko słuchać muzyki, ale również wspólnie z artystami występującymi na scenie, grać i śpiewać.

Początki festiwalu sięgają wczesnych lat 70., kiedy to grupa fascynatów ze Studenckiego Klubu Turystycznego PŁazik Politechniki Łódzkiej wpadła na pomysł przeniesienia górskiego klimatu schronisk i baz namiotowych do Łodzi. Dziś, po ponad 40 latach, Yapa w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70. Teraz to duży festiwal, w którego organizacji uczestniczy ponad 100 wolontariuszy (członków SKT „PŁazik”, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi). Dzisiaj, aby zadowolić publiczność, nie wystarczy już improwizacja z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak. Publiczność zgromadzona przed komputerami sięga 10 tysięcy osób, które w różnych stronach Polski, a nawet i świata śledzą to, co dzieje się na łódzkiej scenie. Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi. Informacja na temat rezerwacji noclegów dostępna jest na stronie festiwalu w zakładce „Noclegi”.

Tegoroczny festiwal zapowiada się szczególnie – na scenie pojawi się prawie 40 zespołów, których będzie można wysłuchać podczas 4 koncertów – dwóch konkursowych, koncertu nocnego i koncertu laureatów w niedzielę. Sobotni koncert wieczorny będzie w tym roku poświęcony niedawnemu literackiemu nobliście – Bobowi Dylanowi, który jest największą ikoną muzyki folkowej i który inspiruje wiele zespołów z nurtu piosenki studenckiej i turystycznej. Wszyscy, którzy zagrają na scenie w sobotę wieczorem w swojej twórczości odnoszą się do twórczości Boba Dylana. Na łódzką scenę po kilku latach przerwy powróci Lubelska Federacja Bardów – legendarny zespół, w którym występuje między innymi Jan Kondrak i Marek Andrzejewski. Piosenki Boba Dylana w polskim przekładzie zagra również Słodki Całus Od Buby, czy Apolinary Polek. Bywalców Przeglądu z lat 80. na pewno ucieszy obecność Grzmiącej Półlitrówy – zespołu, który swoją muzyczną przygodę zaczynał w domach studenckich Politechniki Łódzkiej. Do Łodzi po kilku latach przerwy wróci również songwriter Mateusz Rulski – Bożek, który kilka lat temu oczarował łódzką publiczność. O bardziej etno – folkową oprawę zadbają takie zespoły jak Celtic Tree, U Pana Boga Za Piecem, czy Siudma Góra (nietypowa pisownia nazwy wzięła się od nazwiska lidera grupy – Zbigniewa Siudego). Na scenę powróci również ulubieniec yapowej publiczności, wyjątkowo charyzmatyczny Ślązak, Egon Alter. Yapa nie zapomina również o miłośnikach piosenki żeglarskiej – w piątek wystąp fenomenalny zespół Shantażyści, którego członkowie nie używają instrumentów, a jedynie swoich głosów.

42. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa 2017
10–12 marca 2017 (pt.–nd.)
Hala Expo, ul. Stefanowskiego 30, Łódź
www.yapa.art.pl
Kontakt dla widzów: publicznosc @yapa.art.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
anastacia
Anastacia kolejną gwiazdą Night of the Proms
1459981_581729851895076_1704667323_n
Waschmachine w 6 Dzielnicy
14032013_243
Bielas i Marynarze przed DOMem

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*