12_Kuka_Brothers-10Tradycyjnie już, w drugi weekend marca rozpoczęła się kolejna edycja YAPY, czyli Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej. 39. edycja najstarszego łódzkiego festiwalu muzycznego rozpoczęła się 14. marca koncertem weterana, Jerzego Bożyka, który przygotował publikę do pierwszej części konkursu zespołów.

W tym roku komisja po przesłuchaniu 50 zgłoszeń z całej Polski zakwalifikowała 22 solistów i zespołów wykonujących muzykę nie tylko turystyczną – również autorską, ale też szanty czy folk. Jak zwykle też, wśród nowych na konkursie twarzy, na scenie SWiF Politechniki Łódzkiej nie zabrakło też i znanych już publiczności yapowej twarzy – także w nowych projektach.

W trakcie wieczornego koncertu zaprezentowali się następujący wykonawcy: „4 razy w roku”, Tomasz Sawicki i Kazek Hameniuk, „Caryna”, „Korniszony”, „Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą”, „Nocny lot”, „W Nowym Składzie”, Martyna Ciecieręga, „[harcerze]n”, Krzysztof Jóźwiak, „Drużyna Wawrzyna”, Payonk, „M3”, „Gwiazdy z Zagranicy”.

Z tych wykonawców, na wzmiankę zasługują przede wszystkim „SMKKPM z Olą” oraz łódzkie „M3”. Oba te zespoły zaprezentowały muzykę raczej folkową, przy czym „SMKKPM z Olą” zagrało z rockowym zacięciem rozgrzewając publikę do czerwoności – szczególnie utworem „Ułańskie stepy”.

joomplu:68609

„M3” zaś pokazało zmiany, jakie nastąpiły w zespole od występu w trakcie ubiegłorocznej YAPY. Odchodząc od typowej piosenki turystycznej, z której słynął przede wszystkim frontmen grupy, znany większości yapowiczów jako Mojrzesz. W piątek pokazali dojrzałe, mocno folkowe brzmienie, wykorzystujące w pełni możliwości członków zespołu, przede wszystkim zaś wokale Adama i Margo oraz sekcję dętą. I choć nie było to typowe dla yapowej sceny brzmienie – słychać, że zespół kroczy pewnym krokiem w obranym wcześniej kierunku.

Dwie części konkursowego koncertu zostały przedzielone występem gwiazd – Grupy Bohema. Rafał Nosal wraz z zespołem po raz kolejny pokazał dlaczego zasługuje na to miano, dając popisowy koncert przed łódzką publicznością.

Na koniec piątkowego koncertu na yapowej scenie pokazali się kolejni weterani Przeglądu, czyli Kuśka Brothers. Niewiele trzeba o tym zespole mówić, wystarczy jednak powiedzieć, że jednoroczna przerwa w obecności grupy na YAPIE chyba wzmocniła tylko reakcje uczestników koncertu.

Oczywiście przez cały czas trwania koncertów, a tym bardziej po ich zakończeniu trwała impreza w pobliskim klubie „Cotton”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
036cosovel
Co-Sovel i Revlovers w Scenografii (foto)
DSC_0772
Chłopcy Kontra Basia w Scenografii (foto)
Yanina_-_Mersey_Beat
Yanina – Mersey Beat (recenzja)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*