cover_photo_fb_XXIV_MFSPiN

W poniedziałek 5 marca rozpocznie się XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, jednego z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju, który co roku otwiera kalendarz festiwali teatralnych w Polsce. Łódź w marcu po raz kolejny stanie się „teatralną stolicą Polski”. 10 tytułów, 14 przedstawień, dwie prapremiery, wystawa, panele i dyskusje. Temat tej edycji to „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”.

„Temat nawiązuje do słów prof. Sławomira Świontka – wybitnego teoretyka dramatu i teatru, literaturoznawcy i norwidologa, związanego z łódzkim środowiskiem akademickim. Przywołał on legendę o świętym Genezjuszu, rzymskim aktorze, który odstąpił od wyuczonej kwestii i poświęcił życie, by powiedzieć własny tekst. „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny” to temat uniwersalny i ponadczasowy. Odnosi się także do szerokiego kontekstu. Co daje artyście scena? Co mu odbiera? Czy i jaka jest granica między artystą na scenie a artystą poza nią? Kim jest artysta na scenie? Czy jest sobą? Dlaczego niebezpiecznie jest „schodzić ze sceny?” – mówi Ewa Pilawska, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Pierwszym spektaklem tegorocznej edycji będzie „Wesele” w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Teatru Starego w Krakowie, które festiwalowa publiczność obejrzy o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi. W rolach głównych zobaczymy m.in. Annę Dymną (Radczyni), Jana Peszka (Stańczyk), Monikę Frajczyk (Panna Młoda), Radosława Krzyżowskiego (Pan Młody) i Juliusza Chrząstowskiego (Gospodarz). Premiera odbyła się w maju 2017 roku. Inscenizacja przygotowana przez Jana Klatę, jako głos młodego pokolenia patrzącego krytycznie na współczesne przemiany i skostnienia, zdobyła wielkie uznanie krytyki i widowni. Teatrolog i dziennikarz Programu II PR Jacek Wakar napisał, że „to „Wesele” bez chocholego tańca w finale, bo chocholi taniec trwa w nim nieustannie. Stanowi przy tym wyjątkową manifestację siły wielopokoleniowego zespołu aktorskiego Starego Teatru i idealnie wpisuje się w misję narodowej sceny.”

Inauguracja festiwalu odbędzie się 5 marca o godzinie 18.30, a stanowić ją będzie wernisaż wystawy, której kuratorką jest artystka, performerka i wykładowczyni łódzkiej akademii Sztuk Pięknych dr hab. Ewa Bloom-Kwiatkowska. „Prezentacja odwołuje się do różnych spojrzeń na światło i cień, życie i śmierć, sacrum i profanum, do tego w jaki sposób owo spojrzenie kształtuje ludzką tożsamość. Silnie wyłania się z tej wystawy element kobiecości. Zaproszone do projektu młode artystki używają śmiało języka multimediów, ale doceniają również język literatury – stąd w powierzonej nam przestrzeni odnaleźć będzie można nie tylko nowoczesne środki wyrazu, ale także ukłon w stronę Szulca, Murakamiego, Białoszewskiego” – zapowiada Ewa Bloom-Kwiatkowska. Ekspozycja ma charakter instalacyjny, a przekaz prac – kostiumów, masek, fotografii, elementów scenografii, filmów video – zakorzeniony jest w literaturze.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wjezdzamywbramy
Wjeżdżamy w bramy
neonowka
15-lecie Kabaretu Neo-Nówka w Atlas Arenie
kabareton_20120519_1554535503
Kabaret Smile w Teatrze Lutnia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*