plakat_Targi_EdukacyjneŁódzkie Targi Edukacyjne (2-3.03.2017 r.) dedykowane są osobom młodym – uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy stają przed wyborem najlepszej drogi kształcenia. To jedno z największych w Polsce wydarzeń wystawienniczych, prezentujących szeroką ofertę szkół publicznych i prywatnych, uczelni wyższych z całego kraju oraz placówek zajęć pozaszkolnych. Wydarzenie rok rocznie odwiedza kilkanaście tysięcy młodzieży oraz ich rodziców w poszukiwaniu odpowiedniej oferty edukacyjnej. Targi to również różnorodny i bogaty program wydarzeń towarzyszących.

Uczestnictwo w Targach potwierdziło ponad 120 szkół, instytucji i firm, które zaprezentują swoje usługi i produkty młodzieży oraz dyrektorom i nauczycielom z województwa łódzkiego. Propozycje dla maturzystów przedstawi ponad 20 szkół wyższych, a wśród nich wiele łódzkich placówek, na czele z uczelnią partnerską tegorocznych targów – Wyższą Szkołą Informatyki i Umiejętności. Uczniowie stojący przed wyborem kierunku studiów będą mieli także okazję porozmawiać z przedstawicielami uczelni spoza Łodzi, m.in. Politechniki Gdańskiej, Wrocławskiej, Warszawskiej, Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy, czy Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach, Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Warszawie oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Oferta targowa obfituje również w propozycje szkół ponadgimnazjalnych z Łodzi i regionu łódzkiego.

Podczas Targów nie zabraknie propozycji zajęć dodatkowych i rozwijających pasje.  Wśród wystawców pojawią się m.in. szkoły języków obcych, szkoły tańca, biura podróży. Na scenie odbędą się pokazy, prezentacje i występy, m.in. grup tanecznych, pokazy fryzjerstwa, czy sztuk walki. Będzie można podziwiać niepowtarzalne pokazy chemików będących studentami Politechniki Łódzkiej

Jubileuszowa edycja obfituje w nowe i ciekawe wydarzenia. Jednym z nich jest cykl spotkań pod nazwą „Wielka Lekcja…”, których ideą jest zaszczepienie u młodzieży zainteresowania nauką oraz udowodnienie, że to ciekawa i rozwijająca dziedzina życia. W tym roku organizowane są lekcje Matematyki, Geografii, Chemii, Ekologii i WFu. Wielka Lekcja Matematyki przygotowana jest z myślą o tegorocznych maturzystach, a poprowadzi
ją Dariusz Kulma – Nauczyciel Roku 2008. Uczniowie w trakcie lekcji dowiedzą się,
jak skutecznie i bezstresowo przygotowywać się do pierwszego egzaminu dojrzałości.
Do udziału w pozostałych lekcjach: geografii, chemii, ekologii i WFu zaproszeni są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Uczestnicy Wielkiej Lekcji Geografii mają szansę  zwiedzać świat i poznawać ciekawe miejsca razem ze znanym himalaistą Piotrem Pustelnikiem. Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania-Łódź oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi poprowadzą Wielką Lekcję Ekologii, w trakcie której opowiedzą o zagrożeniach dla środowiska, jakie niesie brak segregacji śmieci. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się Wielka Lekcja Chemii, którą poprowadzą studenci z Koła Naukowego POLIMER Politechniki Łódzkiej. W trakcie lekcji młodzież dowie się, że chemia może być zarówno efektywna i efektowna. 2 marca odbędzie się Wielka Lekcja WFu, w której udział weźmie ponad 300 uczniów. Zajęcia ruchowe poprowadzą m.in.:  Elżbieta Nowak – koszykówka, Marek Plawgo – lekkoatletyka, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk – pływanie, Jacek Włuka – gimnastyka sportowa,  Jarosław Ciemieniewski – judo. W ramach lekcji odbędą się warsztaty nt. motywacji w sporcie, przygotowane przez psycholog Annę Piaseczną.

Jedną z form prezentacji firm z zakresu pomocy naukowych jest Salon Innowacyjnej Szkoły. Wśród wystawców znajdują się firmy mające w ofercie materiały, środki i pomoce dydaktyczne – ze szczególnym naciskiem na ofertę programów komputerowych oraz multimedialnego wyposażenia pracowni szkolnych (m.in.: Mozaik Education, Festo, Mechatronik – Artur Grochowski, Kom-Pap Office Partners oraz LSI Software Partners). Dopełnieniem Salonu Innowacyjnej Szkoły jest konferencja „Technologie informacyjne wspierające kreatywność ucznia i nauczyciela” oraz „Internet – korzyści i zagrożenia oraz prawa autorskie” organizowane przy współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. W konferencji weźmie udział kadra zarządzająca szkołami oraz nauczyciele.

Nowością XX edycji Targów jest Strefa Kariery. Jej ideą jest umożliwienie prowadzenia współpracy na linii: osoby poszukujące praktyk, staży i pracy – pracodawcy. Wizyta
na targach to szansa bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi pracodawcami, którzy zaprezentują możliwości rozwoju, jakie czekają na uczniów podczas nauki w szkołach ponadgimnazjalnych i uczelniach, ściśle współpracujących z największymi firmami
z regionu takimi jak: B/S/H, Fundacja Dobra Sieć, Ochotnicze Hufce Pracy w Łodzi, SuperDrob S.A., Fenix Poland Sp. z o.o., GEALAN Polska Sp. z o.o., Strefa Funduszy Europejskich, Haering Polska. W Strefie prezentują się firmy i instytucje oferujące programy praktyk i współpracujące ze szkołami zawodowymi (Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji, Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi, American Institute for  Foreign Study (Poland) Sp. z o.o). Współpraca ma w przyszłości zaowocować wykształceniem pracowników posiadających bardzo konkretne, potrzebne na rynku pracy umiejętności. Strefa Kariery obejmuje dwa komplementarne działania wspierające współpracę przedsiębiorców ze szkołami zawodowymi i wskazujące młodzieży kierunki zapewniające ciekawą i dobrze płatną pracę. Dopełnieniem Strefy Kariery jest konferencja pt. „Współdziałanie szkół zawodowych z otoczeniem edukacyjnym – dobre praktyki”. Istotnym elementem Łódzkich Targów Edukacyjnych są również punkty doradztwa zawodowego, sprawdzające predyspozycje zawodowe uczniów. Poszerzając ofertę targów o prezentacje pracodawców, Międzynarodowe Targi Łódzkie wspierają starania władz Miasta i regionu wspierające aktywizację zawodową młodzieży.

Po raz pierwszy do dyspozycji zwiedzających oddana jest Strefa Kreatywności przez Zabawę, której patronem branżowym jest Stowarzyszenie MENSA Polska. Wystawcami Strefy Kreatywności są centra nauki, planetaria (m.in. EC1), eksperymentaria oraz instytucje szkoleniowe. Na zainteresowanych czekają m.in.: EC1 Łódź – Miasto Kultury, Fundacja Surei No Mon, Energylandia Park Rozrywki, ELITMAT – Dariusz Kulma, The book shop, Róża Wiatrów, Skipper, Urban Dance Zone, Galaktyka Travel, Ośrodek ZHP Nadwarciański Gród, Atas, Albatros Yacht Club, Mazovia S.c. 

Już po raz drugi, w ramach imprez towarzyszących, organizowany jest bieg eduRun. Bieg odbędzie się 3 marca na terenie parkingu MOSIR oraz Parku im. Ks.
M. Klepacza na dystansie 1 mili. Bieg eduRun jest częścią szerszej akcji
„Mój przyjaciel WF”, której ma na celu przeciwdziałanie niepokojącemu trendowi masowych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego. Każdy uczestnik biegu otrzyma koszulkę zawodnika oraz numer startowy z chipem do pomiaru czasu. Na zwycięzców czekają pamiątkowe medale, ciekawe nagrody niespodzianki, a zawodnicy, którzy przebiegną dystans najszybciej otrzymają puchar Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanny Zdanowskiej. Ideą biegu jest zachęcenie młodzieży do prowadzenia zdrowego i sportowego trybu życia oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Udział w biegu zadeklarowali uczniowie, nauczyciele wychowania fizycznego oraz miłośnicy biegania z Łodzi i okolic. Uczniowie i nauczyciele wychowania fizycznego, którzy jeszcze mają ochotę sprawdzić swoją kondycję zapraszamy do biura organizacyjnego tragów w dniach 2-3.03.2017 w godzinach otwarcia ŁTE, gdzie będzie można jeszcze zarejestrować się na bieg.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IX Folkowe Inspiracje – Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych
interstone_2010_-_edycja_jesienna_20101003_1197014915
Interstone – kwiecień 2015
Łódź gospodarzem SoDA Conference 2021

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*