XX Festiwal Mediów w Łodzi „Człowiek w zagrożeniu”

czwzOd 17 do 20 listopada w Muzeum Kinematografii, kinie Polonia i PWSFTviT odbywać się będzie kolejna, jubileuszowa edycja Festiwalu Mediów w Łodzi.

  
„Człowiek w Zagrożeniu” jest konkursowym przeglądem krajowej twórczości dokumentalnej, którego tematyka dotyczy szeroko rozumianych zagrożeń kondycji człowieka – zarówno indywidualnych  jak i społecznych. Festiwal prezentuje twórczość filmową, telewizyjną i video – profesjonalną i amatorską oraz reportaże radiowe. Oprócz Grand Prix festiwalu – statuetki „Białej Kobry” wraz z towarzyszącą Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi – przyznawanych jest kilka innych wyróżnień, w tym nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich, nagroda im. Aleksandra Kamińskiego dla twórcy lub dzieła „przezwyciężającego zagrożenie”, nagroda Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense oraz – po raz pierwszy – nagroda „Cierpliwego oka” im. Kazimierza Karabasza. Udział w pracach jury zapowiedzieli: Marcel Łoziński, Dagmara Drzazga, Andrzej Kołodyński i Piotr Kotowski.

XX, jubileuszowa edycja festiwalu związana jest z  obchodami 80. rocznicy urodzin Kazimierza Karabasza – mistrza polskiego filmu dokumentalnego. Artysta jest twórcą  „Szkoły Karabasza”; wychował  kilka generacji reżyserów  wybierających metodę realizacji dokumentu polegającej na wnikliwej obserwacji, nie zaś na inscenizacji. Za pomocą „cierpliwego oka”: długich ujęć,  zbliżeń i autentycznych dialogów twórcy ci  jak najwierniej  pokazują  zwykłych ludzi w ich naturalnym otoczeniu.

Z okazji podwójnego zatem jubileuszu planowany jest szereg działań z udziałem samego Mistrza, mających na celu przypomnienie sylwetki tego wielkiego artysty i jego dzieła. W uroczystości zapowiedziało udział wielu uczniów – twórców ze „Szkoły Karabasza” –  to znakomici  twórcy filmu dokumentalnego, artyści, którzy z nurtem dokumentalnym w sztuce w różny sposób są związani. Cały listopad 2010 roku w kinie „Kinematograf” w Muzeum Kinematografii poświęcony zostanie dokumentowi. Przypomniana zostaną filmy Karabasza, twórczość jego uczniów oraz autorów będących z nim w dyskursie.

Podczas samego festiwalu zaprezentowane zostanie  wystawa fotografii Kazimierza Karabasza oraz wystawy prac Eugeniusza Hanemana, Tadeusza Rolkego , Bogdana Dziworskiego i Mariana Schmidta sięgających do tradycji tzw. fotografii humanistycznej, skupiających swą uwagę na człowieku i otaczającej go rzeczywistości. Odbędzie się także sesja, panele dyskusyjno-filmowe, spotkania autorskie oraz promocja wydawnictwa „Mistrz Karabasz i jego uczniowie”. Wstęp na festiwal jest wolny.

Termin nadsyłania filmów na konkurs: 15 września 2010 r.

{jumi [media/reklama.htm]}

Jeden komentarz do “XX Festiwal Mediów w Łodzi „Człowiek w zagrożeniu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy