YAPA13_plakatTo już 38. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 8-10 marca w Łodzi. Zapowiadają się występy znakomitych gwiazd i kilka niespodzianek!

Niespełna dwa tygodnie dzielą nas od rozbrzmienia tradycyjnego Kankana, dającego tym samym znak o otwarciu 38. YAPY. Każdy przygotowuje się na to wydarzenie indywidualnie: jedni przekopują szafy w poszukiwaniu syren alarmowych, inni odkurzają rzucone rok temu w kąt gwizdki. Tymczasem organizatorzy czują coraz większe napięcie, co jest zupełnie zrozumiałe: YAPA zawsze była doskonała!

YAPA zaskoczy nas w tym roku nie tylko szlagierami znanych gwiazd, lecz również jubileuszami i premierami płyt. A będzie co świętować! Swoje 10-lecie obchodzi grupa Zgórmysyny i na dokładkę Cisz Jak Ta zapowiada premierę swojej nowej płyty.

Tradycyjnie na otwarciu YAPY nie może zabraknąć Jerzego Bożyka w tym roku zapowiadającego występ w duecie z siostrzenicą. Wśród gwiazd na scenie zagoszczą także: Grzmiąca Półlitrówa, Timur i jego Drużyna, U Studni, YesKiezSirumem, Nad Porami Roku, Paweł Orkisz, Grupa Bohema, Marek Andrzejewski, Na Bani, Słodki Całus od Buby, Dom o Zielonych Progach, Grupa Nijak oraz wielu innych.

Yapa to nie tylko cztery koncerty znanych gwiazd piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. To przede wszystkim konkurs młodych, nieznanych dotąd zespołów. Nie lada wyzwanie stawiane jest przed śmiałkami chcącymi pójść w ślady Starego Dobrego Małżeństwa, Bez Jacka, Olka Grotowskiego, EKT Gdynia, czy Elżbiety Adamiak. Przy organizacji YAPY pracuje 180 ochotników, którzy pomimo codziennych obowiązków potrafią połączyć pracę z pasją. Wolontariuszami są osoby na co dzień działające w organizacjach studenckich Politechniki Łódzkiej – w Studenckim Klubie Turystycznym PŁazik, Studenckim Radiu Żak, Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich oraz, od 2001 roku pracownicy TVi LODMAN. Pomagają w dwudziestu dwóch sekcjach: od tych biurowych, na technicznych kończąc. To niekończące się pole popisu dla tych, którzy pragnąć nabyć nowych zdolności lub przekazać zdobytą wcześniej wiedzę.

YAPA to już nie tylko dźwięk i występy na żywo. Szturmem podbija Internet uchylając coraz szerzej rąbka tajemnicy ze strony oficjalnej (www.yapa.art.pl), przypominając koncerty z lat ubiegłych na YouTub (www.youtube.com/ospptyapa), czy dając szerokie pole do komentowania wszystkiego, co jest z nią związane na facebooku (www.facebook.com/ospptyapa).

Od kilku lat organizatorzy Przeglądu wyszli naprzeciw oczekiwaniom tej części publiczności, która oddalona o setki kilometrów nie może uczestniczyć w koncertach. Dzięki transmisji na żywo i to w jakości HD YAPA zagościła na ekranach 3 tysięcy widzów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Uzyskała 3,5% odbiorców w USA, 1,5% w Anglii, 1% w Niemczech, 0,5% innych krajach. Ostatnia z wymienionych cyfr, choć najniższa, wzbudziła największe zdumienie wśród samych organizatorów – pochodziła bowiem z krajów zdecydowanie egzotycznych  m.in. Kuwejtu, Brazylii i Chin.

Informacje o karnetach:
Karnety (35 zł) dostępne są w:
– Centrum Informacji Kulturalnej w Łodzi, ul. Piotrkowska 102a
– Strefa Biletów, ul. Piotrkowska 59
– Klub Studencki Cotton, al. Politechniki 9a (IV DS)
– Oberża Folkowa Zapiecek, ul. Piotrkowska 43
– Ale Jazz, ul. Pomorska 10
– Kasa biletowa SKT Płazik, na parterze SDSu (al. Politechniki 3a), w godzinach 12:00 – 18:00 (od 4 marca)

Dla widzów spoza Łodzi istnieje możliwość elektronicznej rezerwacji karnetów. Aby tego dokonać należy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie www.yapa.art.pl Karnet uprawnia do wejścia na wszystkie 4 koncerty podczas całego Nie ma możliwości zwrotu karnetów. Nie ma możliwości kupienia biletu na pojedynczy koncert.

Program Yapy:

Piątek, 8 marca,
godz. 19, Koncert Konkursowy, prowadzenie: Krzysztof Jurkiewicz
Jerzy Bożyk
Wykonawcy konkursowi
Grzmiąca Półlitrówa
Timur i jego Drużyna
Wykonawcy konkursowi
U Studni

Sobota, 9 marca,
godz. 12, Koncert Konkursowy, prowadzenie: Maciej Trojanowski
Wykonawcy konkursowi
Yes – Kiez – Sirumem

godz. 19, Koncert Nocny, prowadzenie: Bartek Zgorzelski
Nad Porami Roku
Zgórmysyny
Paweł Orkisz
Grupa Bohema
Marek Andrzejewski
Cisza Jak Ta
Na Bani
Słodki Całus od Buby

Niedziela, 10 marca,
godz. 13 – Koncert Laureatów, prowadzenie: Rafał Tomczyk
Ogłoszenie werdyktu Jury
Dom o Zielonych Progach
Laureaci
Grupa Nijak

Zobacz także:

Yapa 2012 – relacja (foto)

Yapa 2011 – relacja (foto)

Yapa 2010 – relacja (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
sarius
Sarius w Scenografii
zabili
Zabili mi żółwia w Stereo Krogs
djap
Drum & Bass Madness Carnival 2015 w Lordi’s

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*