lodzkiespotkaniabaletoweOd 9 do 31 maja w Teatrze Wielkim rozpocznie się dwudziesta trzecia edycja Łódzkich Spotkań Baletowych. To cykliczne wydarzenie taneczne biennale, które odbywa się w Łodzi od ponad 45 lat.

Na przestrzeni lat festiwal stał się największą i najbardziej prestiżową imprezą baletową w Polsce. Jego ideą jest upowszechnianie sztuki baletowej i aktualnych osiągnięć choreograficznych, zarówno na polu tańca klasycznego, jak i różnorodnych nurtów tańca współczesnego. ŁSB to unikalna propozycja nie tylko ze względu na bardzo różnorodną i stojącą na najwyższym poziomie artystycznym ofertę programową, ale również z uwagi na fakt, że umożliwia polskiej publiczności bezpośredni kontakt z najwybitniejszymi tancerzami i choreografami z całego świata.

Festiwal służy także wymianie kontaktów oraz doświadczeń między samymi artystami, reprezentującymi odmienne style choreograficzne i techniki taneczne. Za sprawą kontaktu z zagranicznymi artystami, daje on również tancerzom Teatru Wielkiego w Łodzi szansę na rozwój i podniesienie własnych kwalifikacji.

Na program tegorocznej edycji festiwalu składać się będą: spektakl premierowy Teatru Wielkiego w Łodzi, prezentowany trzykrotnie na inaugurację festiwalu, oraz pięć zagranicznych propozycji, z których każda prezentowana będzie na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi dwukrotnie.

XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe zainauguruje premierowe przedstawienie baletu Teatru Wielkiego w Łodzi – spektakl autorstwa Giorgia Madii zatytułowany Chopin wymarzony (Chopin Imaginaire). Duży i bardzo różnorodny zespół taneczny jest doskonałym przykładem połączenia młodości i doświadczenia, co będzie można zaobserwować na scenie. Tancerze z całego świata, pod przewodnictwem kierownika baletu, Dominika Muśki, przygotują premierę specjalnie na potrzeby festiwalu.

Pierwszym zagranicznym spektaklem prezentowanym na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi będzie prapremiera pożegnalnego programu jednej z największej gwiazdy światowego baletu, francuskiej primabaleriny Sylvie Guillem. Wybitna tancerka rusza w ostatnią trasę przed oficjalnym zakończeniem zawodowej kariery ze spektaklem Life in Progress. Łódzka publiczność będzie miała możliwość obejrzenia tego spektaklu przed jego oficjalną premierą w Londynie. W ciągu swojej międzynarodowej kariery Sylvie Guillem, poza Operą Paryską, tańczyła także w takich teatrach jak Royal Opera House, La Scala, American Ballet Theatre, wykonując choreografie najwybitniejszych choreografów XX wieku jak Maurice Bejart, Mats Ek, William Forsythe, Frederick Ashton czy Kenneth MacMillan. Przedstawienie będzie się składać z 4 części – choreografii stworzonych specjalnie dla Sylvie Guillem na zlecenie domu tańca z Londynu, Sadler’s Wells autorstwa Akrama Khana i Russella Maliphanta oraz układów stworzonych przez Matsa Eka i Williama Forsythe’a.

Kolejna propozycja to Men in Motion – spektakl przygotowany przez Ivana Putrova, tancerza i choreografa urodzonego i wykształconego na Ukrainie, którego kariera rozwinęła się w pełni w Londynie, w klasycznym zespole baletowym The Royal Opera House. Putrov stworzył spektakl będący zestawem choreografii ukazujących w pełni perfekcję i potencjał męskich tancerzy od początku XX wieku („100 lat baletu w 100 minut”). W kompilacji różnorodnych choreografii tancerz nie jest jedynie partnerem primabaleriny, ale samodzielnym solistą. Program przedstawienia jest płynny wobec dużej ilości choreografii stworzonych tylko dla tancerzy. Ivan Putrov dokonuje takiego wyboru choreografii, który pozwala stworzyć spójny program – od legendarnych choreografii po bardzo współczesne. W Łodzi widzowie będą mieli okazję podziwiać między innymi choreografie Bourne’a, Fokina czy Øyena. Putrov pozyskuje do kolejnych spektakli różny skład wykonawców, ale są to zawsze wybitni soliści i gwiazdy renomowanych europejskich zespołów baletowych. Na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi pojawią się takie gwiazdy jak: Vadim Muntagirov i Valentino Zucchetti – pierwsi soliści The Royal Ballet z Londynu czy Marijn Rademaker – pierwszy solista Stuttgart Ballet.

Kolejną, planowaną w ramach ŁSB pozycją repertuarową jest spektakl Lac w choreografii Jeana Christophe’a Maillot, do muzyki Piotra Czajkowskiego, w wykonaniu klasycznego zespołu baletowego Les Ballets de Monte Carlo. Spektakl jest konfrontacją z legendarną pozycją baletowego repertuaru klasycznego „Jezioro łabędzie”, będącą zawsze wielkim wyzwaniem zarówno dla choreografa jak i dla zespołu. Tym razem pierwowzór libretta jest jedynie źródłem inspiracji dla choreografa, a z oryginalnego baletu zachowała się jedynie muzyka Piotra Czajkowskiego. Zarówno choreografia, scenografia, jak i kostiumy zostały bardzo uwspółcześnione. Zespół Les Ballets de Monte Carlo został założony przez Karolinę, Księżną Hanoweru z domu Grimaldi w 1985 roku i ma w swoim repertuarze bardzo bogaty repertuar, w tym takich choreografów jak: Kylian, Bejart, O’Day, Duato, Neumeier a także Balanchine, Fokine, Nijinsky. Dyrektor artystyczny zespołu i jednocześnie choreograf, Jean Christophe Maillot stworzył dla zespołu ok. 40 pozycji repertuarowych. 26 i 27 maja zobaczymy Rising w wykonaniu Phoenix Ballet.

Zwieńczeniem festiwalu będzie występ renomowanego włoskiego Teatro alla Scala, który w towarzystwie orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi zaprezentuje łódzkiej publiczności Galę Baletową składającą się z fragmentów baletów klasycznych z udziałem największych gwiazd mediolańskiego baletu. W programie przewidziano między innymi choreografie Fokina, Vaganovej, Petit i Petipy. Zespół Teatru La Scala może poszczycić się wspaniałą kilkusetletnią historią, sięgającą początków teatru, tj. roku 1778. Od początków istnienia zespołu współpracowali z nim najwybitniejsi choreografowie, jak Jean Georges Noverre, Gasparo Angiolini czy Salvatore Viganò. Od 2009 roku dyrektorem legendarnego zespołu jest Makhar Vaziev, który wcześniej przez 15 lat kierował Baletem Kirova w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu. Zmiana kierownictwa zaowocowała większym urozmaiceniem repertuarowym. Wśród twórców pracujących z zespołem są tacy artyści, jak: Amodio, Fabrizio Monteverde, Jacopo Godani, Mauro Bigonzetti, których śladami podążają m. in. Angelin Preljocaj, Christopher Wheeldon, Wayne McGregor. Zespół La Scali jest jednym z nielicznych, który dbając o tradycję i klasykę, potrafi sprostać wymaganiom współczesności, czerpiąc inspiracje także z tego, co może przynieść przyszłość.

XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe

9 maja, sobota, godz. 19:00
CHOPIN WYMARZONY (CHOPIN IMAGINAIRE),
choreografia Giorgio Madia,
Teatr Wielki w Łodzi – PREMIERA

10 maja, niedziela, godz. 19:00
CHOPIN WYMARZONY (CHOPIN IMAGINAIRE),
choreografia Giorgio Madia,
Teatr Wielki w Łodzi – PREMIERA

15 maja, piątek, godz. 19:00
SYLVIE GUILLEM – LIFE IN PROGRESS
Sylvie Guillem; Sadler’s Wells

16 maja, sobota, godz. 19:00
SYLVIE GUILLEM – LIFE IN PROGRESS
Sylvie Guillem; Sadler’s Wells

19 maja, wtorek, godz. 19:00
MEN IN MOTION
Ivan Putrov

20 maja, środa, godz. 19:00
MEN IN MOTION
Ivan Putrov

23 maja, sobota, godz. 19:00
LAC
Les Ballets de Monte Carlo

24 maja, niedziela, godz. 19:00
LAC
Les Ballets de Monte Carlo

26 maja, wtorek, godz. 19:00
RISING
Phoenix Ballet

27 maja, środa, godz. 19:00
RISING
Phoenix Ballet

30 maja, sobota, godz. 19:00
GALA
Teatro alla Scala

31 maja, niedziela, godz. 19:00
GALA
Teatro alla Scala

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
oldlove
Old Love w Teatrze Rozrywki Lutnia
plakat_Sekretny_dziennik
Sekretny dziennik Adriana Mole’a w Teatrze Pinokio
Plany repertuarowe Teatru Powszechnego 2022/23 – Braciak, Malajkat, Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*