04-tt25 lutego w Wytwórni, w ramach Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, odbył się spektakl Tęczowa Trybuna 2012 Teatru Polskiego z Wrocławia. Publiczność dopisała, a sam spektakl był wielkim pokazem paradoksów polskiej rzeczywistości przed Euro 2012.

W scenografii niedokończonej autostrady, przy kawałku zielonej murawy, przy taśmach o zakazie przejścia, wśród tępych, zuchwałych i nonszalanckich urzędników kibice-geje podejmują inicjatywę  Tęczowej Trybuny na Stadionie Narodowym, podczas rozgrywek Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

W taki oto sposób Monika Strzępka i Paweł Demirski przedstawiają realia naszego demokratycznego państwa. Ukazują, że ustrój demokratyczny tylko złudnie dba o prawa wszystkich swoich obywateli. Każdy, kto walczy o swoje, może napotkać po drodze same przeciwności, a jak mówi Pani Sędzia w jednej ze scen – „Prawo nie jest od rozwiązywania pańskich problemów psychicznych” i dalej pyta „Dlaczego ja nie mogę być nieodpowiedzialnym za nic pedałem bez zobowiązań?”. Czy owi geje, mają prawo do wyrażania własnego zdania na polskim stadionie? Czy pośród sektorów znajdzie się miejsce na Ich trybunę?

Możemy obserwować jak na scenie z tematem zmaga się, pani prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz w barokowej sukni i peruce , jest gejowska ikona, „o której pisał sam Witkowski”, Nauczyciel i jego partner Kelner – „koteczek”; harlejowiec – typowy hetero, jest również bardzo znany piłkarz, który po godzinach tańczy w klubach jako drag queen. Spektakl pełen humoru, ale również gorzkiej prawdy o Polsce. Jak mówi pani prezydent – „Stadion jest dla wszystkich, ale ty nie jesteś wszyscy”.. Świetna gra aktorów, muzyka, aranżacja przestrzeni, spektakl z całą pewnością warty zobaczenia.

Tęczowa Trybuna 2012 to inicjatywa zrzeszająca homoseksualnych kibiców polskiej reprezentacji. Organizatorzy akcji zwrócili się również do Łódzkiego Klubu Sportowego o utworzenie trybuny dla osób homoseksualnych . Odpowiedź władz ŁKS-u była odmowna, a w uzasadnieniu podano, że  „ŁKS Łódź jako klub otwarty dla wszystkich kibiców nie ma na stadionie trybuny dla homoseksualistów, czy też innej grupy społecznej. ŁKS jest wspólnym dobrem wszystkich jego kibiców bez względu na płeć, wiek, poglądy polityczne, czy orientację seksualną.”(całość odpowiedzi można przeczytać na stronach  internetowych „Dziennika Łódzkiego”). A Ty co o tym myślisz?

/fot. Natalia Kabanow – mat.pras.

Zobacz także:

XVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 2012

MFSPiN: III Furie Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy – recenzja

MFSPiN: Marsz Polonia Teatru Powszechnego – recenzja

XVIII MFSPiN: Pan Tadeusz Teatru Starego w Krakowie – recenzja

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
_DM30484_resize
Lord Of The Dance w Atlas Arenie (foto)
Letnia Scena: Do Ciebie Polsko (foto)
Podsumowanie Festiwali Teatru Szwalnia
6 komentarzy
 • magda
  4 marca 2012 at 14:16

  Dziękuję za wytłumaczenie…czytam ze zrozumieniem i piszę jak rozumiem.Jeśli tak bardzo chcesz, bym przyznała Ci rację, to przyznaję częściową…gdyż autosegregację,jak to nazywasz dostrzegam również, u czarnoskórych i kobiet. Wszyscy chcemy być równi, a wszyscy NIE JESTEŚMY TACY SAMI! Czy to nie jest fajne?Różnice będą choćbyś stanął/ła na paluszkach. Ideał to oczywiście biały mężczyzna, hetero, sprawny na ciele i umyśle…od niego są wszelkie „odchylenia” i dyskusje o różnicach.
  Przyznaję tylko PRAWO wszystkim do wyrażania własnego zdania, bo w końcu żyjemy w DEMOKRATYCZNYM państwie…hę?
  Tęczowa Trybuna-nie wiesz jak mogłyby się to potoczyć, gdyby zaistniała na ŁKSie? Być może byłby akty agresji,a może nie?Dlaczego od razu zakładasz, że inicjatywa skończyłaby się fiaskiem? Geje to tylko wycinek naszego społeczeństwa, może i KIBOLE by złagodnieli w takim sąsiedztwie?

 • aaa
  29 lutego 2012 at 08:50

  ych.. nie rozumiesz – czytaj ze zrozumieniem, wygląda na to, że Tęczowa Trybuna ma być autosegregacją – sami homoseksualiści chcą się odciąć od innych grup społecznych – z tego powodu antyprzewrót i dlatego według mnie jest to głupie

  a czarnoskórzy w Ameryce walczyli o wolność nie tylko dla siebie, a dla wszystkich grup, które mają z tym problem

 • magda
  28 lutego 2012 at 19:50

  Antyprzewrót – ciekawe określenie:) Cz y antyprzewrotem nie była walka o prawa czarnych do nauki w Ameryce?…były to jednak prawa TYLKO dla czarnych.Czy antyprzewrotem nie jest walka o większe prawa dla kobiet wracających z urlopów macierzyńskich?…tylko dla nich przecież. Myślę sobie,że geje też mogą pozwolić sobie na taki ANTYPRZEWRÓT! A to jak potraktuje ich rząd i całe społeczeństwo to kolejna kwestia…ŁKS wybrnął bardzo dyplomatycznie z tematu.Lepiej KUPY nie tykać, ile później byłoby tłumaczenia…och!A nie daj Bóg ktoś ich „spedalonym klubem” nazwie…nie urażając kibiców klubu, oczywiście.

 • aaa
  28 lutego 2012 at 19:23

  hmm no ale to, jak widzę jest antyprzewrót – czyli próba stworzenia tego co było – zamknięcie, segregacja, brak równouprawnienia – ja nie rozumiem, po co walczą o coś takiego i akurat wypowiedz łks 100% sensowna

 • magda
  28 lutego 2012 at 19:11

  W każdym przewrocie-Afroamerykanów i kobiet również jest nutka „zdziwienia” i nawet przejawów nienawiści, jakim obdarza ich społeczeństwo. Ile osób czarnoskórych musiało zginąć? Ile kobiet zostało źle potraktowanych w imię walki o równouprawnienie? Być może za kilkanaście lat, TĘCZOWA TRYBUNA będzie dla nas normą? Dla zainteresowanych tematem dyskryminacji polecam pewien film pt.”Niebieskoocy”.

 • aaa
  28 lutego 2012 at 09:06

  hmm Afroamerykanie walczyli z segregacją, kobiety walczyły o równouprawnienie, a homoseksualiści walczą o segregację i brak równouprawnienia? wtf?

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*