Spartakus w Teatrze Wielkim

spartakusW ramach XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych Teatr Wielki zaproponował różnorodną i stojącą n najwyższym poziomie artystycznym ofertę programową, umożliwiając polskiej publiczności bezpośredni kontakt z najwybitniejszymi tancerzami i choreografami z całego świata. Od 3 maja do 4 czerwca 2017 roku na naszej scenie zaprezentowały się znakomite zespoły: English National Ballet i Akram Khan Company z Wielkiej Brytanii, nowo powstały kubański zespół Acosta Danza, BeijingDance/LDTX z Chin oraz RUBBERBANDanceGroup z Kanady.

XXIV Łódzkie Spotkania Baletowe zwieńczy premierowe przedstawienie Teatru Wielkiego w Łodzi – balet SPARTAKUS Arama Chaczaturiana w choreografii Kirilla Simonova. Orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi poprowadzi Wojciech Rodek.

W drugiej połowie XIX wieku nowym centrum sztuki baletowej stała się Rosja. To tam powstały Jezioro łabędzie, Śpiąca królewna i Dziadek do orzechów; to stamtąd pochodzili Lew Iwanow, Michaił Fokin, Wacław Niżyński czy twórca Baletów Rosyjskich Siergiej Diagilew, którzy na przełomie wieków przenieśli rosyjskie osiągnięcia w tej dziedzinie na zachód Europy, gdzie swoją twórczość z dużym sukcesem prezentowali Igor Strawiński i Siergiej Prokofiew. Kontynuatorem rosyjskiej tradycji muzyki baletowej stał się zapewne Aram Chaczaturian, którego Taniec z szablami z baletu Gajane oraz Adagio z baletu Spartakus należą do najbardziej znanych utworów rosyjskiej muzyki klasycznej XX wieku.

Spartakus w inscenizacji Kirilla Simonova ze starożytności przeniesiony został do współczesności. Choreograf korespondując z opowieścią o rzeczywistym rzymskim gladiatorze z I w. p.n.e., zdaje się wskazywać na niezmiennie aktualne problemy, które dotykają człowieka niezależnie od czasów, w których przyszło mu żyć.

Czym jest wolność, jaką cenę miewa walka o nią i ile trzeba poświęcić, aby jej nie stracić? O jaką wolność walczą dzisiejsi „spartakusi”? Gdzie są jej granice i czy dla wszystkich oznacza ona to samo?

Te i wiele innych pytań stawiają w Spartakusie jego realizatorzy. Czy padną proste i jednoznaczne odpowiedzi? Z pewnością każdy z widzów będzie miał swoją. Ale to także jest forma wolności. Nie ma wątpliwości, że wspólnym dla wszystkich doznaniem będzie ukontentowanie liryczną i nastrojową, dynamiczną i ognistą, a zawsze niezwykle plastyczną muzyką Arama Chaczaturiana.

Spartakus
choreografia: Kirill Simonov, kierownictwo muzyczne: Wojciech Rodek, kompozytor: Aram Chaczaturian, autor libretta: Nikołaj Wołkow, w swobodnym opracowaniu historii o Spartakusie, rzymskim gladiatorze z I w.p.n.e., producent: Łukasz Mitka, orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka

obsada ogólna:
SPARTAKUS: Gintautas Potockas / Maciej Pletnia / Dominik Senator / Koki Tachibana
KRASSUS: Nazar Botsiy  / Wiktor Krakowiak-Chu / Dominik Senator
EGINA: Valentyna Batrak / Ekaterina Kitaeva-Muśko / Minori Nakayama / Riho Okuno
FRYGIA: Alicja Bajorek / Ekaterina Kitaeva-Muśko / Monika Maciejewska-Potockas /  Bogumiła Szaleńczyk
HARMODIUS: Wiktor Krakowiak-Chu / Gintautas Potockas / Dominik Senator / Koki Tachibana

soliści, koryfeje, zespół baletowy i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

17 czerwca 2017, godz. 19:00 – I premiera
strefa III – 32 zł normalny
strefa II – 90 zł normalny
strefa I – 100 zł normalny

18 czerwca 2017, godz. 19:00 – II premiera
strefa III – 32 zł normalny
strefa II – 65 zł normalny
strefa I – 75 zł normalny

20 czerwca 2017, godz. 18:30 – premiera z Expressem
strefa III – 32 zł normalny / 27 zł ulgowy
strefa II – 45 zł normalny / 40 zł ulgowy
strefa I – 55 zł normalny / 45 zł ulgowy

Spektakle w następnym sezonie artystycznym:
7 października 2017, godz. 18:30
8 października 2017, godz. 17:00
strefa IV – 25 zł normalny / ulgowy
strefa III – 32 zł normalny / 27 zł ulgowy
strefa II – 45 zł normalny / 40 zł ulgowy
strefa I – 55 zł normalny / 45 zł ulgowy

Bilety do nabycia na stronie: http://www.operalodz.com/ lub www.bilety24.pl, dzięki aplikacjom mobilnym do pobrania ze strony www.operalodz.com, w kasie Teatru – tel. 42 633 77 77.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *