grzmiaca_pollitrowaPrzez trzy dni dla wielbicieli piosenki turystycznej Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Łódzkiej było prawdziwą mekką. 12 marca rozpoczęła się trzydziesta piąta Yapa.

W tym roku publiczność prócz tradycyjnych koziołków domagała się od wykonawców „seksu i zwierząt”, na co Maria „Myszka” Michalska z zespołu Na Bani odpowiedziała rezolutnie „to we Wrocławiu”. Charakterystyczne jest użycie syren strażackich, budzików, trąbek i gwizdków by wyrazić swój entuzjazm lub niezadowolenie.  W  tym celu mogą również służyć struny głosowe oraz każda inna część ciała, która jakikolwiek dźwięk może wydobyć.

Piątek rozpoczął tradycyjny kankan, gwiazdami wieczoru byli Jerzyk Boży, Grzmiąca Półlitówa, Siudma Góra oraz Kuśka Brothers. Wszyscy ci wykonawcy są weteranami piosenki turystycznej.  Jerzy Bożyk to autor piosenki Studenckie lato – siwy, starszy pan, którego Yapowa publiczność pokochała wiele lat temu za poczucie humoru i wieloznaczne dowcipy. Uwielbia też prowadzić aktywne dyskusje z publiką. Grzmiąca Półlitrówa to również legenda Yapy. Autorzy słynnego powiedzenia „studia, to były złudzenia…”, które pochodzi z ich utworu.

Zaprezentowali się wykonawcy konkursowi, poziom był bardzo wysoki. Łódź również miała swoich przedstawicieli: Żeby nie piekło (wyróżnienie), Pod Jednym Dachem.

Kuśka Brothers jak zwykle w czasie występu zostali obrzuceni wszelkimi wymyślnymi śmieciami. Prezentują muzykę alternatywną, z pogranicza ska, rocka i punk z elementami turystyki. Owacje połączone z wrzaskiem „Idź do domu” osiągały zamierzone efekt – bis.

RozpoczęcieYapa 2010Yapa 2010
Yapa 2010Grzmiąca PółlitrówaJerzy Bożyk
Yapa 2010Kuska BrothersKuska BrothersKuśka Brothers
Młodzi w Łodzi, publicznośćPod jednym dachem - wykonawca konkursowySzaleństwo na Kuśka BrothersJerzy Bożyk

W sobotnie południe odbył się koncert konkursowy, młode zespoły zaprezentowały swój autorski dorobek. Wystąpił też Dom o Zielonych Progach, znany z takich piosenek jak Niewidzialna plastelina czy Łemata. Najmilej wspominana jest atmosfera ich koncertów: wspaniała, rodzinna. Jest czymś, za czym się tęskni, gdy tylko się skończy.
 
Beciaki - wyróżnienieDom o Zielonych ProgachMaciej TrojanowskiMaciej Trojanowski
Yapa 2010Yapa 2010Yapa 2010Yapa 2010
 
Koncert sobotni poświęcony był pamięci Zenka Janka, pierwszego dyrektora i pomysłodawcy twórcy. Jednym z najbardziej podniosłych momentów było odśpiewanie przez konferansjera wraz z publicznością „Połoniny niebieskie”.  Z ciekawszych rzeczy prowadzący starał się zdefiniować muzykę turystyczną, brzmiała ona: „muzyka, którą chcielibyście zabrać ze sobą na szlak”. EKT Gdynia nikomu przedstawiać nie trzeba, zespół znany ze wspaniałych szant takich jak Keja, ale również Bar w Beskidzie, który z morzem nie ma nic wspólnego.

Basia Beuth to najnowszy nabytek wśród plejady Yapowych gwiazd. W zeszłym roku zdobyła Grand Prix Yapy (rzadko przyznawane w ogóle, poprzednie w 2006 r).  Znana jest nie tylko z tego, że śpiewa, sama też pisze muzykę i teksty do swoich piosenek.  Leszek Kopeć, kolejna z długiej listy legend. Niewidomy śpiewak i gitarzysta z Wrocławia, rokrocznie zdobywa sobie nowych fanów dzięki wspaniałej muzyce i niesamowitej charyzmie.

Jednym z ciekawszych zespołów prezentujących się na tegorocznej Yapie to Ze starej Szuflady, wspólny projekt Michała Łangowskiego (Cisza Jak Ta) oraz Wojtka Szymańskiego (Dom o Zielonych Progach). Ci dwaj mężczyźni za cel postawili sobie przypomnienie pięknych, a zapomnianych dawno temu piosenek. Stąd z resztą nazwa formacji.  Andrzej Koczewski wystąpił w niespodziewanym duecie z Markiem Górskim (znana postać z Łodzi, autor m.in. piosenki W lesie listopadowym).  Koncert zamykały zespoły Grupa R oraz Na Bani. Warto dodać, że Grupa R zaczęła ponownie występować po długim okresie bezczynności. Obie te grupy prezentują klasyczną muzykę turystyczną inspirowaną Bellonem i przebytymi szlakami.

Yapa 2010Yapa 2010Yapa 2010Yapa 2010Yapa 2010
Yapa 2010Yapa 2010EKT GdyniaEKT GdyniaEKT Gdynia
EKT GdyniaEKT GdyniaGórskiLeszek KopećPodprowadzili reporterce mikrofon
Prowadzacy z poprawną politycznie maskotkąSerwis w czasie pracySerwis w czasie pracyZe starej szuflady
Ze starej szuflady - ŁangowskiZe starej szuflady - Szymański

 
Ostatni koncert czyli Koncert Laureatów zgromadził zgodnie z nazwą te grupy, które Jury chciało wyróżnić. Był śmiech, pojedyncze łzy i podniosła atmosfera zakończenia kolejnego Przeglądu. Qsz oraz Chwila Nieuwagi sprawiły, że publiczność na stojąco śpiewała wraz z nimi, Leonard Luther również nie pozostał w tym kontekście w tyle, pomimo zmęczenia wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni.
 
Yapa 2010Yapa 2010Yapa 2010Yapa 2010
Yapa 2010Dyrektor YapyEgon AlterEgon Alter
Yapa 2010Yapa 2010Leonard Luther

Wyniki konkursu Yapowego:
•    I nagrodę ex aequo zespołom „Qsz” z Opola i „Chwila nieuwagi” z Rybnika

•    II nagrodę „Rozdwojenie jaźni” z Mińska Mazowieckiego
•    III nagrodę „Myśli rozczochrane wiatrem zapisane” z Warszawy
•    specjalne wyróżnienie dla zespołu „Egon alter” z Zabrza za charyzmatyczną osobowość sceniczną

oraz wyróżnienia dla zespołów:
•    „Beciaki” z Suwałk
•    „Za mało piwa” z Siechnic
•    „Żeby nie piekło” z Łodzi.

Ponadto Jury pragnęło podkreślić wyrównany dobry poziom konkursu oraz zauważyło wyjątkowo atrakcyjną scenografię. Zanotowano także wzrost użycia instrumentów dętych jako instrumentów turystycznych.
Nagrodę publiczności otrzymał zespół „Egon Alter”.
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Orient Jazz Session przy Piotrkowskiej 2017 (foto)
koncert_pasaz_rozy-15
Ł4K: Jozef Van Wissem w Pasażu Róży (foto)
051
Letnia Akademia Jazzu: Mirrors. Tribute to Seifert (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*